Jak wygląda prawidłowy śluz w ciąży?

Duża ilość wydzieliny pochwowej wynika ze zmian fizjologicznych, typowych dla okresu ciąży. Jest efektem przekrwienia szyjki macicy, zwiększonej aktywności gruczołów śluzowych, a także żeńskich hormonów płciowych. Pod wpływem progesteronu i estrogenów śluz w ciąży staje się gęsty i kleisty. Dzięki temu tworzy barierę ochronną, tzw. czop śluzowy, izolujący wejście pochwy od drobnoustrojów ze środowiska zewnętrznego. Gęsty i obfity śluz w ciąży chroni przed rozwojem infekcji intymnych, na które kobiety brzemienne są podatne. 

 

Prawidłowy śluz w ciąży jest:

 • obfity,

 • bezwonny,

 • gęsty i kleisty,

 • przezroczysty, mlecznobiały lub jasnożółty,

 • niedrażniący.

 

Jak śluz szyjkowy zmienia się w trakcie ciąży?

Brak miesiączki i obfita, bezwonna wydzielina pochwowa mogą być wczesnymi objawami ciąży. Zwłaszcza jeśli oprócz powyższych pojawia się nadmierne zmęczenie, tkliwość i powiększenie piersi, pobolewanie podbrzusza, częsta potrzeba korzystania z toalety, a także charakterystyczne nudności i wymioty. W takim wypadku warto skonsultować się z ginekologiem i wykonać badanie beta-HCG. Istnieją duże szanse, że wynik testu ciążowego będzie pozytywny. 

 

Gęsty, lepki śluz pomaga plemnikom połączyć się z komórką jajową. Około tygodnia po zapłodnieniu, gdy zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy, może wystąpić tzw. plamienie implantacyjne. Niektóre kobiety nie zauważają tego wcale, u innych pojawia się brązowa wydzielina lub kilkudniowe bardzo skąpe krwawienie, przypominające menstruację. 

W dalszych tygodniach wygląd śluzu nie powinien się za bardzo zmieniać. Wydzielina wciąż pozostaje lepka i obfita, czasem z mlecznobiałej staje się jasnożółta, co jest zupełnie prawidłowe. Prawidłowe jest również pojawienie się galaretowatego śluzu pod koniec ciąży, podbarwionego krwią. To oznaka odchodzenia czopa śluzowego i zbliżającego się porodu. 

 

Jaki śluz w ciąży wskazuje na infekcję?

Prawidłowy śluz w ciąży jest bezwonny, gęsto-wodnisty i niedrażniący. Jeśli brzydko pachnie, ma zielonkawy lub szarawy kolor, dziwną konsystencję może oznaczać infekcję intymną. Zakażenia dróg rodnych oprócz upławów często wywołują dyskomfort, świąd, pieczenie i ogólnie złe samopoczucie. Infekcje intymne w ciąży wymagają odpowiedniego leczenia, dlatego gdy tylko zauważy się pierwsze objawy, należy umówić się na wizytę do ginekologa. To ważne dla zdrowia mamy i dziecka!

 

W ciąży najczęściej dochodzi do zakażenia drożdżakami. Grzybica pochwy rozwija się nagle. Wywołuje bezwonne, grudkowate, białe upławy, wyglądem przypominające twaróg, a także świąd i pieczenie. Wargi sromowe mogą być zaczerwienione, obrzęknięte i bolesne. 

 

Podobnie objawia się waginoza bakteryjna pochwy, z tą różnicą, że wywołana działaniem bakterii wydzielina jest szara lub zielona i ma charakterystyczny „rybi” zapach. Zmieniony śluz w ciąży o pienistej konsystencji i nieprzyjemnej woni może wskazywać na rzęsistkowicę. 

 

Oprócz powyższych sygnałem alarmowym jest również brązowy śluz w zaawansowanej ciąży, a więc podbarwiony krwią. Jeśli pojawia się plamienie, należy pilnie zgłosić się do lekarza. 

 

Warto zapamiętać!

 • Lekko różowy śluz w ciąży tuż przed rozwiązaniem to najczęściej objaw odchodzącego czopa śluzowego.

 • Biała, serowata wydzielina z pochwy w ciąży wskazuje na infekcję intymną.

 • Zielony śluz w ciąży pojawia się w przebiegu zakażenia bakteryjnego.

 • Pienista wydzielina to objaw rzęsistkowicy. 

 • O każdym plamieniu w ciąży należy poinformować lekarza. 

 

Obserwacja śluzu szyjkowego pozwala wcześnie rozpoznać ciążę i monitorować stan zdrowia intymnego kobiety. Jeśli wydzielina nagle się zmieni, może okazać się, że doszło do zakażenia i potrzebne jest właściwe leczenie. Infekcje dróg rodnych w ciąży nie należą do rzadkości. Kobiety ciężarne, ze względu na odmienną fizjologię, są na nie szczególnie narażone. Żeby zmniejszyć ryzyko infekcji intymnej w ciąży, należy:

 • dbać o higienę intymną, 

 • nosić luźną odzież i przewiewną bieliznę,

 • przyjmować naturalne probiotyki.

 

Lek. Marta Dąbrowska

 

Źródła:

 

H. Murkoff, S. Mazel, W oczekiwaniu na dziecko, Rebis, Poznań, 2015, s. 502-503


E. Stefanbowicz, Grzybicze zapalenie pochwy i sromu, „mp.pl”, [dostęp 23.08.21], https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/256370,grzybicze-zapalenie-sromu-i-pochwy

 

 

Zobacz również: