Co to jest werandowanie noworodka?

Dojrzewając do przyjścia na świat, dziecko przez 9 miesięcy przebywa w brzuchu mamy. Otrzymuje tam wszystko, czego potrzebuje, od substancji odżywczych, przez ciepło, aż po brak szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak deszcz czy wiatr. Rodząc się, niemowlę traci barierę ochronną oddzielającą je od świata zewnętrznego. Musi zatem przystosować się do nowych warunków.

Zanim zdecydujesz się wyjść na spacer z noworodkiem, zadbaj o jego aklimatyzację w nowym środowisku. Możesz w tym celu przeprowadzić kilka dni tzw. werandowania. Aby to zrobić, należy ubrać dziecko jak do wyjścia na dwór, a następnie włożyć do wózka postawionego blisko otwartego okna lub drzwi balkonowych.

Na początku werandowanie powinno trwać nie dłużej niż 10 minut. Należy stopniowo wydłużać ten czas aż do 30 minut. W kolejnym kroku można wystawiać wózek z dzieckiem na balkon. Cały proces warto powtarzać nawet kilka razy dziennie.

Werandowanie nie jest koniecznością, jednak warto rozważyć takie rozwiązanie. Poleca się je zwłaszcza zimą, kiedy niemowlę może mieć szczególną trudność w opanowaniu termoregulacji. Jest to również dobra alternatywa dla mam, które długo dochodzą do siebie po porodzie. Jeżeli w początkowym okresie połogu spacerowanie jest dla Ciebie wyzwaniem lub boisz się, że nie opanujesz wózka, werandowanie dziecka będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

 

Na kiedy zaplanować pierwszy spacer z noworodkiem?

Jeżeli czujesz się na siłach, a Twoje dziecko jest zdrowe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby je zabrać na pierwszy spacer już kilka dni po porodzie. W przypadku wątpliwości, skonsultuj swój zamiar z lekarzem lub położną środowiskową.

Na kiedy dokładnie zaplanować pierwsze wyjście? Wiele zależy od pory roku, w której maleństwo przyszło na świat. Pierwszy spacer wiosną lub latem można odbyć już 3-4 dni po przyjściu maluszka na świat. Jesienią lub zimą zaleca się odczekanie, aż dziecko skończy przynajmniej tydzień.

Warto wybrać dzień, w którym aura jest ku temu sprzyjająca. Jeżeli temperatura na zewnątrz wynosi poniżej -5 stopni Celsjusza, lepiej zostać w domu. Mroźne powietrze obkurcza śluzówkę nosa, co zwiększa ryzyko rozwoju infekcji u maleństwa. Podobnie deszczowe popołudnie latem nie stanowi najlepszego momentu na spacer z niemowlakiem. Dotyczy to zarówno pierwszego wyjścia z domu, jak i kolejnych pobytów na świeżym powietrzu.

 

Jak ubrać noworodka na jego pierwszy spacer?

Wychodząc na spacer z niemowlęciem, pamiętaj, aby uwzględnić warunki pogodowe i temperaturę powietrza. Młodzi rodzice zwykle mają tendencję do przegrzewania swoich pociech. Jest to błąd, ponieważ nadmierna ilość ubrań powoduje nie tylko dyskomfort termiczny, ale również sprawia, że maluszek się poci. Ponieważ noworodki mają słabo rozwinięty układ odpornościowy, każdy podmuch wiatru, który trafia na mokrą od potu skórę, może spowodować u nich przeziębienie.

Ubieraj swoje maleństwo w tyle warstw, ile sama masz na sobie, plus jedną. Spakuj do torby kocyk, aby w razie potrzeby (np. gdy zrobi się wietrznie), przykryć jego nóżki. Przed wyjęciem maluszka z wózka, załóż czapeczkę zakrywającą uszy na jego główkę.

Pamiętaj również o odpowiedniej pielęgnacji. Wiosną i latem, a także wczesną jesienią, smaruj odkryte części ciała dziecka kremem z filtrem SPF. Późną jesienią i zimą używaj kosmetyków natłuszczających, chroniących przed mrozem i silnym wiatrem.

W czasie upału unikaj przykrywania wózka pieluchą tetrową lub kocem. Taka praktyka jest często spotykana, jednak niestety nie jest zdrowa dla malucha. Temperatura wewnątrz gondoli bardzo szybko rośnie, a dziecko pozbawione odpowiedniej dawki tlenu może mieć kłopot z oddychaniem. Podczas spaceru zwróć uwagę, czy maleństwo nie jest wychłodzone lub przegrzane. W tym celu dotknij jego karku i oceń, czy skóra nie jest zimna lub gorąca i spocona.

 

Ile powinien trwać pierwszy spacer z noworodkiem?

Kontakt ze świeżym powietrzem jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Bardziej niż czas trwania przechadzki, liczy się więc fakt odbywania jej regularnie. Wiele zależy tu od przyjętego przez mamę i tatę rytmu dnia, ale również od pogody i stanu zdrowia maluszka.

Pierwszy spacer powinien trwać krótko. Wystarczy 10-15 minut, aby organizm niemowlęcia zareagował na nową sytuację i zaczął się do niej przystosowywać. Każde kolejne wyjście z domu wydłużaj o kilka minut, aż osiągniesz stan, w którym maluch dobrze znosi nawet godzinne przechadzki.

 

Dokąd wychodzić na spacer z noworodkiem?

Na pierwsze spacery z niemowlęciem warto wybrać się w sąsiednie okolice, tak aby w razie potrzeby móc szybko wrócić do domu. Jest to istotne również dlatego, że w początkowym okresie życia dziecka pobyty na świeżym powietrzu nie powinny trwać zbyt długo.

W kolejnych tygodniach od narodzin, kiedy malec jest już zaznajomiony z nową sytuacją, a pogoda jest ku temu sprzyjająca, możesz zacząć zabierać swoją pociechę na nieco dalsze wycieczki. W zależności od tego, gdzie mieszkasz i jakimi możliwościami transportu dysponujesz, rozważ następujące destynacje:

  • pobliski las lub zagajnik,

  • park miejski,

  • ogród botaniczny,

  • ogródki działkowe,

  • miejskie tereny rekreacyjne (np. trasy biegowe).

Unikaj natomiast terenów niezacienionych (np. pozbawionych drzew), zwłaszcza wówczas, gdy panuje upał. W okresie zimowym zwracaj natomiast uwagę na komunikaty publiczne dotyczące czystości powietrza. Jeżeli danego dnia poziom smogu jest wysoki, najlepiej zrezygnuj z wychodzenia z dzieckiem z domu.

lek. Marta Dąbrowska