Czy w ciąży ma się upławy?

Tak. Upławy występują w okresie ciąży. Mlecznobiały, obfity śluz, bezwonny lub o łagodnym zapachu, jest wynikiem zmian fizjologicznych, jakie zachodzą w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka. W tym czasie naturalnie zwiększa się ilość wydzieliny pochwowej (upławów, leukorrhea), co ma znaczenie ochronne. Z jednej strony sprzyja utrzymaniu równowagi flory bakteryjnej w pochwie, a z drugiej zabezpiecza kanał rodny przed zakażeniami. 

 

Zwiększona ilość wydzieliny pochwowej występuje już w dniach spodziewanej miesiączki, której brak zwiastuje szczęśliwą nowinę. Fizjologiczne upławy w ciąży przeważnie są białe i wodniste, jednak zdarza się, że mogą być lekko podbarwione krwią. Ma to związek z silnym przekrwieniem błony śluzowej narządów rodnych w ciąży. Zabrązowiona czy zaróżowiona wydzielina może pojawić się:

  • na początku ciąży, wówczas oznacza tzw. plamienie implantacyjne i świadczy o zagnieżdżeniu zarodka w jamie macicy,

  • pod koniec ciąży, wówczas wskazuje na odchodzenie czopa śluzowego i zapowiada rychły poród,

  • w trakcie całej ciąży po badaniu ginekologicznym, USG dopochwowym albo po zbliżeniu seksualnym.

 

Jeśli obecność krwi w wydzielinie jest śladowa, nie pojawiają się skrzepy, skurcze ani ból, najprawdopodobniej nie ma się czym martwić. Jeśli natomiast doszło do krwawienia z dróg rodnych, należy pilnie skonsultować się z lekarzem, bądź zgłosić do szpitalnego oddziału ginekologicznego. 

 

Upławy w ciąży ─ jak wyglądają i na co wskazują?

Duża ilość prawidłowo wyglądającej wydzieliny pochwowej nie powinna budzić niepokoju przyszłej mamy. Inaczej obfite żółte lub zielone upławy w ciąży, które zwykle świadczą o infekcji intymnej. Najczęściej grzybiczej, czyli kandydozy wywołanej przez drożdżaki z rodziny Candida. 

 

Infekcje grzybicze u ciężarnych występują dwa razy częściej niż u nieciężarnych. W około 10% przypadków rozpoznaje się je w I trymestrze ciąży, a nawet w 55% w II i III trymestrze. Zdarza się, że kandydozy pochwy w ciąży mają charakter przewlekły i nawracają po zakończeniu leczenia. Nawrotom sprzyjają zmiany hormonalne i immunologiczne oraz zaburzenia równowagi flory bakteryjnej pochwy. Z tych powodów rozwijają się również infekcje intymne pochodzenia bakteryjnego lub wirusowego.

 

Inną przyczyną pojawienia się niepokojących upławów w ciąży jest alergia. Kobiety oczekujące dziecka, pod wpływem działania hormonów, stają się bardziej podatne na uczulenia i nietolerancję, nawet jeśli wcześniej nie doświadczały podobnych problemów. Zmiana płynu do kąpieli lub zastosowanie nowego rodzaju wkładek higienicznych może wywołać objawy podobne do infekcji intymnych ─ nadmierną wydzielinę pochwową, świąd,  pieczenie sromu i krocza, również wysypkę. Dlatego w ciąży lepiej nie eksperymentować, a do codziennej pielęgnacji używać wyłącznie kosmetyków już sprawdzonych albo bardzo delikatnych dla skóry.

 

Upławy w ciąży ─ rodzaje

Rodzaje upławów w ciąży są ściśle związane z ich przyczyną, którą najczęściej stanowią chorobotwórcze drobnoustroje, choć nie tylko. 

  • Białe, wodniste upławy w ciąży to fizjologiczna wydzielina pochwowa charakterystyczna dla okresu ciąży.

  • Żółte upławy w ciąży mogą być skutkiem ubocznym przyjmowania leku z progesteronem.

  • Gęste, wodniste upławy pod koniec ciąży świadczą o odchodzeniu czopa śluzowego.

  • Serowate, białe upławy w ciąży, którym towarzyszy uczucie świądu, najczęściej są objawem infekcji grzybiczej. 

  • Pieniące się, żółto-zielone upławy o nieprzyjemnym zapachu mogą świadczyć o rzęsistkowicy. Wskazuje na nią ponadto ból i pieczenie okolic intymnych oraz częstsze oddawanie moczu. 

  • Białe lub szare wodniste upławy o rybim zapachu pojawiają się w przebiegu zakażeń bakteryjnych. 

 

Upławy w ciąży ─ do kogo zgłosić się po pomoc?

Nieprawidłowe upławy w ciąży wymagają rozpoznania i odpowiedniego leczenia, dlatego nie powinno się ich zwalczać na własną rękę. Mimo iż niektóre preparaty medyczne na infekcje intymne są dostępne bez recepty, lepiej nie korzystać z nich bez zgody lekarza. 

 

Po zauważeniu niepokojąco wyglądających upławów najlepiej skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę. Jeśli to z jakichś powodów niemożliwe, trzeba umówić się na wizytę ginekologiczną do innego lekarza. Ważne, by nie odkładać konsultacji w czasie i w miarę szybko rozpocząć leczenie. Jeśli oprócz upławów pojawia się krwawienie, silny ból brzucha, skurcze, należy od razu jechać do szpitala. 

 

Lek. Marta Dąbrowska

 

Źródła:

 

Choroby współistniejące z ciążą, [w:] “Ginekologia i położnictwo”, tom 1, red. G.H. Bręborowicz, PZWL, Warszawa 2015, s. 326-348