Optymalna temperatura do spania dla noworodków i niemowląt

Zanim zaczniemy omawiać kwestie ubraniowe, warto zastanowić się, jaka temperatura powinna panować w pokoju, w którym śpi maluszek. Każdy z nas ma inne preferencje co do stopnia ogrzewania w domu, dlatego też wybierając piżamę dla dziecka, trzeba brać pod uwagę zarówno warunki pogodowe, jak i ciepłotę we wnętrzu.

 

Optymalna temperatura w sypialni, nie tylko dla niemowląt, ale osób w każdym wieku, oscyluje między 18 a 21 stopni Celsjusza. Taka ciepłota zapewnia komfort termiczny i poprawia jakość snu.

 

Zalecenia zaleceniami, ale jak zawsze, najważniejsza jest obserwacja i elastyczność. Należy pamiętać, że każde dziecko i dorosły jest inny i może mieć indywidualne preferencje dotyczące temperatury w pomieszczeniu. Najlepiej sprawdzać i reagować na sygnały — jeśli dziecko jest spocone lub ma policzki mocno zarumienione, to znak, że może być mu zbyt gorąco. Natomiast jeśli ma zimny kark, należy zwiększyć nagrzanie pokoju lub ubrać maluszka w dodatkową warstwę, np. body z długim rękawem.

 

Wielu rodziców ma tendencję do przegrzewania dzieci, co może być bardzo niebezpieczne. Zbyt wysoka temperatura w pokoju zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Ponadto badania sugerują, że poziom temperatury ciała może wpływać na wydzielanie melatoniny, która jest hormonem snu. Jeśli ciało jest chłodniejsze, może to pomóc zwiększyć jej produkcję  i przyspieszyć proces zasypiania. Z kolei, jeśli ciało jest przegrzane, mechanizm działa odwrotnie. Poza odpowiednim ogrzewaniem zadbaj również o wentylację pokoju i nawilżenie powietrza.


Co musisz wiedzieć, wybierając ubranko dla niemowlaka do snu?

Istnieje kilka ogólnych wskazówek, które pomogą Ci wybrać piżamkę do spania dla niemowlaka, zapewniającą mu zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo.

 

Wybierając ubranko, zwróć uwagę, aby było dobrze dopasowane do rozmiaru niemowlęcia. Bardzo ważne jest, żeby nie krępowało ruchów dziecka, a jednocześnie nie było zbyt luźne, co zwiększy ryzyko zaplątania się w nim podczas snu. Piżamka nie powinna mieć także żadnych ostrych lub wydających dźwięk elementów, takich jak guziki, klamerki czy suwaki, które mogą skaleczyć i podrażnić skórę dziecka lub je wybudzać.

 

Dbając również o swój komfort, wybieraj ubranka, które są proste w obsłudze i umożliwiają szybką zmianę pieluszki w środku nocy. Tutaj najlepiej postawić na proste, klasyczne pajacyki lub body z wygodnymi napami w okolicy krocza i nóżek.

 

Niemniej ważnym aspektem jest materiał, z którego wykonano piżamkę. W przypadku malutkich dzieci, których skóra jest jeszcze mocno wrażliwa i skłonna do alergii, najlepiej sprawdzą się naturalne, miękkie i oddychające tworzywa, takie jak bawełna, wiskoza bambusowa czy len, posiadające certyfikaty OEKO TEX i GOTS. Niezależnie od pory roku, unikaj strojów wykonanych ze sztucznych materiałów np. polarowych pajaców z poliestru. Choć pozornie może się wydawać, że będą zapewniały ciepło i wygodę, skóra dziecka w nich nie oddycha, poci się i jest narażona na wysypki oraz alergie.


Jak ubierać malutkie dziecko do snu w zimie?

Okres niskich temperatur to chyba najtrudniejszy czas dla debiutujących rodziców. Mroźne powietrze na zewnątrz może budzić wiele wątpliwości co do wyboru odpowiedniego stroju do spania dla noworodka. Chcemy Cię uspokoić – tak naprawdę możesz ubrać malca tak jak siebie lub w jedną cienką warstwę więcej i po prostu dostosowywać strój do jego zachowania. Jeśli śpisz w piżamie z długim rękawem, pod kołdrą, dziecku do spania załóż dodatkowo body z krótkim rękawem. Możesz co jakiś czas kontrolować ciepłotę ciała dziecka – jeśli zauważysz chłodniejszy karczek lub stópki, to znak, że może być mu nieco za zimno.

