Cienki naskórek, niedojrzała bariera ochronna oraz mała ilość włókien kolagenowych i sprężystych w skórze właściwej sprawiają, że o podrażnienie nietrudno, zwłaszcza w okolicy pieluszkowej, podczas upalnych dni. Jak radzić sobie z odparzeniami? Pomóc może krochmal do kąpieli!

 

 

Krochmalenie - tradycyjna pielęgnacja

 

Krochmal to roztwór wody i skrobi roślinnej. Ceniony ze względu na właściwości higieniczne. Dawniej powszechnie stosowany, w ostatnim czasie zapomniany, dziś stopniowo odzyskuje zainteresowanie.

 

Krochmalenie nadaje tkaninom czystą biel i wyjątkową twardość. Naturalnie konserwowane włókna, stawały się bardziej odporne na wilgoć i działanie chorobotwórczych drobnoustrojów. Jednak krochmal to nie tylko sterylnie czyste pranie. Stosuje się go od stuleci w gospodarstwach domowych, jak również na szerszą skalę - w medycynie, farmacji, kosmetologii. Skrobia ziemniaczana wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości - antyseptycznych, łagodzących, przyspieszających regenerację. Wykorzystuje się ją łagodzeniu podrażnień, odparzeń skóry, jak również problemów ze strony układu pokarmowego. Krochmalenie zaleca się dzieciom, alergikom, wszystkim borykającym się z atopowym zapaleniem skóry czy innymi dermatozami. Dodawanie krochmalu do kąpieli to sposób

tradycyjnej pielęgnacji, w której dziś dostrzega się zalety ekonomiczne, ekologiczne i zdrowotne - współcześnie tak bardzo pożądane.

 

Kąpiel w krochmalu - sposób na odparzenia i nie tylko

 

Odparzenia skóry to bolesna dolegliwość. Może doskwierać kilkutygodniowym maluszkom. Najczęściej pojawia się w okolicy pieluszkowej, jednak może wystąpić również w innych obszarach ciała - pod paszkami czy na karku. Na odparzenia szczególnie narażone są dzieci z asymetrią ułożeniową oraz zaburzonym napięciem mięśniowym. Zmianom skórnym sprzyjają nieprzepuszczające powietrza pieluszki, infekcje, biegunki, antybiotykoterapia. Nie bez znaczenia jest również masa ciała, a także kondycja skóry. U dzieci ze skórą wrażliwą, skłonną do atopii czy nadmiernego łuszczenia się takie zmiany mogą pojawiać się częściej i wskazywać na pieluszkowe zapalenia skóry, dlatego tym bardziej należy im przeciwdziałać.

Dobrym na to sposobem jest kąpiel dziecka w krochmalu. Skrobia roślinna to substancja roślinna, wolna od sztucznych „ulepszaczy”. Korzystnie działa na skórę, łagodzi podrażnienia, sprzyja regeneracji uszkodzonego naskórka. Systematyczne kąpiele w krochmalu wzmacniają barierę naskórkową i przyczyniają się do poprawy jędrności skóry. Kąpiele w krochmalu są polecane przez wielu pediatrów i coraz częściej proponowane, jako alternatywny sposób pielęgnacji niemowląt. Zaleca się stosowanie krochmalu na co dzień, zwłaszcza latem, profilaktycznie w trosce o zdrową skórę dziecka.

 

Kąpanie dziecka w krochmalu - wiele zalet

 

Na kąpanie dziecka w krochmalu decyduje się coraz więcej rodziców. To rozwiązanie z kręgu naturalnej pielęgnacji, które, tak jak stosowanie wielorazowych pieluch, zyskuje powszechne zainteresowanie i uznanie. Dlaczego?

 

Przede wszystkim dlatego, że jest dobre dla dziecka. Skrobia roślinna korzystnie wpływa na kondycję skóry suchej, wrażliwej i atopowej. Pomaga łagodzić podrażnienia, a po kąpieli w krochmalu czuć kojącą ulgę. Krochmal do kąpieli niemowląt nie zawiera żadnych sztucznych dodatków, konserwantów, zapachów ani barwników. W 100% naturalny i korzystnie wpływa na kondycję skóry maluszka. To kosmetyk dobry nie tylko dla człowieka (małego i dużego), lecz również dla środowiska - łatwy w produkcji, jego działania nie testuje się na zwierzętach, ma długi termin przydatności i nie wymaga utylizacji. Kolejna zaleta to atrakcyjna cena. Krochmal do kąpieli jest tańszy niż dermokosmetyczne emolienty i tak samo łatwo dostępny. Dziś nie trzeba głowić się nad tym, jak zrobić krochmal, aby był odpowiedni i skuteczny. W sprzedaży jest już dostępny krochmal do kąpieli bez konieczności gotowania – Atoperal Baby Plus. Wystarczy wsypać 2 miarki produktu do wanienki z wodą, zamieszać i kąpiel gotowa.

 

Krochmal do kąpieli - zalety

 

● Skuteczna pomoc przy problemach skórnych już po pierwszym zastosowaniu.

● Bardzo bezpieczny dla delikatnej skóry dziecka.

● Atrakcyjna cena.

● W 100% naturalny

● Prosty w użyciu - samodzielne przygotowanie roztworu ze skrobi roślinnej może być

kłopotliwe, jednak problem rozwiązuje gotowy do użycia krochmal do kąpieli, którego

odpowiednią ilość wystarczy wsypać do wanienki z ciepłą wodą (<37 stopni C.).

● Polecany przez pediatrów, położne i mamy.

 

 

Lek. Michał Dąbrowski

ATM/06526/07/20