Moment zapłodnienia, czyli od czego zależy płeć dziecka 

Zacznijmy od tego, że płeć malucha to sprawa genetyczna, determinowana już w momencie połączenia się plemnika z komórką jajową. W naszym organizmie wyróżnia się 46 chromosomów połączonych w pary. Kompletny zestaw chromosomów w komórce somatycznej określa się mianem kariotypu – w przypadku kobiety jest to 46 XX, a mężczyzny 46 XY. Kobieta zawsze przekazuje dziecku chromosom X, natomiast to, który z nich maluch otrzyma od taty, jest sprawą niewiadomą. Tym samym płeć dziecka zależy od genów ojca.

 

Kiedy widać płeć dziecka na badaniu USG? W którym tygodniu ciąży? 

Najbardziej pomocnym badaniem, służącym do kontroli przebiegu ciąży i prawidłowego rozwoju dziecka, jest badanie ultrasonograficzne. W ramach refundacji każda kobieta powinna mieć wykonane przynajmniej trzy takie badania. Zaleca się je wykonać między 11. a 14. tygodniem, 18. a 22., a także 28. a 32. oraz niezwłocznie po 40. tygodniu. Jeśli jednak chodzisz do lekarza prywatnie, prawdopodobnie korzysta on z ultrasonografu podczas każdej wizyty. Pierwsza z takich kontroli może być przeprowadzona dopochwowo we wczesnej ciąży.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia dotyczącym standardu opieki okołoporodowej drugie obowiązkowe badanie, określane również jako USG połówkowe, wykonuje się między 18. a 22. tygodniem. To właśnie wtedy rodzice, którzy chcą poznać płeć dziecka, mogą w czasie badania USG poprosić lekarza o taką informację. Jednak zazwyczaj płeć maluszka można poznać już w 14-16 tygodniu. Natomiast jeśli rodzice nie chcą poznać płci, lekarz zaznaczy w opisie badania tylko informację, że zewnętrzne narządy płciowe rozwijają się prawidłowo. Pozostawienie informacji o płci w tajemnicy przed rodzicami nie będzie możliwe tylko wówczas, jeśli lekarz zauważy jakieś nieprawidłowości. 

 

Czy może zdarzyć się pomyłka w rozpoznaniu płci na USG? 

Doświadczeni specjaliści, którzy korzystają z dobrej jakości sprzętu, niekiedy są w stanie zaobserwować szczegóły dotyczące narządów rodnych wcześniej, ale wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo błędu. Pomyłki najczęściej dotyczą wskazania w pierwszej kolejności płci żeńskiej, a w późniejszym czasie ciąży płci męskiej. 

Poza umiejętnościami lekarza i jakością ultrasonografu bardzo istotne jest również ułożenie maluszka. Aby możliwe było określenie płci, dziecko musi znajdować się w pozycji, która uwidacznia jego zewnętrzne narządy płciowe – penisa i jądra w przypadku chłopców i wargi sromowe u dziewczynek.  

 

Jak jeszcze można poznać płeć dziecka? Testy z krwi

Można wykonać również nieinwazyjny test przesiewowy, określany jako badanie wolnego płodowego DNA. Wykonuje się je na podstawie próbki krwi matki, pobranej z żyły obwodowej, najczęściej ramiennej. Nie jest to jednak metoda refundowana – badanie wykonuje się z woli rodziców i to oni ponoszą za nie opłatę. Głównym celem tej metody jest wykrycie ewentualnych zaburzeń chromosomalnych, ale przy okazji można poznać płeć płodu. Dzięki testom informację o płci można uzyskać nawet przed 12. tygodniem ciąży. Wynik daje 99% pewności. 

 

Amniopunkcja w rozpoznawaniu płci dziecka – sposób inwazyjny

Istnieje również możliwość, aby określić płeć na podstawie amniopunkcji (amniocentezy). Jest to inwazyjne badanie prenatalne, wykonywane w znieczuleniu miejscowym. W jego trakcie lekarz cienką igłą przebija powłoki jamy brzusznej i ścianę macicy, po czym pobiera próbkę płynu owodniowego, na podstawie którego przeprowadzane są badania genetyczne. Dzięki tej metodzie można poznać płeć swojego dziecka ze stuprocentową pewnością, ale cel tego badania jest zupełnie inny. Zazwyczaj wykonuje się je w przypadku podejrzenia nieprawidłowości w rozwoju płodu.  

 

Czy można rozpoznać płeć dziecka domowymi sposobami?  

Z pewnością wiele osób będzie sugerowało ciężarnej, czy urodzi się chłopiec, czy może dziewczynka, na podstawie zachcianek, kształtu brzucha i wyglądu cery. Podobno ochota na słodycze sugeruje dziewczynkę, a na kwaśne chłopca. Mówi się też, że przyszła mama oddaje urodę córce, co może wpływać negatywnie na kondycję jej skóry. Z kolei brzuszek wystający do przodu ma wskazywać na synka, a zaokrąglony na dziewczynkę. Jednak pozamedyczne sposoby nie znajdują żadnego potwierdzenia i warto traktować je z dużą dozą rozsądku. Pewność zyskasz, gdy na świat przyjdzie już Twój maluszek i przekonasz się na własne oczy, jakiej jest płci. 

 

lek. Marta Dąbrowska 

 

Źródła

https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu

https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/66920,planowanie-plci-dziecka