 

Najlepiej jest stosować się do zasady ubierania na cebulkę. Dodanie lub zdjęcie jednej warstwy ubranka jest znacznie łatwiejsze niż przebieranie malucha kilka razy w trakcie snu w coś grubszego lub cieńszego.

 

Pamiętaj, że nawet w najbardziej mroźne noce najważniejsze jest dopasowanie ubranka do temperatury w pokoju dziecka. Nadmierne przegrzewanie dziecka nie tylko może przyczynić się do pojawienia się potówek, ale powodować dyskomfort dziecka, częste wybudzenia i płacz. Przepocone niemowlę jest także dużo bardziej podatne na przewianie i złapanie przeziębienia.

 

Czy należy ubierać dziecko do snu w czapeczkę i skarpety?

Czasy, kiedy czapeczka i skarpetki były nieodłącznym elementem stroju noworodków, na szczęście powoli mijają. Choć na pewno niejednokrotnie usłyszysz pytanie „A gdzie ma czapeczkę?”, pamiętaj, że tylko Ty, ewentualnie pediatra, najlepiej wiesz, czy Twój maluch jej potrzebuje. Przyjmuje się, że jeśli temperatura w sypialni wynosi przynajmniej 18 stopni, dziecko jest zdrowe, nie ma problemów z termoregulacją i nie jest wcześniakiem – nie ma potrzeby okrywania mu główki.

 

Ponadto czapeczka podczas snu nie jest do końca bezpieczna – istnieje ryzyko, że zsunie się z główki, zasłoni nos lub buzię maluszka bądź troczki oplączą się wokół jego szyi.

 

Jeśli chodzi o skarpetki, to również nie są koniecznością. Możesz je założyć, jeśli zaobserwujesz, że stópki Twojego dziecka bardzo marzną lub masz w domu zimno.


Śpiworek, rożek czy kołderka – jakie okrycie wybrać w zależności od temperatury?

Pewnie zastanawiasz się, co z dodatkowym okryciem, gdy dziecko śpi? Wszystko zależy od wieku dziecka. Musisz pamiętać, że wszystkie dodatkowe przedmioty umieszczone w łóżeczku, w tym pościel, zwiększają ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej i są po prostu niebezpieczne.

 

W przypadku noworodków i niemowląt do około 2. miesiąca życia najlepszym zamiennikiem kocyka lub kołdry jest specjalny rożek. Możesz nim bezpiecznie owinąć maluszka do snu, dając mu nie tylko komfort, ale także ułatwiając zasypianie – spowijanie jest jedną z metod zapewniania mu poczucia bliskości i bezpieczeństwa.

 

Kilkumiesięczne, a nawet roczne dziecko powinno być w razie potrzeby ubrane do snu w dobrze dopasowany śpiworek. Do wyboru masz zarówno modele z nogawkami, jak i bez – w zależności, czy Twoje dziecko już samodzielnie wstaje. Takie rozwiązanie zapewni dziecku bezpieczeństwo i komfort, a Tobie pewność, że maluch nie odkryje się w nocy. 

 

Kupując śpiworek, weź pod uwagę zarówno materiał, z jakiego jest wykonany, oraz międzynarodową miarę izolacji termicznej śpiworków i kołder, tzw. wskaźnik TOG. Im jest wyższy, tym śpiworek jest cieplejszy.

 

W przypadku dwulatków i starszych dzieci możesz stopniowo używać dziecięcych kołderek lub koców z naturalnych materiałów, takich jak wełna czy bawełna. Pamiętaj jednak, że dziecko powinno mieć odkrytą buzię i nos.


Jak ubrać dziecko do spania w lecie?

Ubierając dziecko do snu latem, gdy temperatura w nocy jest dość wysoka, najlepiej wybierać cienkie rampersy, body z krótkim rękawkiem lub na ramiączkach, wykonane z przewiewnego, oddychającego materiału, takiego jak bawełna lub bambus. Ważne, aby ubranka do snu były luźne i nie krępowały ruchów dziecka. Jeśli jest naprawdę gorąco, wystarczy ubrać niemowlę w sam pampers.

 

W gorące dni nie trzeba kłaść malucha pod kołdrą ani w śpiworku, by nie zwiększać dodatkowo jego temperatury ciała. Wystarczy jedynie przykryć go lekką pieluszką, gdy zauważysz, że dziecku jest chłodno.