Co powoduje ból pleców w ciąży? Przyczyny bólu kręgosłupa

Dolegliwości bólowe pleców zwykle pojawiają się około 12-18. tygodnia ciąży, przybierając na sile między 24. a 36. tygodniem. Jakie są przyczyny bólu pleców w czasie ciąży? Dolegliwości bólowe w dolnej części pleców mają związek z rosnącym brzuszkiem, dodatkowe kilogramy obciążają kręgosłup. Powiększająca się macica sprawia, że zmienia się środek ciężkości ciała i ustawienie miednicy. Nie bez znaczenia są także zmiany hormonalne, które sprzyjają rozluźnieniu więzadeł i poszerzeniu miednicy, w związku z tym ciężarna może przyjmować w ciągu dnia nieprawidłową postawę, co powoduje ból dolnej części kręgosłupa. Niestety u części ciężarnych kobiet ból promieniuje do uda, łydki lub ręki, ograniczając ich mobilność.

Silny ból pleców w ostatnim trymestrze ciąży może sygnalizować rozpoczęcie akcji porodowej, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu narastające skurcze macicy. Warto wspomnieć, że dolegliwości bólowe pleców w ciąży mogą być oznaką infekcji układu moczowego lub pochwy, szczególnie jeśli odczuwasz pieczenie podczas oddawania moczu. Warto wspomnieć, że zakażenia dróg moczowych zdarzają się dość często w okresie ciąży. 

 

Uciążliwy ból kręgosłupa – sposoby na ból pleców w ciąży

Jak wiadomo, stosowanie środków przeciwbólowych u pacjentek spodziewających się potomstwa jest ostatecznością. Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, jak uśmierzyć ból pleców bez sięgania po medykamenty? Istnieje wiele skutecznych i naturalnych metod walki z doskwierającym bólem kręgosłupa. Oto kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym szybko odczujesz ulgę, bez względu na to czy jesteś na początku, czy na końcu ciąży.

Jeśli chcesz odciążyć kręgosłup, zwracaj uwagę na prawidłową postawę ciała. Utrzymuj wyprostowaną pozycję ze ściągniętymi do tyłu łopatkami i nieco uniesioną brodą. Staraj się delikatnie wypychać miednicę ku przodowi, gdyż w ten sposób lędźwie. Wstawaj z łóżka bokiem. Jeśli musisz coś podnieść z podłogi, w trosce o zdrowie kręgosłupa nie pochylaj się, tylko kucaj. Unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów, gwałtownych ruchów (szczególnie skrętów w bok) i długiego stania. Jeśli to niemożliwie, stojąc, zawsze rozstawiaj nogi szeroko, aby osiągnąć jak najlepsze podparcie. Poproś partnera o pomoc w codziennych obowiązkach. Podczas leżenia przyjmuj pozycję odciążającą plecy, tj. kładź się na boku – najlepiej lewym, ze zgiętą nogą w kolanie. Komfort w tej pozycji może zapewnić Ci poduszka dla ciężarnych w charakterystycznym kształcie litery C lub L, dedykowana do spania na boku. Taka pozycja jest dobra nie tylko dla kręgosłupa, ale też narządów wewnętrznych i rozwijającego się malucha, gdyż nie utrudnia przepływu krwi do łożyska.

Jak radzić sobie z bólem na inne sposoby? Rozważ skorzystanie z pomocy ortopedy lub fizjoterapeuty. Ból może złagodzić np. terapia manualna, czy kinesiotaping (oklejania ciała specjalnymi taśmami). W zależności od potrzeb zabiegi kinesiotapingu rozluźniają lub stabilizują dane struktury. Co ważne taśmy nie są nasączone żadnymi substancjami o działaniu przeciwbólowym, tak więc nie mają żadnego wpływu na rozwijającego się w łożysku malucha.

 

Być może skutecznym rozwiązaniem będzie wdrożenie do codziennej rutyny odpowiednio dobranych ćwiczeń fizycznych (np. koci grzbiet). Wystarczy 15-20 minut ćwiczeń dziennie, aby wzmocnić mięśnie pleców. Dobrym rozwiązaniem będzie też pływanie lub gimnastyka wodna. Regularne zajęcia na basenie nie tylko zapewnią odciążenie kręgosłup, ale też znakomicie Cię odprężą i zrelaksują. Dbaj o racjonalną dietę w ciąży, nie jedz za dwoje, a dla dwojga, kontroluj swoje BMI, gdyż nadprogramowe kilogramy mogą przyczyniać się do bólu pleców. Jeżeli dolegliwości bólowe mają związek z nadmiernym napięciem mięśni przy kręgosłupie, udaj się do masażysty, który wykona masaż tkanek głębokich. Jeśli jesteś w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, zrezygnuj z obuwia na wysokim obcasie. Odpowiednie będą buty na niewielkim podwyższeniu lub płaskiej podeszwie. Staraj się unikać stresu, dbaj o regularny odpoczynek oraz sen. Warto spróbować też różnych technik relaksacyjnych np. aromaterapii, treningu świadomego oddychania. Jesteś ciekawa, kiedy ból kręgosłupa w ciąży może być groźny dla Twojego zdrowia?

 

Czy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny?

Jeżeli dolegliwości bólowe pleców są silne, mają charakter napadowy, narastają, a dodatkowo odczuwasz drętwienie nóg – niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym. Niepokojącym objawem jest również towarzyszące krwawienie z dróg rodnych, gorączka i ból brzucha. Pamiętaj, jeśli zaczynasz plamić lub krwawić z dróg rodnych, udaj się na szpitalny oddział ratunkowy. Może to być oznaką poronienia, porodu przedwczesnego lub innych groźnych stanów.

 

Ból kręgosłupa w ciąży – profilaktyka. Przestrzegaj tych zasad

Jak uniknąć lub zminimalizować wystąpienie bólu kręgosłupa w ciąży? Dbaj o aktywność fizyczną i prawidłową posturę (nie garb się i zamień torebkę na plecak). Kontroluj masę ciała i nie przesadzaj z ciążowymi zachciankami. Pamiętaj, że zdrowa dieta to nie tylko mniejsze obciążenie dla pleców, ale też szybszy powrót do formy po porodzie i zdrowy rozwój malucha.

 

 

lek. Marta Dąbrowska