Od kiedy liczy się pierwszy miesiąc zgodnie z kalendarzem ciąży? 

Najczęściej cała ciąża trwa 40 tygodni. Termin porodu szacuje się, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Oznacza to, że tak naprawdę maluszek od momentu zapłodnienia przebywa w Twoim brzuchu 38 tygodni. Jest tak, ponieważ owulacja zwykle następuje ok. 14 dnia cyklu menstruacyjnego, o ile są one równe i trwają 28 dni. Jest to jednak sprawa bardzo indywidualna, dlatego faktyczna owulacja może następować nieco wcześniej lub później, na co wpływa wiele czynników, w tym stres, zmiany hormonalne, stopień aktywności czy dieta. 

Ponadto do zapłodnienia dojrzałej komórki jajowej nie zawsze dochodzi dokładnie w momencie jej uwolnienia, co ma związek także z żywotnością plemników. Mając na uwadze możliwe odstępstwa, za dni płodne uznaje się 3-7 dni przed spodziewaną owulacją i 3 dni po niej. Tym samym obliczanie czasu ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki jest o wiele praktyczniejsze. Jednak pomimo tego nie da się ustalić dokładnej daty porodu – jest ona szacunkowa, a za normę uznaje się urodzenie dziecka na 2 tygodnie przed lub po spodziewanym terminie. 

 

Możliwe pierwsze objawy ciąży od momentu zapłodnienia 

Sam początek ciąży bardzo rzadko daje jakiekolwiek objawy. Moment połączenia komórki jajowej z plemnikiem (powstanie zygoty) w jajowodzie nie jest odczuwalny. Dopiero po 4-9 dniach miniaturowe życie zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy. Niektóre kobiety odczuwają chwilę implantacji. Mogą dokuczać Ci lekkie bóle podbrzusza, bardzo skąpe krwawienie wynikające z uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, częstsze oddawanie moczu, tkliwość piersi czy wrażliwość na zapachy. Takie objawy w 1 miesiącu ciąży łatwo jednak uznać za symptomy zbliżającej się miesiączki. 

Jako objawy ciąży w pierwszym trymestrze wymienia się także nudności, zwłaszcza poranne. Za mdłości odpowiadają zmiany hormonalne, które zachodzą już od początkowego okresu ciąży. Hormony mogą też sprawić, że będziesz się czuła wyjątkowo senna w ciągu dnia, nawet pomimo przespanej nocy. Mogą dokuczać Ci także zawroty głowy. Nie denerwuj się jednak, jeśli nie zaobserwujesz żadnych zmian. Wiele kobiet odczuwa obecność ciąży dopiero pod koniec pierwszego trymestru, inne natomiast nie doznają żadnych objawów, co jest zupełnie normalne. Okres ciąży dla każdej kobiety jest wyjątkowy, a jego przebieg pozostaje sprawą niezwykle indywidualną. 

 

Kiedy zrobić test ciążowy? Jak potwierdzić ciążę? 

Pierwszym, najbardziej sugerującym ciążę objawem jest zatrzymanie menstruacji. W dniu spodziewanej miesiączki możesz wykonać test ciążowy. Pamiętaj jednak, że na tak wczesnym etapie może on nie dać wiarygodnego wyniku. Najpewniej zajście w ciążę potwierdzisz, udając się do lekarza ginekologa, o ile wykona on badanie USG. Samo badanie ginekologiczne bez prześwietlenia również może nie potwierdzić obecności zarodka, ponieważ dopiero po pewnym czasie dojdzie do zmian w wyglądzie narządów rodnych.

 

1 miesiąc ciąży, wiele istotnych zmian w ciele kobiety 

Kluczowe zmiany w organizmie matki to przede wszystkim niewielki wzrost temperatury ciała, na który wpływają zmiany hormonalne, wzrost przepływu krwi i przyspieszenie metabolizmu. Od samego początku Twoje serce pracuje dla dwojga. Pierwszy miesiąc ciąży wiąże się głównie z dużym wzrostem stężenia progesteronu. Hormon ten m.in. rozluźnia mięśnie pęcherza. Ciąża to czas, w którym prawdopodobnie będziesz udawała się do toalety znacznie częściej. 

