Jak uśpić niemowlę w dzień?

Jedną ze sprawdzonych metod naszych babć na usypianie noworodka, jest noszenie go na rękach aż do momentu zaśnięcia. Możesz też spróbować łagodnego bujania w kołysce lub w wózeczku (jeżeli trzymasz go w mieszkaniu).

 

Doskonałą pomocą przy układaniu niemowlęcia do snu są tzw. białe szumy, generowane przez specjalne maskotki lub nawet odkurzacz czy suszarkę do włosów. Przypominają one niemowlęciu szum wód płodowych, którymi było otoczone w brzuchu mamy. Działają więc uspokajająco i relaksująco, a przez to ułatwiają zaśnięcie. W podobny sposób oddziałuje na maluszka odpowiednia pozycja ciała, zbliżona do tej, której doświadczył w życiu płodowym.

 

Jak uśpić niemowlę bez bujania i noszenia na rękach? Większość maluszków chętnie zasypia na świeżym powietrzu, dlatego przy sprzyjającej pogodzie warto w porze drzemki wyjść ze swoją pociechą na spacer. Gdy aura nie zachęca do takiej eskapady, można spróbować przejażdżki samochodem, choć ta metoda nie sprawdza się u wszystkich niemowląt.

 

Jeśli zastanawiasz się, jak uśpić niemowlę wieczorem, pamiętaj, aby pory drzemek były optymalne z punktu widzenia planu całego dnia. Ostatnia z nich powinna mieć miejsce wczesnym popołudniem, tak aby dziecko zdążyło zmęczyć się do wieczora.

 

Jak uśpić niemowlę na noc?

Choć maluszek nie ma jeszcze ustabilizowanego rytmu dobowego, już kilka tygodni po urodzeniu zaczyna reagować większą sennością na brak światła. Zwróć więc uwagę na zapewnienie optymalnych warunków, które nie tylko pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie, jak uśpić niemowlę, ale również maksymalnie wydłużyć czas pomiędzy jego pobudkami.

 

Moment, w którym kładziesz dziecko spać, każdego dnia powinien następować o zbliżonej porze. Najlepiej jest go wyznaczyć na okres między 19:00 a 20:00 wieczorem. Wtedy maluszek jest już zazwyczaj dosyć zmęczony, jednak nie na tyle, aby utrudniało mu to zaśnięcie. Nie próbuj natomiast usypiać dziecka na siłę. W ten sposób możesz jedynie wywołać frustrację u niego i u siebie.

 

Pamiętaj też o stałym porządku czynności wykonywanych przed snem. Kąpiel, jedzenie, masaż i ubieranie w piżamkę powinny następować po sobie zawsze w tej samej kolejności. Stworzenie takiego rytuału pomoże maluszkowi łatwiej rozpoznawać, kiedy nadeszła pora snu.

 

Jak uśpić niemowlę? O czym należy pamiętać?

Istnieje kilka uniwersalnych zasad, których warto przestrzegać, aby proces usypiania niemowlęcia z każdym dniem przebiegał coraz sprawniej i zajmował coraz mniej czasu. Poniżej zebraliśmy 5 najważniejszych porad.

 

1. Ustal stały rytm dnia

Codzienne rytuały, następujące w niezmiennym czasie i stałej kolejności, to coś, czego Twoje dziecko bardzo potrzebuje. Zadbaj więc, aby spacer, zabawa, karmienie czy drzemki odbywały się zawsze o zbliżonej porze. Pomoże to Twojemu maleństwu wyrobić w sobie nawyk zasypiania w określonym czasie.

 

2. Usypiaj dziecko, gdy jest śpiące

Próby usypiania niemowlęcia „na siłę” nie tylko spełzają zwykle na niczym, ale również generują u rodzica frustrację. W pierwszych tygodniach opieki nad maleństwem warto więc ustalić, jakie zmiany w jego zachowaniu pojawiają się w momencie, gdy robi się ono senne. W większości wypadków można zaobserwować pocieranie oczu, ziewanie czy ciągnięcie się za ucho lub za włosy. Rozpoznanie takich symptomów znacząco ułatwia wyznaczenie momentu, w którym warto rozpocząć usypianie niemowlęcia.

 

3. Naucz malucha odróżniać dzień od nocy

Aby pomóc niemowlęciu w ustabilizowaniu rytmu dobowego, usypiaj go w jak najbardziej naturalnych warunkach. Jeśli jest pora drzemki, nie zasłaniaj okien – pozwól, aby światło dzienne wpadało do pokoju, w którym maluch śpi. Nie zamykaj też drzwi, aby w pomieszczeniu nie było absolutnej ciszy.

 

4. Pamiętaj o wyciszeniu przed snem

Doskonałym sposobem na to, jak uśpić niemowlę, jest zapewnienie mu maksymalnego rozluźnienia i komfortu fizycznego. Pomaga w tym ciepła kąpiel, delikatny masaż, głaskanie i przytulanie. Ciepłe mleko podane tuż przed snem również działa uspokajająco i wyciszająco.

 

5. Ułóż maleństwo odpowiednio do snu

Niemowlęta czują się najbezpieczniej i najbardziej komfortowo w momencie, kiedy znajdują się w otoczeniu przypominającym warunki płodowe. Użyj otulacza, kocyka lub większej pieluszki, aby dość ciasno spowić swoje maleństwo w kokonie. Postaraj się unieruchomić jego rączki wzdłuż ciała lub na klatce piersiowej – zapobiegnie to nagłemu wybudzeniu spowodowanemu przez niekontrolowane ruchy kończyn, które zdarzają się najczęściej w pierwszych tygodniach życia noworodka. 

 

lek. Michał Dąbrowski