Szkoła rodzenia – czy warto?

Wiele przyszłych mam zastanawia się nad koniecznością (bądź brakiem konieczności) uczęszczania na zajęcia przygotowujące do porodu. Odpowiedź na pytanie, czy szkoła rodzenia jest obowiązkowa, jest oczywiście negatywna. Udział w zajęciach szkoły rodzenia jest całkowicie dobrowolny i nikt nie może Cię do niego zmusić. Nie oznacza to jednak, że nie warto zapisać się do szkoły przygotowującej przyszłe mamy do powitania maluszka na świecie. Wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji i oczekiwań!

 

Niektóre kobiety nie czują potrzeby uczęszczania na zajęcia przygotowujące do porodu bądź też wolą czerpać potrzebną im wiedzę z innych źródeł. Nie ma w tym nic złego ani dobrego, każda decyzja jest optymalna, o ile podejmujesz ją w zgodzie ze sobą. Jeśli jednak czujesz się niepewnie w roli przyszłej mamy, spodziewasz się swojego pierwszego dziecka bądź nie masz wokół siebie bardziej doświadczonych osób, których w razie potrzeby mogłabyś się poradzić, rozważ udanie się do szkoły rodzenia. Oferuje ona przyszłym rodzicom wiele benefitów – poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych z nich.

 

Jak wyglądają zajęcia w szkole rodzenia i ile trwa kurs? 

Współczesne szkoły rodzenia oferują zarówno kursy stacjonarne, jak i zdalne. Te ostatnie są doskonałą propozycją dla tych mam, których ciąża jest w jakiś sposób zagrożona, bądź które mają obniżoną odporność i obawiają się infekcji po wejściu do grupy obcych osób. Tryb zdalny okazał się również bardzo chętnie wybierany przez przyszłych rodziców w okresie pandemii koronawirusa. Natomiast zajęcia stacjonarne zwykle odbywają się w kilkuosobowych grupach, 1-3 razy w tygodniu przez okres ok. 5-6 tygodni. Zależy to oczywiście od danej miejscowości i konkretnej placówki oferującej taką pomoc.

 

Dlaczego warto chodzić do szkoły rodzenia? Korzyści dla matki i dziecka 

Szkoła rodzenia przygotowuje do porodu i opieki nad noworodkiem. Jest to więc forma wsparcia nie tylko dla mam, które planują poród naturalny, ale również dla tych, które będą miały cesarskie cięcie. Co więcej, w przypadku większości szkół rodzenia przykłada się duży nacisk nie tylko na macierzyństwo, ale na rodzicielstwo - również przyszli tatusiowie mogą się sporo dowiedzieć. 

 

Wiedza

Informacje przekazywane przyszłym mamom w szkole rodzenia są zawsze rzetelne i zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Zajęcia prowadzą doświadczone położne, a niekiedy również lekarze ginekolodzy. Odpowiedzą oni na wszystkie Twoje pytania, a co ważniejsze, przekażą Ci wyłącznie fakty na temat przebiegu porodu, uwzględniając przy tym wszystkie etapy akcji porodowej. W szkole rodzenia dowiesz się także wielu przydatnych rzeczy na temat właściwej pielęgnacji własnego ciała w okresie ciąży i połogu.

 

Umiejętności

Ćwiczenia przygotowujące do porodu (np. związane z prawidłową pracą miednicy) oraz nauka oddychania pozwolą Ci nabyć wiele umiejętności i nawyków, które okażą się bardzo pomocne w momencie, kiedy Twoja pociecha postanowi przyjść na świat. Rodzaj i intensywność aktywności zostanie dobrana przez specjalistę indywidualnie do Twoich potrzeb, dzięki czemu postępy, które będziesz robić, będą optymalne do Twoich możliwości w danym czasie.

 

Znajomości

W szkole rodzenia poznasz wiele innych przyszłych mam, z którymi będziesz mogła wymienić się doświadczeniami i od których z pewnością otrzymasz potrzebne wsparcie emocjonalne. Przyjaźnie zawierane na zajęciach często trwają jeszcze przez długie lata po porodzie!

 

Oswojenie lęku

Strach przed porodem jest zupełnie naturalny. Szczególnie mamy, które spodziewają się swojego pierwszego maluszka, nie wiedzą dokładnie, co czeka je w szpitalu, a to potęguje ich niepokój. Wsparcie bliskich osób jest oczywiście bardzo ważnym czynnikiem pozwalającym opanować takie emocje, jednak to zdobycie rzetelnej wiedzy na temat przebiegu porodu umożliwia osiągnięcie całkowitego spokoju przed udaniem się na oddział położniczy i wydaniem maleństwa na świat.

