Czy pływanie w ciąży jest bezpieczne?

Pływanie jest uznawane za jeden z najbezpieczniejszych sportów. Nie obciąża stawów i pozwala równomiernie wzmacniać wytrzymałość mięśni całego ciała. Jest także aktywnością nieurazową, choć nadmiernie wysiłkowy trening może doprowadzić do przeforsowania i zakwasów.

Sport ten przynosi wiele benefitów również kobietom ciężarnym. Działa łagodząco na obrzęki nóg i wspomaga leczenie żylaków. Zmniejsza też ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak cukrzyca ciążowa, nadciśnienie tętnicze czy nawet ciążowe zaburzenia snu. Łagodzi bóle pleców i zmniejsza ryzyko wystąpienia rwy kulszowej. Badania wykazały, że wśród przyszłych mam, które regularne pływają, rzadziej występuje potrzeba rozwiązania ciąży poprzez cesarskie cięcie.

Zdrowa kobieta może pływać w każdym trymestrze ciąży. Jeżeli jednak masz wątpliwości, czy taka aktywność jest bezpieczna dla Ciebie i Twojego dziecka, zapytaj o poradę położną lub ginekologa. Wywiad i ewentualne badania pozwolą Ci upewnić się, że nie ma przeciwwskazań, abyś chodziła na basen w ciąży.

Kobietom ciężarnym zaleca się pływanie na plecach lub żabką. Niektóre pływalnie organizują zajęcia fitness, np. wodny aerobik. Jest to doskonały sposób aktywności fizycznej dla kobiet oczekujących dziecka.


Korzystać z pływalni czy jechać nad jezioro?

Korzystanie z basenu w ciąży jest znacznie bezpieczniejsze niż pływanie w morzu czy w jeziorze. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby spędzić wolny czas na łonie natury, wybierz akwen, w którym jakość wody jest regularnie sprawdzana. Pamiętaj też, aby pływać w strefie kontrolowanej przez ratownika oraz stosować ochronę przeciwsłoneczną.

Jaki basen wybrać? Przede wszystkim taki, który przestrzega odpowiednich norm czystości i bezpieczeństwa. Choć w miejscach tego typu należy chodzić w klapkach, warto upewnić się, że podłogi pokryte są powłoką antypoślizgową, aby zminimalizować ryzyko upadku.

Od 9 listopada 2015 r. obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach. Sprawdź, czy w wybranym przez Ciebie miejscu zalecenia te są przestrzegane. Przede wszystkim upewnij się, że do dezynfekcji wody nie jest używany chlor gazowy. Nowoczesna technologia pozwala na stosowanie do tego celu znacznie zdrowszych pochodnych związków chloru.

Dobrym wyznacznikiem świadczącym o poziomie higieny i czystości wody na danym basenie jest to, czy w ofercie są zajęcia dla dzieci i niemowląt. Jeśli tak, prawdopodobnie nie ma powodu do obaw. Instytucje państwowe takie jak sanepid, przeprowadzają w takich miejscach szczególnie restrykcyjne kontrole.


Ciąża a kąpiele w wannie

Wiele osób, zamiast szybkiego prysznica, woli długą i relaksującą kąpiel w wannie. Zapytaj swojego lekarza, czy możesz oddawać się takim przyjemnościom w czasie ciąży. Prawdopodobnie nie będzie on widział ku temu przeciwwskazań, jednak zwróci Twoją uwagę, że musisz zachować pewne środki ostrożności.

Pamiętaj, że woda, którą napełniasz wannę, powinna mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. Gorące kąpiele w ciąży są niewskazane. Ich konsekwencją może być omdlenie, krwawienie z dróg rodnych, silne skurcze, a nawet przedwczesny poród lub poronienie. Nie pluskaj się też w wodzie zbyt długo.


Czy można w ciąży korzystać z jacuzzi?

Przyszłe mamy często korzystają w hydromasażu, aby ulżyć sobie w ciążowych dolegliwościach. Jeżeli jesteś zdrowa, a Twój lekarz nie widzi ku temu przeciwwskazań, możesz poddawać się łagodnym zabiegom tego typu.

Jeśli to możliwe, unikaj korzystania z jacuzzi w miejscach publicznych. Mając w domu zwykłą wannę, możesz zamontować w niej matę do hydromasażu. Zwróć też uwagę na odpowiednią temperaturę wody. Nie powinna ona przekraczać 37 stopni Celsjusza. Półgodzinna sesja w wannie z bąbelkami pobudzi krążenie Twojego ciała, rozluźni mięśnie, zminimalizuje obrzęki nóg i pozwoli Ci się zrelaksować.

