Łuszcząca się skóra u noworodka- co warto wiedzieć?

Skóra niemowląt jest bardzo delikatna i  znacznie cieńsza niż u osób dorosłych. Dlatego w ciągu pierwszego roku życia dziecka łuszczenie się skóry może zdarzać się nawet kilkukrotnie. Warto wiedzieć, że podczas kilku pierwszych dni życia łuszczenie się skóry maluszka jest zupełnie naturalne. U noworodka  jest związane z usunięciem mazi płodowej, która pełniła funkcję ochronną w ostatnich tygodniach życia płodowego. Skóra maleństwa w pierwszych dniach życia łuszczy się na rękach, stopach, na szyi, twarzy, pod pachami i w zgięciach kolan oraz łokci co jest naturalnym procesem w rozwoju maluszka. Na łuszczenie się skóry noworodka duży wpływ ma również zmiana wilgotności otoczenia, niewłaściwy dobór kosmetyków pielęgnacyjnych czy nadmierne przesuszenie skóry maluszka. W okresie schodzenia skóry noworodka wystarczy stosować krem ochronny o działaniu natłuszczającym, przeznaczony dla niemowląt. 

 

Łuszcząca się skóra dziecka- przyczyny

Przyczyn łuszczenia się skóry dziecka powyżej pierwszego roku życia może być bardzo wiele. Jedną z częstszych dolegliwości pojawiających się jest rogowiec dłoni i stóp. W przebiegu tej choroby łuszcząca skóra pojawia się między pierwszym a drugim rokiem życia i ma podłoże genetyczne.  Przyczyny łuszczenia się skóry u dziecka mogą być związane z takimi schorzeniami jak:

  • wyprysk kontaktowy-   kontaktowe zapalenie skóry w odpowiedzi na czynnik drażniący, 

  • wyprysk niealergiczny - łuszczenie skóry na dłoniach spowodowane kontaktem z niektórymi detergentami,

  • alergie, 

  • atopowe zapalenie skóry,

  • niedobory witaminy A,

  • osutka polekowa, objawiająca się zmianami  skórnymi spowodowanymi stosowanymi lekami .

Łuszczenie się skóry dziecka najlepiej skonsultować z lekarzem, który ustali przyczynę problemu i wdroży odpowiednie leczenie.

 

Łuszcząca się skóra u dziecka- zasady pielęgnacji

Łuszczenie się skóry dziecka wymaga dopasowania odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych.  Zarówno emulsja do kąpieli, jak i krem ochronny powinny zawierać substancje odbudowujące warstwę lipidową skóry, a przy tym działając regenerująco i kojąco, zapobiegając pogłębianiu się łuszczenia. Jakie kosmetyki wybrać, aby zapobiec łuszczeniu się skóry? 

Kosmetyki dla niemowląt i małych dzieci powinny posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny, Instytutu Matki i Dziecka oraz Centrum Zdrowia Dziecka. Kosmetyk powinien być dostosowany do wieku dziecka i potrzeb jego skóry np. specjalne preparaty przeznaczone do skóry wrażliwej lub atopowej. Warto również zwrócić uwagę na skład produktu. Generalnie przyjmuje się, że im krótszy skład kosmetyku, tym mniejsze ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych i podrażnień. Kosmetyki dla dzieci i niemowląt powinny zawierać w swoim składzie witaminę E, lanolinę oraz jak w przypadku maści Linoeparol olej z nasion wiesiołka i wosk pszczeli, które mają działanie natłuszczające i kojące. Jakich substancji nie powinny zawierać kosmetyki dla niemowląt i małych dzieci? W składzie produktów pielęgnacyjnych nie powinny się znaleźć takie substancje jak: parabeny, substancje zapachowe, barwniki, konserwanty. 

Warto również pamiętać o bacznym obserwowaniu skóry dziecka po zastosowaniu nowego kosmetyku, ponieważ niektóre substancje zawarte w kremach, maściach czy emulsjach do kąpieli mogą wpłynąć na pogłębienie się dolegliwości.

Właściwa pielęgnacja i odpowiednio dobrane kosmetyki zapewnią skuteczną ochronę delikatnej skóry . W przypadku wątpliwości dotyczących pielęgnacji łuszczącej się skóry niemowląt i małych dzieci warto skonsultować się z lekarzem.



Lek. Michał Dąbrowski