Mdłości w ciąży to dolegliwość, która pojawia się u co drugiej ciężarnej, a być może nawet częściej. Nudności i wymioty, podobnie jak inne wczesne objawy ciąży, dają o sobie znać około 40. dnia od zapłodnienia, nasilając się najbardziej pomiędzy 8. a 12. tygodniem. Czy istnieje skuteczny sposób na mdłości w ciąży?

 

 

1. Mdłości - przyczyny dolegliwości ciążowych

Obok braku miesiączki i zmęczenia to właśnie „poranne mdłości” są jednymi z najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Choć nazywane „porannymi”, zwykle utrzymują się całymi dniami, a nawet tygodniami. Oprócz mdłości w pierwszych tygodniach ciąży pojawia się wiele dokuczliwych objawów: tkliwość piersi, zaburzenia w oddawaniu moczu, brak energii, ospałość. To skutek dynamicznych zmian w kobiecym organizmie, w którym rozwija się nowe życie. 

 

Za przyczynę mdłości we wczesnym okresie ciąży uznaje się wysokie stężenie hormonów - gonadropiny kosmówkowej i estrogenów. Jednak źródłem złego samopoczucia jest nie tylko burza hormonalna, lecz również psychosomatyka. Stres, silne emocje, zmęczenie w ciąży nasilają towarzyszące jej dolegliwości. Uważa się ponadto, że istnieją czynniki determinujące wystąpienie lub brak mdłości w ciąży. Kobiety w wieku powyżej 26 lat z chorobą lokomocyjną i zaburzeniami pracy tarczycy mogą być bardziej narażone na nudności i wymioty niż młodsze ciężarne bez podobnych problemów zdrowotnych. Podejrzewa się również, że na przebieg ciąży wpływają uwarunkowania genetyczne - kiedy pojawiają się mdłości w ciąży, bardzo prawdopodobne, że doświadczyły ich wcześniej także babcia, mama czy siostry. 

 

Mdłości w ciąży - przyczyny

  • Zmiany hormonalne - wysokie stężenie żeńskich hormonów płciowych

  • Czynniki psychosomatyczne - stres, rozdrażnienie, zmęczenie, nadwrażliwość na zapachy i inne bodźce, itp.

  • Zmiany fizjologiczne - powiększająca się macica uciska żołądek, spowalniają procesy trawienne

 

2. Kiedy pojawiają się i kiedy mijają mdłości w ciąży

Najczęściej mdłości w ciąży pojawiają się niedługo po tym, gdy kobieta dowie się, że spodziewa się dziecka. Od czwartego do dwunastego tygodnia ciąży wszelkie dolegliwości nasilają się, po czym stopniowo ustępują. Może się zdarzyć, że po kilku miesiącach nudności i mdłości powrócą. Im bliżej rozwiązania, tym macica staje się większa, co sprawia, że żołądek i jelita zmieniają położenie. W wyniku zmian fizjologiczno-hormonalnych, zmniejszają się zdolności motoryczne żołądka i osłabia perystaltyka jelit. W konsekwencji pojawiają się nudności, mdłości oraz zgaga. Czasem dochodzą do tego wzdęcia, zaparcia i hemoroidy.

 

Kiedy jedne kobiety odczuwają wyłącznie przejściowe, poranne mdłości, które ustępują zwykle po trzech miesiącach, inne zmagają się ze złym samopoczuciem aż do dnia rozwiązania. Ciągłe mdłości i uporczywe wymioty mogą zostać zdiagnozowane jako niepowściągliwe wymioty ciężarnych. Taki stan niesie poważne ryzyko utraty masy ciała, odwodnienia, ketonurii, zasadowicy metabolicznej i zaburzeń elektrolitycznych, przez co staje się przyczyną hospitalizacji ciężarnych, zwłaszcza w I i II trymestrze ciąży. Gdy rozpocznie się właściwe leczenie, dolegliwości łagodnieją, mimo to stan zdrowia kobiety i dziecka musi być regularnie kontrolowany. 

 

3. Co na mdłości w ciąży - sprawdzone sposoby

Ponieważ kobiety w ciąży nie powinny przyjmować żadnych leków, najlepszym sposobem na mdłości jest odpowiednie nawodnienie, wypoczynek i ruch na świeżym powietrzu. Wiele dolegliwości ciążowych wynika z nagłej zmiany trybu życia, dlatego ich zwalczanie warto zacząć od unormowania sposobu żywienia i regulacji snu. Warto zadbać o pełny wypoczynek - drzemki w ciągu dnia i wieczorne zasypianie w tych samych porach. Najlepszym sposobem na poranne mdłości jest podniesienie poziomu glukozy we krwii - wystarczy przed wstaniem z łóżka zjeść herbatnika lub sucharka. Pomóc może także częste sięganie po szklankę wody i spożywanie często niewielkich porcji posiłków. Lepiej unikać potraw smażonych, ostrych i mocno przyprawionych. 

 

Jeśli pojawiają się mdłości w ciąży dobrze zwrócić uwagę na obecność w diecie witamin i minerałów. Uważa się, że przyjmowanie suplementacji wielowitaminowej w okresie prekoncepcyjnym i na początku ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia niepowściągliwych wymiotów ciężarnych. Dolegliwości ciążowe nasilają również czynniki psychosomatyczne. Dlatego warto zadbać o spokój i dobre samopoczucie - wybierając się na spacer bądź oddając się przyjemności kompletowania wyprawki z Niezbędnikiem Młodej Mamy. Dostępne w nim produkty przydadzą się zarówno maleństwu, jak i mamie, także w okresie oczekiwania na dziecko - na przykład bezwonne i delikatne dla skóry kosmetyki do kąpieli świetnie zastąpią pięknie pachnący żel pod prysznic, który niestety nasila ciążowe mdłości. 

 

Sposoby na mdłości w ciąży

Do najlepszych sposobów na mdłości w ciąży można wliczyć:

  • Wypoczynek,

  • Ruch na świeżym powietrzu,

  • Uzupełnianie płynów,

  • Spożycie węglowodanów przed wstaniem z łóżka,

  • Częste jedzenie małych posiłków,

  • Unikanie bycia na czczo i niedopuszczanie do długotrwałego głodu,

  • Ograniczenie czynników nasilających nudności - intensywnych zapachów, mocnych przypraw, itp.,

  • Przyjmowanie preparatów wielowitaminowych dla ciężarnych,

  • Relaks,

  • Spokojna atmosfera,

  • Odwrócenie uwagi i skupienie się na innych doznaniach.

 

Lek. Marta Dąbrowska

 

 

 

Źródła:

 

U. A. Nayeri, Niepowściągliwe wymioty ciężarnych - postępowanie krok po kroku, “podyplomie.pl”, [dostęp 29.09.2020], https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/905/original/61-68.pdf?1472121799

 

S. Buczek, Ciążowe dolegliwości - sposoby zapobiegania, “czytelniamedyczna.pl”, [dostęp 29.-09.2020], http://www.czytelniamedyczna.pl/803,ciazowe-dolegliwosci-sposoby-zapobiegania.html


A. Bacz, Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży, “mp.pl”, [dostęp 29.09.2020], https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/77575,zmiany-fizjologiczne-u-kobiet-w-ciazy