Dlaczego powstają rozstępy w ciąży? 

Wraz z maluszkiem rośnie brzuch mamy, a skóra ulega intensywnemu rozciągnięciu. Jeśli jest sucha i mało elastyczna, w jej wewnętrznej warstwie (skórze właściwej), zaczynają tworzyć się nieestetyczne zmiany przypominające nitkowate blizny o różnej długości i grubości. Są to rozstępy w ciąży, które pojawiają się nie tylko na brzuchu, ponieważ okres oczekiwania na narodziny dziecka zwykle wiąże się ze zwiększeniem ogólnej masy ciała mamy. 

Na rozstępy w ciąży duży wpływ mają także zmiany hormonalne. Pod wpływem hormonów, głównie kortyzolu produkowanego przez korę nadnerczy, dochodzi do zmian w strukturach skóry właściwej. Kortyzol powoduje, że włókna kolagenu odpowiedzialnego za elastyczność skóry stają się kruche i podatne na zrywanie. 

 

Czy można uniknąć rozstępów w ciąży? 

Za rozstępy w ciąży mogą odpowiadać także predyspozycje genetyczne. Część mam w ogóle nie ma rozstępów, inne natomiast mają ich sporo, nawet pomimo właściwej pielęgnacji. Ale nie poddawaj się, jeśli Twoja mama lub babcia mają dużo rozstępów po ciąży. Być może ze względu na ograniczoną przed laty dostępność preparatów na rozstępy nie miały one możliwości zadbania o ciało tak, jak jest to możliwe obecnie. Rozstępy w ciąży zależą też od przyrostu masy ciała i diety, zwłaszcza produktów bogatych w związki ważne dla skóry, dlatego nawet jeśli kobiety w Twojej rodzinie ich nie miały, nie oznacza to, że możesz być całkowicie pewna zachowania idealnie gładkiej skóry.   

Niektóre kobiety uznają, że rozstępy to pamiątka po ciąży i nie podejmują żadnych kroków w celu zminimalizowania ryzyka ich wystąpienia. Jednak jeśli Ty należysz do tych, które szczególne chwile wolą uwieczniać na fotografiach, a nie na własnym ciele, zadbaj o intensywne nawilżenie skóry, a być może rozstępy w ciąży nie powstaną lub będą mniej widoczne.  

 

Kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży?

Zmiany w ciele kobiety spodziewającej się dziecka rozpoczynają się już w momencie zapłodnienia. Jednak w pierwszym trymestrze brzuszek nie jest jeszcze widoczny, a tym samym skóra się nie rozciąga. W tym okresie nieco bardziej grożą Ci rozstępy w ciąży na piersiach, które od początku stają się nabrzmiałe. 

Brzuch natomiast zaczyna rosnąć zwykle w drugim trymestru. Najintensywniejszy wzrost masy ciała następuje w trymestrze trzecim, dlatego zwykle pierwsze rozstępy w ciąży pojawiają się w 6–7 miesiącu. Mogą one dotyczyć skóry na brzuchu, jak i boczków, piersi, ud, pośladków, tylnej części kolan, czy nawet okolicy krocza. 

To kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży jest sprawą bardzo indywidualną, zależy m.in. od:

  • skłonności genetycznych;

  • ilości kilogramów, jakie przybyły przyszłej mamie;

  • diety, m.in. stężenia witamin i minerałów ważnych dla skóry;

  • sposobu pielęgnacji ciała;

  • stopnia aktywności fizycznej w ciąży.   

 

Krem na rozstępy w ciąży – od kiedy stosować? 

Pierwsze rozstępy w ciąży mogą pojawić się w różnym czasie, zwykle w 6. miesiącu, ale skórę warto wzmacniać i nawilżać wcześniej. Pierwszym objawem pogorszenia jej kondycji najczęściej jest suchość. 

Możesz zauważyć, że naskórek zaczyna się łuszczyć, czemu zwykle towarzyszy swędzenie. Świadczy to o niskiej zawartości wody w tkankach, a od tego momentu rozstępy mogą pojawić się praktycznie z dnia na dzień. 

Niestety głębokich warstw skóry nie nawilżysz równie szybko. Przy zbyt późno rozpoczętej pielęgnacji nie pomoże krem na rozstępy w ciąży. Od kiedy stosować preparaty nawilżające? Pielęgnację skóry możesz rozpocząć już w pierwszym trymestrze, najpóźniej jednak w piątym miesiącu ciąży.  

 

Jak pielęgnować brzuch w ciąży?

Skóra kobiet w ciąży potrzebuje przede wszystkim intensywnego nawilżania. Musisz więc zadbać o wypijanie dużej ilości wody każdego dnia, tak aby nawadniać organizm od wewnątrz. Z kolei bezpośrednio na partie ciała najbardziej narażone na rozstępy w ciąży warto nakładać kremy, balsamy lub oliwki o działaniu nawilżającym. 

Smaruj szczególnie brzuch, piersi, uda i pośladki. Preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży nakładaj przynajmniej dwa razy dziennie, wcierając je w skórę kolistymi ruchami. Dzięki temu przy okazji wykonasz masaż poprawiający ukrwienie skóry. W trakcie nakładania kosmetyków na piersi staraj się omijać brodawki, ponieważ ich nadmierna stymulacja przyczynia się do wydzielania oksytocyny odpowiedzialnej za skurcze macicy.  

Co jeszcze pomoże na rozstępy w ciąży? Przede wszystkim zadbaj o zdrową dietę. Włókna kolagenowe do zachowania elastyczności potrzebują szeregu witamin i minerałów, głównie witamin z grupy B, a także witaminy A, E i C. Jedz więc dużo warzyw, owoców i ciemnego pieczywa. Unikaj potraw słonych i smażonych, są przyczyną m.in. powstawania wolnych rodników odpowiedzialnych za pogorszenie kondycji skóry. Zdrowa, zróżnicowana dieta pomoże Ci zadbać nie tylko o skórę, ale także o zdrowie Twoje i Twojego maluszka.  

 

Lek. Michał Dąbrowski