W wyniku przyspieszonej akcji serca (większej liczny uderzeń na minutę), zdarza się też, że drobne naczynia krwionośne rozszerzają się i prześwitują przez cienką skórę już na samym początku. Dotyczy to głównie partii ciała newralgicznych na działanie hormonów, zwłaszcza piersi. Również otoczki brodawek zwykle ulegają zmianie – mogą być ciemniejsze. 

Na samym początku ciężarna może miewać zachcianki (rzadko), ale raczej nie grozi jej przybieranie na wadze. Co więcej, na początku ciąży kobieta często chudnie, co ma związek z możliwymi mdłościami, wymiotami i utratą apetytu. 

 

Samopoczucie kobiety w pierwszym trymestrze ciąży

Na samym początku możesz czuć się zdezorientowana, podekscytowana, niepewna, szczęśliwa i smutna naprzemiennie. Za odmienne samopoczucie w 1 miesiącu ciąży mogą odpowiadać hormony, ale prawdziwych wahań nastroju raczej powinnaś spodziewać się w drugim i trzecim miesiącu, a także później. Za specyficzne samopoczucie na wczesnym etapie ciąży odpowiada głównie sama świadomość, że w Twoim brzuchu rozwija się nowe życie. Okres niepewności, kupowania testów ciążowych czy ustalania terminu wizyty u ginekologa wiąże się ze sporym stresem dla przyszłej mamy. Wiele par odsuwa moment podzielenia się z bliskimi informacją o spodziewanym potomku. Jeśli jednak niepewność i utrzymywanie tajemnicy wzbudzają w Tobie spore emocje, być może warto porozmawiać z bliskimi o swoich uczuciach.  

 

Jak zadbać o siebie i maluszka na samym początku wspólnego życia? 

W trakcie całej ciąży należy o siebie dbać, bo to wpływa na prawidłowy rozwój dziecka, ale też samopoczucie i stan zdrowia jego mamy. Pierwszy trymestr ciąży jest szczególny. W tym czasie intensywnie rozwija się układ nerwowy Twojego dziecka – kształtują się zawiązki jego mózgu i rdzenia kręgowego. Przyszła mama powinna więc przyjmować odpowiednie witaminy, zwłaszcza kwas foliowy. Co więcej, jego suplementacja zalecana jest także w przypadku kobiet planujących potomstwo i powinna być kontynuowana przynajmniej do początku drugiego trymestru. 

W pierwszym trymestrze ciąży raczej nie będą stały przed Tobą żadne ograniczenia fizyczne. Powinnaś jednak przystopować – pozostawać aktywna, a jednocześnie znajdować czas na odpoczynek i relaks emocjonalny. Przede wszystkim zadbaj o zdrową dietę i unikaj tego, co może zaszkodzić Tobie i maluszkowi – stresu, przebywania w zadymionych pomieszczeniach, przemęczenia. 

Wiesz już, jakich objawów możesz się spodziewać na samym początku ciąży. Przygotuj się jednak, bo każdy kolejny tydzień ciąży wniesie do Twojego życia o wiele więcej ekscytujących zmian! Na każdym etapie przebiegu ciąży możesz spodziewać się czegoś nowego – Twój maluszek będzie rósł, rozwijał się i doskonalił zdobyte umiejętności. Twoje ciało natomiast naturalnie dostosowuje się do rozwoju dziecka, a pod sam koniec będzie gotowe do powitania go na świecie. 

lek. Marta Dąbrowska

 

M. Biela, M. Szafarowska, Diagnostyka ciąży, „Ginekologia po Dyplomie” 2017, nr 02, https://podyplomie.pl/ginekologia/26273,diagnostyka-ciazy