Przyczyny plamienia w ciąży – implantacja zarodka

Jednym z wczesnych objawów ciąży może być tzw. krwawienie implantacyjne, które przypomina krwawienie menstruacyjne, ale jest mniej obfite, rzadsze, bez skrzepów (jego kolor nie jest tak intensywny, jak przy menstruacji). W przypadku tego typu plamień nie występują też skurcze w okolicy podbrzusza typowe dla miesiączki. Wydzielina z pochwy może być brązowa lub jasnoczerwona i utrzymywać się maksymalnie 3 dni. Wiedz, że plamienie implantacyjne nie oznacza nic groźnego, a wręcz przeciwnie to jeden z pierwszych sygnałów ciąży.


Obfite krwawienie w ciąży – objawy poronienia lub ciąży ektopowej

Krwawienie w pierwszym trymestrze ciąży może być oznaką samoistnego poronienia, które dotyka 10-15% kobiet. O poronieniu na wczesnym etapie ciąży może świadczyć intensywne krwawienie z fragmentami tkanek i skrzepami z towarzyszącym bólem podbrzusza. Obecność krwi na bieliźnie wraz z silnym bólem podbrzusza może być też objawem ciąży pozamacicznej (inaczej ektopowej). Wówczas zarodek zagnieżdża się poza jamą macicy - zwykle w jajowodzie. 

Inne objawy ciąży ektopowej (poza krwawienie z dróg rodnych) to: 

 • zimne poty,

 • bladość skóry, 

 • ból brzucha,

 • nudności,

 • skurcze,

 • zawroty głowy,

 • omdlenia.

W przypadku ciąży pozamacicznej należy jak najszybciej udać się do lekarza/szpitala, wdraża się leczenie farmakologiczne lub przeprowadza zabieg laparoskopii (stan ten może zagrażać życiu matki i płodu).

Plamienia w ciąży – nadżerka, polipy, żylaki lub infekcje pochwy

Zdarza się, że niewielkie plamienia w ciąży są skutkiem pęknięcia naczynia krwionośnego w pochwie np. po badaniu ginekologicznym. Predyspozycje do krwawienia mają kobiety z “nadżerką” szyjki macicy. Plamienie z dróg rodnych może również towarzyszyć infekcjom pochwy. Czasami nie udaje się ustalić przyczyny krwawienia z dróg rodnych.

 

Plamienia w ciąży – przedwcześnie odklejone łożysko

Krwawienia z pochwy w ciąży może być oznaką przedwczesnego odklejania się łożyska (łac. ablatio placentae praecox). W miejscu oddzielenia łożyska od  ściany macicy dochodzi do obfitego krwawienia. Najczęściej dochodzi do tego stanu w III trymestrze ciąży. Nie zmienia to faktu, że łożysko może odklejać się wcześniej.  Ryzyko odklejenia się łożyska jest większe u kobiet z nadciśnieniem tętniczym, nieprawidłowościami w budowie macicy, łożyskiem przodującym. Temu niebezpiecznemu stanowi sprzyja też:

 • ciąża wielopłodowa,

 • wiek matki >35 lat,

 • uraz jamy brzusznej,

 • wielorodność,

 • krótka pępowina,

 • palenie papierosów,

 • stan przedrzucawkowy,

 • wielowodzie.

Jako że przez łożysko przepływa około 600 ml krwi na minutę, jego odklejenie jest poważnym zagrożeniem dla ciąży (nagła utrata dużej ilości krwi może doprowadzić do śmierci matki lub dziecka) i wymaga pilnej interwencji medycznej. Szybka i trafna diagnoza może zapobiec niedotlenieniu dziecka i związanym z tym konsekwencjom.

Plamienia w ciąży – inne przyczyny

Brązowe plamienie może świadczyć o nierównowadze hormonalnej, deficycie progesteronu. Na wczesnym etapie ciąży czasami pojawia się plamienie po stosunku, ma to związek z lepszym ukrwieniem tkanek podczas ciąży. Pamiętaj, jeśli ciąża nie jest zagrożona i płód rozwija się prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do zbliżeń z partnerem w trakcie trwania ciąży. W razie wątpliwości zawsze możesz skonsultować się ze swoim ginekologiem. 

Plamienia w ciąży – nie zwlekaj z wizytą u lekarza

Jak widać, przyczyn plamień w ciąży jest naprawdę wiele, na szczęście nie zawsze są one oznaką utraty dziecka i często dzięki szybkiej pomocy medycznej kobietom udaje się szczęśliwie donosić ciążę. Pamiętaj każde, nawet niewielkie plamienie w ciąży powinno zostać skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. Doświadczony specjalista ustali przyczynę tego stanu i w razie wskazań wdroży odpowiednie leczenie. Jeśli krwawienie jest obfite i towarzyszą mu inne niepokojące objawy, jak omdlenia, zawroty głowy, silne bóle brzucha – należy jak najszybciej udać się do szpitala.

 

 

lek. Marta Dąbrowska