Kalendarz szczepień - co to jest?

Kalendarz szczepień niemowląt to bardzo ważny zestaw dat w życiu każdego malucha. Nie należy go lekceważyć. To seria zastrzyków, dzięki którym nasze pociechy uodpornią się na niektóre cywilizacyjne choroby. Kalendarz szczepień noworodka obejmuje podstawowe “zabezpieczenia”. Ale warto mieć świadomość także tego, że istnieje kalendarz szczepień obowiązkowych do 18 roku życia.

 

Kalendarz szczepień obowiązkowych

Już od wieku niemowlęcego możemy, powinniśmy i tak naprawde musimy zacząć szczepić naszego malucha. Co więcej pierwsze szczepienia otrzymuje on już w ciągu pierwszych 24 godzin życia. Jest to szczepionka przeciwko gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZWB). Kalendarz szczepień niemowląt nie kończy się na tym. Po ukończeniu szóstego tygodnia nasz maluch jest gotowy na kolejne porcje uodparniających szczepionek. Tym razem jest to już seria, w skład której może wejść błonica, tężec i krztusiec, a także szczepienie przeciwko pneumokokom, hib (czyli bakterii Haemophilus influenzae typu b), WZWB. 

 

W czwartym miesiącu życia dziecka, a konkretnie po ukończeniu czternastu tygodni i jednocześnie osiem tygodni od poprzedniej dawki, szczepienia te zostają powtórzone i uzupełnione o polio. Gdy minie kolejnych osiem tygodni, możemy przejść do następnej porcji. Tym razem w skład zalecanego zestawu wchodzą błonica, tężec, krztusiec, hib, polio. Na następną szczepionkę należy poczekać, aż maluch ukończy siódmy miesiąc. Otrzymuje wówczas kolejną szczepionkę przeciwko WZWB.

 

Nową porcję szczepionek otrzymują dzieci mające nieco ponad rok, w wieku około 13-15 miesięcy. Tym razem mogą liczyć na wsparcie przeciwko takim chorobom, jak odra, świnka, różyczka czy ospa wietrzna. Dodatkowo ponowna porcja szczepień przeciwko pneumokokom. 

Chwilę później, gdy maluch ma od 16 do 18 miesięcy, czas na kolejną szczepionkę. Przeciwko czemu szczepimy tym razem? Standardowe trio to błonica, tężec i krztusiec, a do tego hib, polio. 

 

Po tym dość intensywnym okresie nasze dziecko może trochę odetchnąć. Mamy spokój ze szczepionkami aż do szóstego roku życia. Ponownie dochodzi wtedy do szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi i polio, a także świnka, różyczka i odra. Na te same trzy ostatnie choroby dziecko otrzyma kolejną szczepionkę po ukończeniu 9 roku życia. Z kolei w wieku nastoletnim, gdy skończy 13 lat, jest gotowe na kolejne szczepienie obejmujące błonicę, krztusiec i tężec. Ostatnim obowiązkowym szczepieniem w kalendarzu jest to wykonane po ukończeniu 18 lat - przeciwko tężcowi i błonicy. 

 

Po przyjęciu takiej porcji szczepionek, powinniśmy być okazem zdrowia, gotowym na dorosłe życie. Zanim to nastąpi, nasi rodzice zadbają o to, byśmy otrzymywali systematyczne porcje wzmocnień i uodpornień. 

Czy wszystkie szczepienia są bolesne? 

Niestety większość z nich to szczepienia z iniekcją, jedynie część jest podawana doustnie. Niemal wszystkie szczepionki wymienione w naszym artykule są obowiązkowe. Warto jednak nadmienić, że szczepieniem zalecanym jest to przeciwko ospie wietrznej. Natomiast zalecane szczepionki dodatkowo płatne to te obejmujące rotawirusy i meningokoki. 

 

Na co jeszcze można zaszczepić dziecko? Oczywiście możliwe są jeszcze dodatkowe, inne schematy szczepień. O wielkości dawek decyduje lekarz, który przeprowadzi z nami wizytę kwalifikacyjną. Możemy omówić z nim cały plan działań i dostosować jego niektóre elementy do naszych potrzeb. 


Dlaczego warto poddawać dziecko szczepieniom? 

Celem, dla którego warto wdrożyć kalendarz szczepień w życie naszego maleństwa, jest oczywiście jego dobro. Powinniśmy przecież dążyć do zapewnienia jak najwyższej ochrony - zwłaszcza przed chorobami zakaźnymi. Jest to bardzo ważne nie tylko z perspektywy naszego dziecka i naszej rodziny, ale także całego społeczeństwa. Szczepienia towarzyszą dziecku od pierwszej doby życia aż po osiągnięcie pełnoletniości. 

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak właściwie prowadzić kalendarz szczepień dziecka? Ten kalendarz to swego rodzaju program ochronny. Warto oprzeć się na szeroko stosowanych, skutecznych i bezpiecznych schematach. Niezbędna i praktyczna będzie także wspomniana konsultacja z lekarzem specjalistą.

 

Co jeśli dziecko nie może przyjąć szczepionki?

W sytuacji, gdy z jakichkolwiek przyczyn w realizacji kalendarza szczepień dziecka nastąpi przerwa, konieczne jest skonsultowanie z lekarzem i utworzenie nowego indywidualnego kalendarza. 

Przyczyny pominięcia szczepionki mogą być różne. Od braku zgody rodziców po problemy z dokumentacją medyczną. Na sytuację może mieć też oczywiście stan zdrowia naszego malucha. Jeśli dziecko jest chore, nie będzie mogło przyjąć dawki w odpowiednim czasie. Kalendarz obowiązujący w Polsce różni się też od tych stosowanych w innych krajach. Dlatego w razie przeprowadzki konieczne będzie uwzględnienie tego i dostosowanie kalendarza do sytuacji naszej pociechy. Aby móc to zrobić, będziemy potrzebować zaświadczeń o wykonaniu szczepień lub karty szczepień oraz książeczki zdrowia. Lekarz musi mieć dostęp do tych materiałów i w oparciu o nie może przygotować indywidualny kalendarz, mając na uwadze odpowiednie odstępy między szczepieniami. Dodatkowe kwestie, które mają na to wpływ to wiek, wyniki poziomu przeciwciał i wszelkie dodatkowe wskazania oraz przeciwwskazania. 

 

lek. Michał Dąbrowski