Podstawowe wskazówki, jak ubrać niemowlę na spacer

Warto zacząć od tego, że każda pora roku rządzi się swoimi prawami. Co jednak istotne, nie tylko ona sama w sobie wpływa na to, w jaki sposób ubierzemy dziecko na wyjście na świeże powietrze. Poza nią należy zwracać uwagę na:

 

  • warunki atmosferyczne, jakie panują konkretnego dnia (a jeśli jest taka możliwość, warto sprawdzić prognozę pogody na kolejne godziny);

  • temperaturę na zewnątrz;

  • to, w jakim wieku jest dziecko;

  • czy maluch będzie aktywnie uczestniczyć w spacerze, np. stawia już pierwsze kroki, czy raczej spędzi cały czas w wózku (choć nie zawsze da się to przewidzieć)?

 

Co ważne, warto również pamiętać o kluczowej kwestii – dziecka nie powinno się przegrzewać. Puchowy kombinezon i do tego gruby koc to nie jest dobry pomysł na spacer np. w temperaturze 10°C, a wciąż można takie sytuacje zauważyć. Przegrzewanie nie jest bowiem zdrowe dla dziecka, w związku z czym spacer, który potencjalnie może wzmocnić jego odporność, będzie działał zupełnie przeciwnie. 

 

Wskazuje się, że najlepszym rozwiązaniem jest ubranie malucha tylko o jedną warstwę więcej, niż w danym momencie ma na sobie dorosły. A jak można sprawdzić, czy dziecko nie jest przegrzane? Najlepiej dotknąć dłonią jego karku – jeśli jest ciepły, ale suchy, jest to dobry znak. Jeżeli jednak wyczuwalne będzie przepocenie skóry, oznacza to, że maluch ubrany jest za ciepło, a jeżeli skóra będzie zimna – maluchowi może być zbyt chłodno.

 

Jak ubrać niemowlę na spacer wiosną?

Wiosna to bardzo zmienna pora roku. Często wydaje się, że świecące przez okno słońce zwiastuje niemalże upał, kiedy finalnie okazuje się, że wciąż towarzyszy nam spory chłód. Nieraz zdarzają się również dni, które rozpoczynają się wspomnianym pięknym słońcem, by w ciągu kilku godzin przynieść deszcze i burze. Jak zatem odnaleźć się w tym wszystkim i jak ubrać niemowlę wystarczająco ciepło, a jednocześnie uniknąć opisanego wcześniej przegrzania? 

 

Najskuteczniejszą metodą jest ubieranie na tzw. cebulkę – kilka warstw, które w razie konieczności można zdjąć lub dodatkowo założyć. Zwykle poleca się, by dziecko miało na sobie trzy podstawowe warstwy: 

 

  • bliskie ciału bawełniane body;

  • spodenki i bluzę lub sweter;

  • kombinezon bądź kurtkę.

 

Grubość wszystkich tych ubrań należy dopasować do panującej danego dnia temperatury. Przykładowo wczesną wiosną sprawdzi się dość ciepła, puchowa kurteczka, a tą późniejszą, bliską już latu – tzw. wiatrówka, która w zasadzie ochroni tylko przed podmuchami wiatru oraz wilgocią. 

 

Co ważne, niezależnie od tego, czy mamy marzec, czy są to już majowe resztki wiosny, niemowlę zawsze powinno mieć na spacerze czapeczkę. Ochrona głowy jest bardzo ważna dla zdrowia malucha.

 

Co więcej, wychodząc na wiosenny spacer, warto mieć ze sobą także dodatkowy kocyk – gdyby dziecko zasnęło w wózku, należy przykryć stópki oraz dłonie, które są szczególnie narażone na zmarznięcie. Zawsze warto mieć w zanadrzu także osłonę przeciwdeszczową, by w razie nawet delikatnej wiosennej mżawki, móc okryć wózek.

 

Jak ubrać niemowlę na spacer latem?

W ostatnim czasie lata są wyjątkowo upalne. Pamiętajmy, że jeśli temperatura zaczyna być uciążliwa, ze spacerów w środku dnia należy w ogóle zrezygnować, zamieniając je raczej na wczesnoporanne lub wieczorne przechadzki. Niemowlęta są bowiem bardziej narażone na przegrzanie niż dorośli. 

 

Co do samego ubrania, latem także warto pamiętać o osłanianiu główki dziecka – cienką czapeczką lub kapelusikiem, najlepiej takim, który pozwoli osłonić oczy. Są one bardzo wrażliwe, więc jeśli nie uda się ochronić ich przed słońcem odpowiednim nakryciem głowy, warto postawić na specjalnie przeznaczone dla maluszków okulary przeciwsłoneczne. 

