Jak dbać o siebie w pracy podczas ciąży?

Przy przebiegającej prawidłowo ciąży nie istnieją przeciwwskazania do wykonywania pracy. Zarówno aktywność zawodowa, jak i kontakty międzyludzkie dobrze wpływają na stan psychiczny przyszłej mamy. Jednakże praca nie może odbywać się w warunkach szkodliwych, a pracodawca ma obowiązek zapewnić ciężarnej zakres obowiązków niezagrażający jej zdrowiu. Dlatego warto sprawdzić prawa przysługujące w tym szczególnym czasie w życiu każdej kobiety. W przypadku pracy, która wymaga spędzania wielu godzin przed komputerem, należy korzystać z częstych przerw. Nie wolno też dźwigać ciężarów, wykonywać pracy w narażeniu na hałas lub drgania czy pole elektromagnetyczne i szkodliwe substancje chemiczne, a także pracować pod ziemią, przy taśmie produkcyjnej oraz w godzinach nocnych.

 

Podróżowanie w ciąży — w którym trymestrze ciąży najlepiej jechać na urlop?

Kobiecie w ciąży nie zaleca się prowadzenia samochodu ani lotów samolotem dłużej niż 2-3 godziny, szczególnie w trzecim trymestrze. W podróży samochodem najlepiej siedzieć na miejscu pasażera i niezwykle istotne jest właściwe zapięcie pasów: powinny przechodzić przez ramię, obojczyk i górną część tułowia, a także miednicę, natomiast nie mogą leżeć na brzuchu. 

Z kolei w przypadku samolotu bezwzględnymi przeciwwskazaniami do lotu są problemy z łożyskiem, niedokrwistość i zakrzepowe zapalenie żył. 

Podczas ciąży urlop najlepiej spędzać w miejscach niezbyt gorących, w sposób niewyczerpujący fizycznie. Najlepszym okresem na podróże jest drugi trymestr, a najmniej męczący środek transportu, rekomendowany kobietom ciężarnym, to pociąg. Jednakże najlepiej, aby czas i dobór środka transportu został skonsultowany z lekarzem.

 

Aktywność fizyczna kobiety w ciąży

Rodzaj i intensywność aktywności fizycznej powinien zostać indywidualnie dobrany. W przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży kobieta może regularnie spacerować bez konsultacji z lekarzem. Korzystnym rodzajem aktywności są także ćwiczenia dla kobiet w ciąży i pływanie. Przy innych rodzajach sportu należy poradzić się swojego lekarza prowadzącego.

Lekki wysiłek fizyczny w ciąży wpływa korzystnie na kobietę, ponieważ poprawia krążenie, wzmacnia układ oddechowy i odporność. Ułatwia też szybszy powrót do formy po porodzie. Jednakże kobiety spodziewające się dziecka powinny unikać uprawiania sportów ekstremalnych oraz wiążących się z dużym ryzykiem kontuzji.

 

Prawidłowe odżywianie w czasie ciąży — jak zadbać o właściwą dietę?

Dieta w trakcie ciąży powinna być zróżnicowana i prawidłowo zbilansowana. Należy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość węglowodanów, tłuszczów, białek, witamin i minerałów lub suplementować je w przypadku niedoborów. Trzeba pamiętać o spożywaniu produktów bogatych w żelazo oraz białko i błonnik, a unikać cukrów, tłuszczów trans i surowego mięsa. Warto stosować preparaty witaminowe.

Kobiety powinny kontrolować przyrost masy ciała i nie dopuścić do jej zbytniego zwiększenia. Bardzo istotne jest picie co najmniej 3 litrów wody dziennie, natomiast unikanie sztucznie słodzonych napojów gazowanych zmniejszających wchłanianie wapnia, herbaty i kawy.

Palenie tytoniu, picie alkoholu czy też przyjmowanie narkotyków ma szczególnie niekorzystne działanie na rozwój dziecka. Alkohol spożywany w ciąży jest przyczyną płodowego zespołu alkoholowego (FAS) u dziecka - nie znamy bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiety ciężarnej dlatego należy całkowicie zaprzestać spożywania alkoholu w ciąży. Leki na wszelkie dolegliwości, nawet ziołowe, przyjmowane podczas ciąży powinny być konsultowane z lekarzem i ograniczone do minimum.

 

Higiena i pielęgnacja ciała — jak dbać o siebie w ciąży?

Podczas ciąży ważna jest codzienna pielęgnacja ciała. Warto też zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej, gdyż nieleczona próchnica może być przyczyną porodu przedwczesnego. Dlatego szczególnie ważne jest, aby myć zęby rano i wieczorem, warto stosować nitki dentystyczne i regularnie odwiedzać dentystę.

Zbyt częsta kąpiel w wannie nie jest zalecana, o wiele bezpieczniejsze są natryski. Jednak należy zwrócić uwagę, by spływająca woda nie była zbyt gorąca, bo może przyspieszyć akcję porodową. Do mycia się najlepiej używać delikatnych środków i zapobiegać zakażeniom, nie używając gąbki, myjąc intymne miejsca zawsze od przodu ku tyłowi. Warto stosować balsamy i oliwki, by zapobiec rozstępom.

 

Badania w ciąży — jak o siebie dbać, aby wcześnie wykryć zagrożenia?

Dla zdrowia przyszłej mamy i jej dziecka niezbędne są regularne wizyty u ginekologa oraz wykonywanie badań prenatalnych. Wówczas łatwiej wykryć jakiejkolwiek nieprawidłowości w przebiegu ciąży czy niedobory witamin.

Dzięki badaniom prenatalnym można też dowiedzieć się, czy płód nie jest obciążony wadami genetycznymi, a kobieta zagrożona porodem przedwczesnym, nadciśnieniem czy cukrzycą ciążową. 

Podczas ciąży kobiety powinny wykonywać USG i testy biochemiczne z krwi. W przypadku, gdyby ich wynik był niepokojący, lekarz skieruje pacjentkę na dodatkowe badania.

 

Ciąża bez stresu — zadbaj o to!

Obciążenie stresem podnosi poziom kortyzolu, który może spowodować przedwczesny poród lub poronienie. Ponadto nasilony stres ma ogromny wpływ na płód i może spowodować nieprawidłowy rozwój jego układu nerwowego czy też narządów ruchu. Z tego względu należy w miarę możliwości unikać stresujących sytuacji i dbać o codzienny relaks.

 

lek. Marta Dąbrowska

 

Źródła

  1. Wendolowicz A. , Stefanska E., Ostrowska L.Żywienie kobiet w okresie ciąży w Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu Rocznik 2014 Tom 20(49) Numer 3
  2. M Fraś, A. Gniadek, J. Poznańska-Skrzypiec , M Kadłubowska Styl życia kobiet w ciąży dostępne na stronie http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2012/hyg-2012-4-412.pdf dostęp 02 01 2023