Ile śpi noworodek zaraz po porodzie?

Rodzice często zastanawiają się, ile śpi noworodek w pierwszych tygodniach życia. Czy rzeczywiście maluszek powinien  spać przez cały czas? Okazuje się, że noworodek przesypia średnio  16 do 20 godzin na dobę do 6 tygodnia życia. Oznacza to, że noworodek jest aktywny  przez 4 do 8 godzin na dobę. Od czego zależy ilość snu w pierwszych tygodniach życia? Duży wpływ  na ilość snu ma stan zdrowia maluszka np. męczące kolki mogą spowodować, że sen maleństwa będzie krótszy. Co ciekawe,  maluszek w ciągu doby przesypia 16-20 godzin, ale w średnio 4 godzinnych seriach. Krótszy sen noworodka w pierwszych tygodniach życia może być związany z problemami zdrowotnymi, dlatego w razie wątpliwości należy skonsultować się z pediatrą. 

 

Ile śpi niemowlę między 3 a 6 miesiącem życia?

Trzymiesięczne niemowlę wciąż śpi mniej od noworodka, zazwyczaj około 12-15 godzin na dobę. W pierwszych miesiącach życia najczęściej funkcjonuje zgodnie z rytmem dobowym, co oznacza, że jest bardziej aktywny w ciągu dnia.  Niemowlę w wieku 6 miesięcy nadal śpi dużo, bo aż 11-14 godzin na dobę. Warto jednak wiedzieć, że półroczny maluszek zwykle przesypia około 10 godzin w nocy. W ciągu dnia sześciomiesięczne niemowlę jest aktywne, ale zazwyczaj potrzebuje około dwóch dwugodzinnych drzemek, najczęściej między 10.00 a 12.00 i 15.00 a 17.00.

 

Ile śpi niemowlę między 8 a 10 miesiącem życia?

Niemowlę między 8 a 10 miesiącem życia nadal potrzebuje około 14 godzin na dobę . Podobnie jak  półroczny maluszek zazwyczaj przesypia 10 godzin w nocy. Do pierwszego roku życia niemowlę najczęściej potrzebuje dwóch dwugodzinnych drzemek w ciągu dnia. Po pierwszych urodzinach dziecko zazwyczaj  potrzebuje jednej, ale za to dłuższej drzemki w ciągu dnia, najczęściej w godzinach popołudniowych. Ilość drzemek w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb maluszka. Może się zdarzyć, że roczne dziecko nadal potrzebuje dwóch drzemek w ciągu dnia. Niektóre dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia w ogóle nie potrzebują już drzemki i nie jest to powodem do niepokoju. 

 

Jak zadbać o spokojny sen niemowlęcia?

Wielu rodziców zastanawia się jak przedłużyć sen niemowlęcia. Ilość snu maluszka najczęściej zależy od jego indywidualnych potrzeb, ale warto pamiętać o kilku czynnikach które w istotny sposób wpływają na ilość i jakość snu noworodka. Przede wszystkim pamiętaj o rytmie dnia. Dlaczego to takie ważne? Maluszki lubią określony plan dnia, ponieważ wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa, dlatego warto zadbać o stałe pory karmienia, spacerów oraz kąpieli. Stały rytm dnia pozwala maluszki się wyciszyć, co ma wpływ na spokojny i dłuższy sen. Spokojny sen ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju noworodka, dlatego warto zadbać o ciszę w pokoju maluszka. Dobrym rozwiązaniem jest  zasłonięcie okien, włączenie ulubionej pozytywki, dzięki czemu niemowlę  będzie miało świadomość, że czas na sen. Pamiętaj również o hałasach, które Tobie mogą nie przeszkadzać w nocnym odpoczynku jak np. włączony telewizor,  zasypianie przy zbyt dużej ilości bodźców zewnętrznych może negatywnie wpłynąć na jakość i długość snu maluszka. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Obserwuj w jakiej pozycji i w jakim otoczeniu Twój maluszek najszybciej zasypia. Każde dziecko ma swoje indywidualne potrzeby takie jak: zasypianie w ramionach rodziców, spanie na brzuszku czy błogi sen w łóżku rodziców.  Jeśli zauważysz, że Twoje maleństwo najlepiej czuje się w Waszym łóżku, pozwól mu na to. Nie musisz się obawiać, że niemowlę się przyzwyczai i nie będzie chciało opuścić Waszej sypialni. Potrzeby dziecka zmieniają się wraz z wiekiem, dlatego warto zadbać o spokojny i zdrowy sen maluszka w pierwszych miesiącach jego życia.  

Ilość snu ma ogromne znaczenie dla rozwoju maluszka, ale czasem okazuje się, że wszelkie starania spełzają na niczym i dziecko nadal śpi mniej niż jego rówieśnicy. Nie musisz się zamartwiać, jeśli maluszek śpi godzinę czy dwie krócej niż powinien, ale warto skonsultować się z pediatrą jeśli dziecko bywa rozdrażnione lub marudne i ustalić przyczynę zbyt krótkiego snu.

 

Lek. Michał Dąbrowski