 

Pozostałe części garderoby powinny być przede wszystkim przewiewne. Pamiętajmy przy tym, że skóra dziecka jest bardzo delikatna. Należy więc unikać sztucznych materiałów i ubranek zdobionych sztywnymi, potencjalnie drapiącymi czy uwierającymi dodatkami. Najlepiej postawić na tkaniny naturalne, które dają skórze możliwość oddychania. Lepiej unikać też rzeczy obcisłych, w tym także skarpetek – w lecie korzystniejsze będzie wybranie nawet nieco za luźnych, ale ułatwiających wspomniany już przewiew. Trzeba pamiętać o nim także w kontekście przewijania. W okresie wysokich temperatur należy przewijać dziecko częściej, na dłużej zostawiając skórę bez żadnej pieluszki

 

Jak ubrać niemowlę na spacer jesienią?

Jesienią również sprawdza się metoda „na cebulkę”. Jest to kapryśna pora roku, a pogoda nieraz wręcz z godziny na godzinę może zmienić się z niemalże letniej w zimną, wietrzną i deszczową. Jeśli jednak dziecko będzie miało na sobie kilka warstw, zawsze będzie możliwość „manewrowania” nimi i dostosowywania do bieżących warunków. 

 

Jest jednak element niezbędny – ponownie jest to czapeczka. Nawet jeśli jesień jest dość ciepła, powinna znaleźć się ona na głowie dziecka. Co oczywiste, grubość czapeczki należy dostosować do temperatury – do innej odpowiedni będzie bawełny, dość cienki model, a do odmiennej gruba polarowa czapka z uszami.

 

Jesienią dobrze sprawdzają się także różnego rodzaju kombinezony – dla najmłodszych dzieci, warto wybierać te z wszytymi już bucikami. Co ważne, w tym przypadku również należy dostosować grubość danego modelu do warunków. Te najcieplejsze warto, mimo wszystko, zostawić na zimę.

 

Jak ubrać niemowlę na spacer zimą?

Zimą, rzecz jasna, ubranie ma przede wszystkim ochronić maluszka przed chłodem. Tutaj także sprawdzi się zakładanie kilku warstw. Początkowo stawiamy na bawełniane body lub bluzkę z długim rękawem i zakrywające stopy rajstopki. Następnie spodnie o wygodnym, najlepiej dresowym kroju oraz bluza lub sweter. Kolejną warstwą jest kombinezon – model, który będzie przystosowany typowo do zimy. Co ważne, kombinezon będzie znacznie lepszym wyborem niż np. kurtka i oddzielnie zakładane spodnie, ponieważ nie ma szans, że w trakcie ruchu odsłoni wrażliwą na zimno część ciała, jak plecy czy brzuszek. 

 

A co jeśli dany kombinezon nie ma od razu wszytych stópek? Wtedy, oczywiście, wybieramy odpowiednie buty oraz skarpety. Co ważne, u niemowląt należy unikać usztywnianych modeli butów. Powinny być raczej dość szerokie, gwarantując stopom przestrzeń, a także posiadać przepuszczające powietrze wypełnienie, które zapobiegnie poceniu. 

 

Niezbędne elementy to także czapka oraz rękawiczki. Co jednak ważne, tak małym dzieciom nie poleca się zakładania szalika. Może on zasłaniać usta, utrudniając oddychanie lub doprowadzając do tworzenia się z oddechu pary wodnej, która zamarzając, może doprowadzić do podrażnień skóry.

 

Warto również pamiętać o odpowiednim przygotowaniu wózka. Zimą jego spód powinien być wyłożony dodatkową warstwą, a góra przykryta specjalnie dostosowanym do niskich temperatur śpiworkiem. Przydatna będzie też specjalna folia, która ochroni przed wiatrem i śniegiem. Często tego typu elementy dodawane są już przy zakupie. Jeśli nie były, warto zaopatrzyć się w nie jeszcze przed rozpoczęciem mrozów – bo dobre przygotowanie to znacznie mniej nerwów, a więcej radości ze spacerów, niezależnie od pogody!

 

lek. Michał Dąbrowski



Źródła:

 

https://www.chcemybycrodzicami.pl/jak-ubierac-niemowlaka-jesienia/ 

https://www.chcemybycrodzicami.pl/noworodek-a-upaly-radzi-polozna/

https://www.smyk.com/porady/wiosenny-spacer-z-noworodkiem-jak-ubrac-malucha,639.html

https://tuszyte.pl/Jak-wlasciwie-ubierac-niemowle-wiosna-blog-pol-1583330472.html

https://www.smyk.com/porady/w-co-ubrac-niemowlaka-na-spacer-zima-co-wziac-do-wozka,577.html

https://www.mjakmama24.pl/niemowle/pielegnacja-niemowlaka/zima-jak-ubierac-niemowle-zima-aa-dNRL-SLgs-Cg16.html#3-rzeczy-dzieki-ktorym-dziecko-nie-zmarznie