 

Wsparcie dla taty

Szkoła rodzenia nie jest miejscem przeznaczonym jedynie dla przyszłych mam. Twój partner również może (a nawet powinien) przychodzić na zajęcia, aby oswoić się z nową rolą i poznać praktyczne informacje na temat tego, jak może Ci pomóc, gdy nadejdzie czas porodu.

 

Przygotowanie do pobytu w szpitalu

Podczas zajęć w szkole rodzenia dowiesz się, jak optymalnie skompletować wyprawkę dla siebie i dla dziecka. Poznasz również swoje prawa i przywileje, które powinny być respektowane w szpitalu. Jeżeli szkoła rodzenia działa przy placówce medycznej, w której zamierzasz rodzić, jest duża szansa, że w ramach zajęć otrzymasz możliwość obejrzenia oddziału od środka. Może to być pomocne przy podjęciu ostatecznej decyzji o miejscu porodu.

 

Nauka pielęgnacji noworodka  

Wiedza i umiejętności, które otrzymasz w szkole rodzenia, nie będą obejmować wyłącznie okresu ciąży i momentu rozwiązania. Poznasz również praktyczne porady na temat tego, jak trzymać, przewijać czy kąpać swoją pociechę, kiedy już przyjdzie ona na świat. Kurs obejmuje również naukę karmienia piersią.

 

Kiedy najlepiej zapisać się do szkoły rodzenia? Termin pierwszych zajęć 

Optymalny czas na zapisanie się do szkoły rodzenia przypada na drugi trymestr ciąży. Ciało przyszłej mamy nie jest jeszcze wtedy bardzo zmęczone noszeniem maluszka, a brzuch jest stosunkowo niewielki, co ułatwia wykonywanie niektórych ćwiczeń. Po 21. tygodniu ciąży zwykle ustępują też dolegliwości typowe dla pierwszego trymestru, takie jak nudności czy brak apetytu. Kobieta ma więcej energii, co sprzyja aktywnej nauce. Warto zwrócić uwagę, że ciężarna powinna znaleźć się pod opieką położnej właśnie pomiędzy 21. a 26. tygodniem ciąży. Jest to idealny moment także na rozpoczęcie kursu.

 

Dlaczego jeszcze warto wcześnie uczestniczyć w zajęciach?

Oprócz powodów związanych z Twoim samopoczuciem, a także rozmiarem Twojego brzucha w ciąży, jest jeszcze jeden pragmatyczny aspekt, który przemawia za rozpoczęciem kursu w początkach drugiego trymestru. Im dłużej będziesz czekać z podjęciem się uczestnictwa w zajęciach, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zdołasz wziąć udział we wszystkich. Kursy obejmują zazwyczaj okres 5-6 tygodni. Rozpoczęcie nauki po 30. tygodniu ciąży stwarza więc realne prawdopodobieństwo, że nie zdążysz jej ukończyć przed rozwiązaniem.

 

Jak wybrać miejsce i program szkoły rodzenia? 

Jaką szkołę rodzenia warto wybrać? Oferta jest naprawdę szeroka. Oprócz zastanowienia się nad tym, czy chcesz, aby kurs był prowadzony przez specjalistów ze szpitala, w którym będziesz rodzić (wtedy wybierz szkołę przyszpitalną), przemyśl również zakres opieki, jakiego oczekujesz od danej placówki. Niektóre szkoły rodzenia zatrudniają wyłącznie lekarzy i położne, w innych dostępni są również tacy specjaliści, jak dietetyk, psycholog czy fizjoterapeuta. Warto upewnić się, że osoba prowadząca zajęcia jest z kursantkami w stałym kontakcie telefonicznym i że można do niej dzwonić również poza godzinami jej pracy.

 

 

 

Źródła:

  1. Małgorzata Samela-Gazda, Anna Kochanek, Przygotowanie do porodu i opieki nad dzieckiem. II trymestr ciąży, https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/72195,przygotowanie-do-porodu-i-opieki-nad-dzieckiem-iitrymestr-ciazy (data dostępu: 31.07.2023).
  2. Sławomir Szymański, Wojciech Brączyk, Violetta Konstanty-Kurkiewicz, Wpływ zajęć w szkole rodzenia na zmniejszenie lęku porodowego, “Pielęgniarstwo Polskie” 2017 nr 2(64), 232-235, https://doi.org/10.20883/pielpol.2017.29 (data dostępu: 31.07.2023).