Jak układać noworodka do snu w łóżeczku?

Optymalną pozycją do snu dla noworodka jest pozycja na plecach. Umożliwia ona swobodne oddychanie i minimalizuje ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej.  

 

W pierwszych tygodniach życia dziecka warto zabezpieczać przed snem jego rączki i nóżki. Dziecko może poruszać nimi w niekontrolowany sposób, samoistnie wybudzając się i obniżając jakość swojego wypoczynku. Dlatego też warto ograniczyć mobilność noworodka, spowijając je w odpowiedni sposób kocykiem, większą pieluszką lub specjalnym otulaczem.

 

Jak bezpiecznie układać noworodka do snu? Ułóż maluszka na przygotowanym wcześniej podłożu. Rączki złącz na jego klatce piersiowej lub wyciągnij wzdłuż tułowia. Następnie szczelnie owiń swoją pociechę materiałem – aby otulenie było skuteczne, musi zostać przeprowadzone dość ciasno. Na koniec połóż dziecko w jego łóżeczku.

 

O czym jeszcze należy pamiętać w kontekście tego, jak układać noworodka do snu? Poniżej podajemy kilka kluczowych porad.

 

Materac powinien być na tyle twardy, aby nie zapadał się pod ciężarem maluszka. Szczególnie ważne jest to, aby główka nie znajdowała się niżej niż pozostała część ciała. Nie powinna też być zbyt wysoko – najlepiej, jeżeli dziecko jest ułożone płasko na plecach.

 

Poduszka nie jest potrzebna niemowlęciu, a spanie na niej może być niekorzystne dla jego kręgosłupa. W skrajnych przypadkach jest nawet niebezpieczne, ponieważ stwarza ryzyko uduszenia przez ułożenie głowy w nieodpowiedni sposób z przyblokowaniem dróg oddechowych.

 

Oprócz układania maluszka na plecach, ważna jest też świadomość tego, jak układać główkę noworodka do snu. Powinna być ona zwrócona w jedną lub drugą stronę, tak aby dziecko mogło swobodnie oddychać, a jednocześnie nie krztusiło się podczas ewentualnego ulewania.

 

Aby noworodek mógł swobodnie oddychać, w jego sypialni nie może być zbyt zimno ani zbyt gorąco. Powietrze nie może być też zbyt suche. Pamiętaj, że komfort termiczny jest ważny z punktu widzenia jakości snu – nie przykrywaj swojego maluszka nadmiernie grubą kołderką ani nie ubieraj go w zbyt ciepłą piżamkę.

 

W łóżeczku nie powinno być żadnych niepotrzebnych podczas snu elementów, takich jak pluszaki, baldachim czy ochraniacz na szczebelki. Grożą one przyduszeniem malucha, a dodatkowo magazynują kurz.

 

Jak układać noworodka do snu po jedzeniu?

W przypadku niemowląt, u których występuje nadmierne ulewanie (refluks żołądkowo-przełykowy), zalecana może być pozycja spania na boku. Ułożenie ciała w ten sposób minimalizuje ryzyko zachłyśnięcia się treścią żołądkową, dając jej drogę swobodnego ujścia z organizmu. Zamiar układania niemowlęcia do snu na boku należy zawsze skonsultować z położną lub lekarzem pediatrą.

 

Jak układać noworodka do snu na boku? Aby taka pozycja była maksymalnie bezpieczna i komfortowa dla dziecka, należy zadbać o kilka szczegółów. Po pierwsze zwróć uwagę, aby pociecha spała z rączkami wyciągniętymi przed siebie. Po drugie zegnij jej nóżki w kolanach, tak aby maksymalnie ustabilizować ciało w miejscu.

 

Dla zwiększenia bezpieczeństwa warto podłożyć maluszkowi pod brzuszek poduszkę lub zrolowany koc, opcjonalnie specjalną podpórkę, którą można zakupić w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Zapobiega to niekontrolowanym zmianom pozycji ciała podczas snu. Układając niemowlę w tej pozycji należy dbać o to, aby za każdym razem kłaść je na innym boku. Dzięki temu główka dziecka nie zostanie jednostronnie spłaszczona.

 

Należy pamiętać, że pozycja na boku jest bezpieczna dla dzieci, które potrafią już swobodnie obracać się podczas snu. W przypadku noworodków zaleca się układanie maluszka w ten sposób wyłącznie na czas drzemek, które odbywają się w ciągu dnia – i czuwanie nad przebiegiem takiego wypoczynku. Pozostawione bez nadzoru niemowlę może bowiem przekręcić się na brzuszek, co jest bardzo niekorzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa i jakości snu.

 

Co zatem zrobić, jeśli pociecha ma problem z ulewaniem, a nadchodzi pora nocna? W takich wypadkach kluczowe jest unikanie przekarmienia dziecka na krótko przed położeniem go spać. Należy też zadbać o to, aby maleństwu odbiło się po jedzeniu (pomocne może tu być bujanie się i delikatne podskakiwanie z noworodkiem na piłce fizjoterapeutycznej). Pozycja na plecach z przekręconą na bok głową jest w takich przypadkach optymalna.

 

Jak nie układać noworodka do snu?

Za najbardziej niebezpieczną pozycję do spania dla niemowlęcia uważa się pozycję na brzuchu. Zwiększa ona bowiem ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej, która pojawia się u dzieci do pierwszego roku życia, szczególnie zaś pomiędzy 2. a 4. miesiącem życia.

 

Jeżeli maluszek, leżąc na brzuchu, dociśnie główkę do materaca, może mieć kłopot z zaczerpnięciem powietrza, co stwarza poważne zagrożenie dla jego zdrowia. Brak umiejętności samodzielnego przekręcenia się na plecy uniemożliwi mu natomiast powrót do bezpiecznej pozycji. Dlatego też pozycja na brzuchu jest odradzana szczególnie w pierwszych tygodniach życia noworodka, kiedy jeszcze nie potrafi on świadomie zmieniać ułożenia swojego ciała.

 

Spanie na brzuchu jest także niekorzystne z punktu widzenia równowagi termicznej ciała. Leżąc na plecach, niemowlę wydycha powietrze do góry, pozbywając się przy tym nadmiaru ciepła. Pozycja na brzuchu sprawia, że ciepłe powietrze wraca do płuc przy kolejnym wdechu, co sprzyja przegrzaniu organizmu.

 

W odosobnionych przypadkach zdarza się, że pozycja spania na brzuchu jest wskazana dla niemowlęcia. Dotyczy to głównie tych dzieci, które cierpią na dysplazję stawów biodrowych. W takich wypadkach, aby dokonać nieinwazyjnej korekty tej części ciała, lekarz pediatra lub fizjoterapeuta może zalecić układanie maluszka na brzuchu z rozłożonymi na boki nóżkami (w pozycji „żabki”). Nie należy jednak podejmować takiej decyzji samodzielnie, bez konsultacji ze specjalistą.

 

Warto zauważyć, że dzieci, podobnie jak dorośli, mają swoje preferencje dotyczące pozycji przyjmowanej do snu. Jeżeli z jakiegoś powodu Twojemu niemowlęciu najwygodniej jest na boku lub na brzuszku, pozwól mu zasnąć w ten sposób, a następnie delikatnie przekręć jego ciało na plecy.

 

lek. Michał Dąbrowski