Silny ból gardła w ciąży – co oznacza?

Ból gardła w ciąży może mieć różne przyczyny. Najczęściej wynika z infekcji wirusowych, które są bardzo powszechne, szczególnie w okresie od jesieni do wczesnej wiosny. Chociaż niskie temperatury i kiepska pogoda najbardziej sprzyjają przeziębieniu, możemy doświadczyć go także latem. Ponadto wakacje to czas intensywnego pylenia roślin, na które wiele osób jest uczulonych. Alergia przynosi objawy podobne do infekcji górnych dróg oddechowych, przez co czasem niełatwo rozpoznać, co nam dolega. 

 

Ból gardła w ciąży może przytrafić się praktycznie każdej przyszłej mamie. Najczęściej wynika ze zwykłego przeziębienia, ale ciężarne chorują też na inne choroby wirusowe (zapalenie krtani czy mononukleozę) oraz bakteryjne (np. anginę ropną). 

 

Jak rozpoznać przyczynę dolegliwości gardłowych?

 

  • Dolegliwości gardłowe przebiegające z zatkanym nosem i bólem głowy są objawem nieżytu nosa i zatok przynosowych. Przeważnie są to infekcje o charakterze wirusowym. W nieżycie nosa ból gardła zwykle jest skutkiem spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, która zostaje podrażniona. 

  • Nagły, silny ból gardła w ciąży, który utrudnia przełykanie i występuje razem z gorączką, ale bez kaszlu i nieżytu nosa, jest typowy dla anginy, czyli zapalenia gardła i migdałków. Anginę u dorosłych najczęściej wywołują wirusy, rzadziej bakterie.

 

Do lekarza trzeba się pilnie zgłosić, jeśli oprócz bólu gardła w ciąży pojawia się wysoka gorączka. Temperatura ciała przekraczająca 38 stopni Celsjusza może wskazywać na poważną infekcję przebiegającą z ostrym stanem zapalnym. Ponadto wysoka gorączka, zwłaszcza w I trymestrze, niesie niebezpieczeństwo dla płodu. Innymi niepokojącymi objawami są: krwawienie, nasilające się skurcze, osłabienie, bóle głowy, zaburzenia widzenia, skąpomocz. Takich dolegliwości ciężarna nie powinna w żadnym wypadku bagatelizować!

 

Tabletki na ból gardła w ciąży – czy są bezpieczne?

W ciąży wybór leków na ból gardła jest mocno ograniczony. Z wielu farmaceutyków i wyrobów medycznych nie można skorzystać, ponieważ albo mają negatywny wpływ na rozwój dziecka, albo nie zostały pod tym kątem dostatecznie przebadane. Jeśli jednak dokucza Ci dotkliwy ból gardła w ciąży, zasięgnij porady lekarza, który przepisze Ci bezpieczne leki. Może to być m. in.:

  • lek odkażający do dezynfekcji jamy ustnej, np. Septisse. To jeden z produktów Niezbędnika Młodej Mamy, który przyda Ci się także po porodzie, do przemywania szwów, pielęgnacji pępka noworodka czy odkażania ran u starszych pociech.

  • Spray na ból gardła w ciąży, np. z benzydaminą, która jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym do stosowania miejscowego. 

  • Paracetamol, czyli lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy o działaniu ogólnym. 

  • Tabletki do ssania z propolisem, miodem lub innymi składnikami roślinnymi o działaniu znieczulającym i antyseptycznym.

  • Płukanki ziołowe z szałwii, rumianku, tymianku.

  • W razie konieczności – antybiotyk.

 

Lody na ból gardła w ciąży i inne domowe sposoby

Czy lody na ból gardła w ciąży to rzeczywiście dobre rozwiązanie? Z jednej strony zimno działa obkurczająco i znieczulająco, dlatego daje wrażenie złagodzenia dolegliwości gardłowych. Z drugiej strony jednak stwarza idealne warunki do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. 

 

Wirusy zasiedlające błonę śluzową jamy ustnej i gardła funkcjonują najlepiej, gdy temperatura wynosi 34-35 stopni Celsjusza. Dlatego zamiast lodów na ból gardła w ciąży, lepiej sprawdzi się jednak kubek ciepłej (lecz nie gorącej!) herbaty. Ciepłe płyny wprawdzie nie działają przeciwbólowo, ale pomagają pozbyć się patogenów z organizmu. Nawadnianie w czasie choroby to podstawa!

 

Oprócz herbaty, dobrym sposobem na przeziębienie w ciąży jest płukanie gardła roztworem wody z solą, który wspiera procesy gojenia i działa przeciwzakaźnie. Aby złagodzić dolegliwości gardłowe, warto wypić wywar z siemienia lnianego, który działa okluzyjnie, pozostawiając na błonie śluzowej cienką warstwę ochronną. W polskiej kuchni znajduje się wiele produktów spożywczych, wspierających walkę z infekcją. Co może pomóc na ból gardła w ciąży?

  • Czosnek, ponieważ zawarta w nim allicyna działa antywirusowo i antybakteryjnie.

  • Imbir, ponieważ działa odkażająco i przeciwbólowo, pomaga zwalczyć stan zapalny, działa rozgrzewająco.

  • Miód, ponieważ działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

  • Jogurty, kefiry, maślanki, ponieważ są to naturalne probiotyki, wspierające pracę jelit i przez to wpływające pozytywnie na działanie układu immunologicznego. Obecne w mikrobiocie dobroczynne bakterie wytwarzają cytokiny prozapalne, kluczowe w zwalczaniu infekcji.

 

Lek. Marta Dąbrowska

 

Źródła:


Choroby układu oddechowego, [w:] „Interna Szczeklika. Mały Podręcznik 2019/2020”, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019, s. 451-455

 

 

Zobacz również: