Kolczyki dla niemowlaka — za i przeciw

Zwolennicy przekłuwania uszu małym dzieciom zwracają uwagę na prostą procedurę i krótki czas trwania zabiegu. Dwa strzały z pistoletu kosmetycznego, kilka sekund i w uszach połyskują lśniące kolczyki. Wykonane z nie alergizującego materiału powinny zapewnić wspaniały efekt bez powikłań. O całym zdarzeniu maluszek szybko zapomni, a uszy szybko się zagoją. Niestety co do tego nie można mieć 100% pewności. 

 

Przekłucie uszu wiąże się z naruszeniem tkanek, zwłaszcza gdy zabieg wykonuje się  pistoletem kosmetycznym. Umieszczony w nim tępo zakończony kolczyk rozrywa skórę i miażdży tkanki. Poza tym tego typu zabieg nie jest do końca higieniczny, niesie ryzyko infekcji, a także sepsy. Nawet jeśli do przekłucia uszu zamiast wymyślnych systemów użyje się igły czy kaniuli, a podczas zabiegu przestrzega się zasad aseptyki, ryzyko wystąpienia komplikacji wciąż istnieje. 

 

Oprócz bólu, opuchlizny, krwawienia i długotrwałego gojenia rany, do powikłań zalicza się reakcje alergiczne wczesne i późne. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci, których skóra (oraz cały organizm) wciąż się kształtuje i może w różny sposób zareagować na tak dużą ingerencję. Zwłaszcza jeśli pierwszy kolczyk dla dziecka ma nieodpowiedni kształt lub został wykonany z niewłaściwego tworzywa. Nikiel to jeden z głównych alergenów kontaktowych. Wywołuje objawy podobne do atopowego zapalenia skóry, a także częste infekcje, astmę. Ponadto trzeba mieć świadomość, że kolczyk może migrować i się wchłonąć, a także wypaść i zostać połknięty. To bardzo poważna sytuacja. 

 

Możliwe powikłania po przekłuciu uszu:

  • ból, opuchlizna, krwawienie,

  • zakażenie,

  • reakcja alergiczna,

  • problemy z gojeniem rany,

  • powstawania bliznowców,

  • migracja i wchłonięcie kolczyka,

  • deformacja płatka ucha i małżowiny.

Kiedy przebić dziecku uszy — im później, tym lepiej

Decyzję o przekłuciu uszu pociesze należy podjąć z pełną świadomością i odpowiedzialnością, uwzględniając punkt widzenia małego człowieka. Dzieci mogą w bardzo różny sposób zareagować na ingerencję w ciało, która nie odbywa się przecież bez bólu i stresu. To przemawia za odłożeniem w czasie zabiegu. Tym bardziej że znacznie łatwiej będzie opatrzyć i zadbać o ranę w uszach u kilkulatki niż niemowlęcia. Trudno oczekiwać od tak małego dziecka, aby nie dotykało uszu. Będzie to robić, szczególnie gdy pojawi się dyskomfort, świąd, pieczenie, świadczące o zakażeniu lub alergii. Wówczas proces gojenia zostanie dodatkowo utrudniony. Z pierwszymi kolczykami dla dziecka lepiej poczekać do momentu aż pociecha dorośnie do tego, aby samodzielnie zadbać o uszy, a także zadecydować czy w ogóle chce nosić kolczyki. 

 

Jakie pierwsze kolczyki dla dziecka — złote, srebrne, ze stali chirurgicznej

Bez względu na to, w jakim wieku założymy dziecku pierwsze kolczyki, zabieg przekłucia uszu powinno się wykonać w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym lub piercingu. W wielu takich miejscach zabiegu nie wykonuje się u dzieci młodszych niż 4-letnie, ponieważ dopiero w tym czasie kończy się proces kształtowanie małżowiny usznej. 

 

Doświadczony specjalista przeprowadzi zabieg szybko, komfortowo i bezpiecznie, a na koniec wyjaśni, w jaki sposób dbać o higienę przekłutych uszu. Poza tym profesjonalista jako pierwsze kolczyki dla dziecka zastosuje te, wykonane ze srebra, złota lub tytanu. Biżuteria ze stali nierdzewnej, mimo iż nazywana „leczniczą”, zawiera domieszki niklu i chromu, które potencjalnie uczulają. Lepiej z niej zrezygnować. 

 

Wybierając pierwsze kolczyki dla dziecka, oprócz materiału wykonania, warto zwrócić uwagę na detale. Najlepiej sprawdzą się proste, lekkie, gładkie wkrętki ze sztyftem, bez dodatkowych zdobień, które mogłyby się łatwo zaczepić, obciążać lub podrażniać skórę. 

 

Jak zdjąć pierwsze kolczyki — krok po kroku

Po przekłuciu uszu należy postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty, który wykonał zabieg. To m.in. 

  • unikanie dotykania uszu, 

  • zwracanie uwagi, czy kolczyk nie jest zbyt mocno dociśnięty do skóry, 

  • przemywanie miejsca przekłucia, 

  • stosowanie środka o działaniu antyseptycznym i odkażającym, 

  • zdjęcie kolczyków po upływie 12 tygodni. 

 

Jak ściągnąć dziecku pierwsze kolczyki? Najpierw należy dokładnie umyć i zdezynfekować dłonie. Kolczyk wyjmujemy wprawnym ruchem, trzymając jedną ręką jego ozdobną część, a drugą sztyft. Jeśli nie chce zejść, można delikatnie nim poruszać, aby się poluzował. W przypadku problemów najbezpieczniej udać się do salonu, gdzie założono dziecku pierwsze kolczyki.

Lek. Michał Dąbrowski