Ile trwa krwawienie po porodzie, w trakcie połogu?

Połóg to okres rozpoczynający się tuż po porodzie i trwający najczęściej 6 tygodni do dwóch miesięcy. Jest to czas, w którym organizm stopniowo wraca do stanu sprzed ciąży. Macica się obkurcza (w trakcie ciąży jej objętość wzrasta nawet 10-krotnie). Jej obkurczanie jest odczuwane przez młodą mamę - skurcze bywają bardzo bolesne. Wzmaga je hormon o nazwie oksytocyna, którego wydzielanie zwiększa się pod wpływem stymulacji brodawek piersiowych, np. podczas karmienia noworodka.   

 

Również układ hormonalny się stabilizuje - hormony ciążowe spadają do wartości minimalnych. Zwiększeniu natomiast ulega m.in. poziom prolaktyny, która jest wytwarzana w okresie laktacji, w trakcie karmienia dziecka. Zmiany dotyczą także układu krążenia, ponieważ zwykle tuż przed porodem ilość krwi w ustroju oscyluje w granicach 5-6 litrów, a w trzech tygodniach połogu spada do norm wcześniejszych, czyli ok. 4-5 litrów.

 

Bezpośrednio po porodzie rozpoczyna się wydalanie odchodów połogowych. Z kolei wczesny połóg trwa ok. 7 dni. W tym czasie trwa gojenie endometrium, a ilość wydzieliny jest na tyle intensywna, że nie wystarczają zwykłe podpaski. W wydzielinie można również zaobserwować skrzepy krwi. Konieczne jest stosowanie specjalnych wkładek poporodowych, natomiast wyklucza się używanie tamponów, które mogłyby hamować odprowadzanie wydzieliny i utrudniać gojenie. 

 

Ostatni okres poporodowy określa się jako późny połóg. Trwa on najczęściej do 6 tygodni po porodzie. W jego ostatniej fazie wydzielina z pochwy zwykle ma jasne, lekko różowe lub żółtawe zabarwienie. Krwawienie stopniowo ustępuje.  Prawidłowo oczyszczanie macicy trwa 6, niekiedy 8 tygodni po porodzie.  

 

Kiedy zwykle pojawia się pierwsza miesiączka po porodzie?

Gdy ustępuje krwawienie po porodzie, a organizm kobiety stopniowo wraca do normy, przychodzi pora na spodziewanie się pierwszego okresu po porodzie. Wraz z nim wraca również płodność kobiety. To, kiedy pojawi się pierwsza miesiączka, zależy od wielu czynników. Duży wpływ na okres ma sposób karmienia dziecka, ale też stan zdrowia młodej mamy, wcześniej stosowana antykoncepcja, czy nawet stan emocjonalny (głównie poziom stresu).

 

Najczęściej jednak pierwszy okres po ciąży pojawia się:

  • po 12 tygodniach u kobiet karmiących dzieci mlekiem modyfikowanym;

  • po ok. 20 tygodniach u kobiet karmiących piersią i metodą łączoną;

  • po nawet kilkunastu  miesiącach u kobiet karmiących wyłącznie piersią w trybie bardzo systematycznym. 

 

Jak karmienie piersią wpływa na okres po porodzie?

Gdy kobieta karmi piersią, najczęściej miesiączka wraca później. Ma to związek ze zwiększonym wydzielaniem hormonów poporodowych, głównie prolaktyny, które hamują owulację. Niektóre kobiety, zwłaszcza zamieszkujące kraje afrykańskie, karmią noworodki bardzo często, utrzymując je przy piersi niemal nieustannie. Przy wysokiej częstotliwości karmienia przez wiele miesięcy po porodzie utrzymuje się wysoki poziom prolaktyny, co naturalnie hamuje menstruację.

Natomiast mitem jest, że karmienie piersią chroni przed zajściem w ciążę. Nieprawdą jest, że jeśli karmisz piersią miesiączka nie wystąpi.  Faktycznie karmienie wyłącznie piersią wpływa na poziom hormonów hamujących owulację, jednak dotyczy to niemal idealnego, systematycznego karmienia kilka - kilkanaście razy w ciągu doby. Nie zaleca się więc traktowania okresu karmienia jako naturalną antykoncepcję. 

Miesiączka po porodzie pojawia się w różnym terminie, ale zwykle po ok. 3 miesiącach. Brak okresu może oznaczać, że hormony poporodowe hamują dojrzewanie pęcherzyków w jajnikach. Pamiętaj jednak, że jeśli współżyłaś w tym czasie, istnieje też wysokie prawdopodobieństwo ponownej ciąży. 

To, kiedy wraca miesiączka po porodzie, jest kwestią bardzo indywidualną dla każdej kobiety. Miesiączka po porodzie może wrócić zarówno po ok. 6-8 tygodniach od porodu, jak i dopiero w momencie całkowitego zaprzestania naturalnego karmienia.

 

Jak wygląda pierwszy okres po porodzie?

Pierwsza miesiączka po ciąży może znacznie różnić się od tej występującej w stanie przed pierwszą ciążą.  Problemy świeżo upieczonej mamy niestety dotyczą nie tylko troski o maluszka, ale też o stan własnego ciała. Początkowy okres po ciąży to spore wyzwanie. Wymaga zapewnienia opieki maluszkowi, poznania jego potrzeb, ale też zadbania o swój organizm, który zmierzył się w ostatnim czasie z wieloma wyzwaniami. Często rana po nacięciu krocza nie jest jeszcze w pełni zagojona, co dodatkowo zwiększa dyskomfort. W czasie gojenia się ran musisz więc szczególnie zadbać o higienę i regenerację tkanek.

Często pierwsza miesiączka po porodzie pojawia się niespodziewanie. Dlatego warto przygotować się wcześniej, kompletując podpaski chłonące wilgoć. W większości przypadków okres po ciąży jest obfity, ale krwawienie może też być wyjątkowo skąpe. Zdarza się, że krwista wydzielina pojawia się tuż po ustąpieniu oczyszczania poporodowego. Okres może trwać krócej niż zwykle, lub wręcz przeciwnie.

 

Kiedy cykl miesiączkowy powinien być regularny?

Nie warto spodziewać się, że okres po porodzie będzie regularny. To normalne, że miesiączka pojawia się w różnym czasie, jak i trwa odmiennie dla stanu przed spodziewaniem się dziecka. Miesiączka może pojawić się już 6 tygodniu od porodu, ale termin ten często znacznie się wydłuża. Niekiedy już po 1-3 dniach od ustania krwawienia poporodowego obserwuje się plamienie, innym razem krwawienie pojawia się dopiero po wielu tygodniach. W rzadkich sytuacjach zdarza się też, że owulacja występuje przed okresem.

 

Karmienie dziecka piersią rzeczywiście zwiększa szanse na ochronę antykoncepcyjną, ale tylko przy ogromnej skrupulatności. Jeśli martwi Cię brak okresu po porodzie, warto udać się do ginekologa. Pamiętaj, że pomimo podawania dziecku naturalnego pokarmu, nigdy nie możesz wykluczyć kolejnej ciąży. Miesiączka po porodzie może pojawić się w różnym terminie. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, warto to skonsultować z lekarzem.

 

 

lek. Marta Dąbrowska