Oczywiście taki sposób kąpieli nie jest zalecany wszystkim kobietom oczekującym dziecka. Przeciwwskazania do korzystania z jacuzzi w tym szczególnym czasie to m.in.

  • ciąża wysokiego ryzyka,

  • wady rozwojowe płodu,

  • nadciśnienie tętnicze,

  • cukrzyca,

  • niepokojące objawy w trakcie lub po kąpieli (np. świąd).


Ciąża a baseny termalne

Tzw. termy cieszą się w Polsce dużą popularnością. Jest to związane nie tylko z atrakcyjną infrastrukturą, która zwykle jest zbudowana wokół nich, lecz także z prozdrowotnymi właściwościami wód termalnych. Ponieważ pochodzą one z głębi Ziemi, są bogate w składniki mineralne, takie jak potas, żelazo, magnez, krzem, chrom, siarka, mangan, selen, lit czy wapń.

Jakie korzyści płyną z kąpieli w basenach termalnych? Lista jest długa i zawiera przede wszystkim następujące punkty:

  • poprawa pracy serca,

  • regulacja tętna,

  • przyspieszenie metabolizmu,

  • łagodzenie bóli mięśni i stawów,

  • poprawa gospodarki hormonalnej,

  • łagodzenie stresu,

  • leczenie bezsenności,

  • poprawa kondycji układu nerwowego,

  • ujędrnienie i wygładzenie skóry.

Czy jednak termy są bezpieczne w ciąży? Niestety większość lekarzy zgodnie twierdzi, że kobiety powinny zrezygnować z wizyt w takich miejscach w tym szczególnym czasie. Wody termalne wydobywane są z wnętrza planety, gdzie podgrzewa je magma. Ośrodki korzystające z tego dobrodziejstwa natury utrzymują temperaturę w basenach na poziomie, który często przekracza dopuszczalne dla ciężarnych 37 stopni Celsjusza. Ponadto warunki, jakie panują w wodzie o takim składzie chemicznym, są idealne dla rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. To wszystko zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań ciążowych oraz infekcji miejsc intymnych.


Przeciwwskazania i środki ostrożności

Podsumowując, najbezpieczniejszą formą kąpieli dla kobiety oczekującej dziecka jest własna wanna lub basen, który spełnia określone standardy czystości. Oczywiście istnieją okoliczności, przy których długie przebywanie w wodzie jest dla ciężarnej niewskazane. Należą do nich wszelkiego rodzaju infekcje, które objawiają się poprzez dyskomfort w okolicach intymnych (zaczerwienienie u wejścia do pochwy, świąd, upławy). Choroby pęcherza i nerek również stanowią przeciwwskazanie do długich kąpieli. Innymi alarmującymi objawami są plamienia i krwawienia z dróg rodnych, które należy natychmiastowo skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

 

Jakie środki ostrożności warto podjąć, aby zminimalizować ryzyko infekcji intymnej? Oczywiście wskazane jest zachowywanie odpowiedniej higieny. W miejscach publicznych, takich jak pływalnie, nie siadaj bezpośrednio na ławce czy brzegu basenu. Zawsze podkładaj pod pośladki własny ręcznik, który będzie izolował Twoją skórę od drobnoustrojów wywołujących grzybicę bądź choroby wirusowe czy bakteryjne.

 

Przed wejściem do basenu możesz też zaaplikować sobie tampon, który zapewni dodatkową fizyczną barierę chroniącą Twoje ciało przed patogenami. Pamiętaj jednak, aby usunąć go od razu po treningu. W przeciwnym razie, zamiast chronić przed zapaleniem, może on je wywołać.

 

Po wyjściu z wody natychmiast idź pod prysznic, aby opłukać swoje ciało z resztek chloru. Stosuj sprawdzone mydła i żele pod prysznic. Pamiętaj, aby zawsze po kąpieli dokładnie wytrzeć okolice intymne czystym bawełnianym ręcznikiem. Jeżeli musisz skorzystać z toalety, użyj specjalnej nakładki na sedes, aby nie siadać bezpośrednio na desce.

Po konsultacji z lekarzem zacznij też profilaktycznie zażywać doustne preparaty zawierające probiotyki. Pomagają one utrzymywać właściwą florę bakteryjną pochwy, dzięki czemu minimalizują ryzyko infekcji dróg rodnych. Są bezpieczne dla kobiet w ciąży.

 


lek. Marta Dąbrowska