Czym jest zapalenie pęcherza moczowego?

Zakażenia dróg moczowych i bakteriomocz wywoływane są przez bakterie z grupy Escherichia Coli. O zakażenie tym drobnoustrojem o wiele łatwiej w przypadku kobiet niż mężczyzn z powodu budowy anatomicznej miejsc intymnych. Cewka moczowa jest krótsza, a jej ujście znajduje się stosunkowo blisko odbytu. 

 

Infekcje dróg moczowych szczególnie często pojawiają się w okresie ciąży, na co wpływ ma m.in. powiększająca się macica. Sytuacji tej nie sprzyja również występujący ucisk na moczowody oraz ich zmniejszone napięcie, za co odpowiadają zmiany hormonalne. W konsekwencji dochodzi do zmniejszonego odpływu, zastoju oraz upośledzenia zagęszczania moczu. Zakażeniu układu moczowego w ciąży często towarzyszy też tzw. glikozuria, co związane jest z obecnością cukru w moczu.

 

Infekcje pęcherza moczowego to częsta dolegliwość nie tylko u kobiet w ciąży. Infekcje pęcherza oraz dolegliwości odczuwane podczas oddawania moczu występują w różnym wieku, także u dzieci i młodzieży oraz kobiet niebędących w ciąży.


Objawy zapalenia pęcherza moczowego w ciąży

Do problemów z pęcherzem moczowym u ciężarnych kobiet może dojść zarówno we wczesnej ciąży, jak i na późniejszych jej etapach. W przypadku zauważenia niepokojących objawów warto wdrożyć domowe sposoby leczenia, a najlepiej jednocześnie skorzystać z pomocy lekarza. Do charakterystycznych objawów infekcji układu moczowego w czasie ciąży należą:

 

  • uczucie ciągłego parcia na pęcherz,

  • częste oddawanie moczu,

  • ból podczas mikcji,

  • ból w okolicy podbrzusza i brzucha,

  • oddawanie niewielkich ilości moczu.

Choroba układu moczowego bywa także sygnalizowana poprzez wystąpienie dreszczy, gorączki, wymiotów, nudności, a także dolegliwości bólowych w okolicy jednej lub obu nerek. Takie symptomy wskazują często na odmiedniczkowe zapalenie nerek, co wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Niekiedy też zapalenie układu moczowego w ciąży może rozwijać się bezobjawowo. Dlatego zalecone badania należy zawsze wykonywać od pierwszego trymestru.

 

Występujące objawy zapalenia pęcherza w ciąży nigdy nie powinny być bagatelizowane. Powikłania mogą być bardzo niebezpieczne zarówno dla zdrowia matki, jak i płodu. W przypadku występowania powyższych dolegliwości należy udać się do lekarza prowadzącego ciążę, który zleci wykonanie podstawowych badań, takich jak ogólne badanie moczu czy posiew moczu, a także zastosuje inne działania w zależności od potrzeb i prowadzonej diagnostyki.

 

Przyczyny zapalenia pęcherza w ciąży 

Główną przyczyną występowania zapalenia pęcherza u ciężarnych jest wpływ hormonów na napięcie mięśni moczowodów i cewki moczowej. Wskutek ich działania struktury te rozluźniają się, co ułatwia wniknięcie patogenów do wnętrza organizmu. Ponadto powiększająca się macica utrudnia odpływ moczu, doprowadzając do jego zastoju. Różne rodzaje bakterii namnażają się, wskutek czego dochodzi do pojawiania się zapaleń dróg moczowych.

 

Leczenie zapalenia pęcherza — domowe sposoby

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza mogą znacznie pomóc w leczeniu infekcji dróg moczowych w ciąży. W tym celu warto spożywać żurawinę wielkoowocową w postaci koncentratów i soków, a także tabletek czy kapsułek. Należy też pić co najmniej dwa litry płynów na dobę i dbać o dokładne opróżnianie pęcherza.

 

Okolice intymne należy podmywać od przodu do tyłu. Istotne jest również noszenie odpowiedniej bielizny i ubrań (majtki bawełniane, delikatne, spodnie zaś nie powinny być zbyt obcisłe). Higiena pęcherza moczowego w ciąży wymaga też zrezygnowania z kąpieli na rzecz prysznica i stosowania kosmetyków o łagodnym naturalnym składzie zarówno na początku ciąży, jak i w II czy III trymestrze ciąży. 

 

Jak leczyć zapalenie pęcherza w ciąży?

Wśród preparatów przepisywanych przez lekarza stosuje się takie środki jak furagina. Niekiedy konieczne bywa też leczenie antybiotykiem. Wówczas najczęściej bywa to cefaleksyna czy amoksycylina. Każdy z tego typu preparatów jest jednak stosowany w zależności od tygodnia ciąży danej pacjentki i w sytuacji, gdy inna metoda nie działa. 

 

Podczas stosowania antybiotykoterapii niewskazane jest stosowanie żadnych preparatów zawierających w składzie takie substancje jak salicylan fenylu, metenamina czy alkohol etylowy. Warto natomiast uzupełnić terapię preparatami zawierającymi żurawinę. Zawarte w niej proantocyjanidyny ograniczają ilość bakterii, które przylegają do nabłonka dróg moczowych i powodują, że środowisko układu moczowego staje się niekorzystne dla ich rozwoju. 

 

Źródła:

 

  • Wanic-Kossowska, Maria, and Agnieszka Szczepańska. "Problemy nefrologiczne u kobiet w ciąży." Przew Lek 5 (2009): 67-73.

  • Szałek, Edyta. "Farmakoterapia w zakażeniach układu moczowego u kobiet w okresie ciąży i laktacji The therapy of urinary tract infections in women during pregnancy and lactation."

  • Wasik-Olejnik, Anna. "Nawracające zakażenia układu moczowego–profilaktyka i leczenie."

  • Lichodziejewska-Niemierko, Monika, Aleksandra Kicińska, and Bolesław Rutkowski. "Wpływ ciąży na funkcję i strukturę nerek." Renal Disease and Transplantation Forum. Vol. 2. No. 4. 2009.