Skompletowanie wyprawki do szpitala to ważne zadanie.
Dobrze spakowana torba daje poczucie bezpieczeństwa i spokoju, a także pozwala zaoszczędzić sporo nerwów. Dlatego warto spakować do niej wszystko, co będzie potrzebne zarówno podczas porodu, jak i po nim. Kiedy zacząć pakowanie i co wziąć do szpitala?
Spis treści
Kiedy spakować torbę do szpitala?
Za kompletowanie wyprawki do szpitala, najlepiej zabrać się pod koniec drugiego trymestru ciąży. To ważne zadanie, którego nie warto odkładać na ostatnią chwilę. Zakup wszystkich potrzebnych rzeczy dla mamy i dziecka wymaga czasu i pewnego rodzaju wysiłku, a trzeba przy tym pamiętać, że im bliżej rozwiązania, tym ciężej. Dlatego torba do szpitala powinna czekać w gotowości już kilka tygodni przed planowanym terminem porodu. Kiedy wszystko jest zapięte na ostatni guzik, nie ma powodów, by zaprzątać sobie głowę niepotrzebnymi problemami. Bez nich o wiele łatwiej pozytywnie nastroić się do wielkiego wydarzenia, które zbliża się wielkimi krokami.
Co spakować do szpitala na poród?
Zastanawiając się nad tym, co zabrać do szpitala na poród, przychodzi na myśl całe mnóstwo rzeczy, z których każda wydaje się ważna. Często okazuje się, że aby pomieścić je wszystkie, potrzebna jest sporych rozmiarów walizka, najlepiej z podwójnym dnem. W praktyce jednak większość przedmiotów zgromadzonych w wyprawce do szpitala dla mamy i dziecka pełni funkcję zbędnego balastu. Ponadto im więcej rzeczy zabierzemy do szpitala, tym większą ilość szpitalnych drobnoustrojów przyniesiemy do domu. Warto więc stworzyć listę rzeczy potrzebnych do szpitala, następnie krytycznie ją ocenić, wykreślając to, co nie jest niezbędne. W podręcznej torbie powinny się znaleźć tylko najpotrzebniejsze rzeczy w zapasie na trzy dni. Kompletujemy wyprawkę do szpitala, pamiętając o trzech ważnych zasadach:
● tylko niezbędne rzeczy,
● na trzy dni,
● zgodnie z zasadami przyjęć danego szpitala.
Wyprawka do szpitala dla mamy
1. Dokumenty: ważny dowód osobisty, NIP pracodawcy lub własny
Dowód osobisty, wydany jeszcze na nazwisko panieńskie, jest ważny po ślubie przez 4 miesiące. Na nowy dokument czeka się do 30 dni od dnia złożenia wniosku.
2. Dokumenty medyczne: skierowanie do szpitala (jeśli jest), karta przebiegu ciąży, grupa krwi, plan porodu.
Plan porodu to bardzo ważny dokument, w którym ciężarna określa wszystkie swoje oczekiwania. Dobrze przygotować go razem z położną lub lekarzem prowadzącym ciążę. Pomocne w tym zakresie są także „Kreatory planu porodu” dostępne w internecie. W tym dokumencie warto uwzględnić wszystkie szczegóły dotyczące miejsca i warunków, w jakich ma przyjść na świat dziecko. Opracowując plan porodu, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko własne oczekiwania, lecz również standardy panujące w danym szpitalu - powinny być dostępne na jego stronie.
3. Aktualne wyniki badań: w tym wyniki grupy krwi i czynnika HR, HBS, WR, USG ciążowe, GBS, ostatnią morfologię i badanie moczu, również jonogram i koagulogram w przypadku planowanego cesarskiego cięcia. Całą dokumentację medyczną z przebiegu ciąży dobrze jest ułożyć chronologicznie i umieścić w teczce. Dzięki temu wszystkie ważne wyniki badań znajdą się w jednym miejscu, a w razie potrzeby będzie można je łatwo odszukać.
4. Odzież: trzy rozpinane koszule nocne, lekki szlafrok, dwa biustonosze do karmienia, sześć sztuk majtek poporodowych, ubranie na wyjście ze szpitala, gumowe lub plastikowe klapki. Na większości porodówek, jak również na salach położnic, jest ciepło, dlatego bardziej od grubego szlafroku przyda się ten lekki, z przewiewnej bawełny. To samo dotyczy ubrania do porodu. Do torby do szpitala dla mamy trzeba spakować trzy lekkie, wygodne i nie za długie koszule nocne. Powinny być rozpinane, tak aby świeżo upieczona mama mogła szybko i wygodnie nakarmić swoje maleństwo. Majtki poporodowe to jednorazowa siateczkowa i oddychająca bielizna o podwyższonym stanie (powinny o tym pamiętać zwłaszcza te kobiety, które mają rodzić przez cesarskie cięcie).
5. Artykuły higieniczne: podkłady poporodowe, wkładki laktacyjne, podpaski, mokre i suche chusteczki. W wyprawce do szpitala dla mamy nie może zabraknąć artykułów higienicznych, zapewniających uczucie czystości i komfortu. Wybierając podkłady higieniczne, warto zwracać uwagę na ich kształt, rozmiar i oddychalność. W pierwszych dniach połogu przyda się ich sporo, dlatego do torby można spakować całe opakowanie lub dwa. Inaczej jest z wkładkami laktacyjnymi, które zwykle sprzedawane są w komplecie po 50 czy 60 sztuk. Aż tyle nie będzie potrzebne, 30 wkładek w zupełności wystarczy.
6. Nieduża kosmetyczka i dwa ręczniki
W kosmetyczce do szpitala powinny znaleźć się podstawowe kosmetyki - szczoteczka i pasta do zębów, płyn do mycia, szampon - najlepiej w opakowaniu „mini”. Poza tym także maść do brodawek sutkowych, szczotka i gumka do włosów oraz dwa ręczniki, kąpielowy i do wycierania rąk.
Co powinna zawierać wyprawka do szpitala dla dziecka?
Nowonarodzone dziecko potrzebuje przede wszystkim bliskości rodziców. Kangurowanie i karmienie piersią to najlepszy przepis na dobry start. Poza tym przyda się kilka par body, pieluszki i właściwe kosmetyki do pielęgnacji.
Wyprawka do szpitala dla dziecka
1. Cztery komplety ubranek: body i spodenki, pajacyki i śpioszki, kaftaniki, do tego skarpetki i czapeczki.
Wygodne ubranka dla noworodka to takie, które są uszyte z materiałów przyjaznych dla skóry - delikatnych, oddychających - i które dają się łatwo założyć. Znacznie lepiej sprawdzają się ubranka zapinane z przodu niż wkładane przez główkę. Guziki, napy i suwaki ułatwiają zmianę garderoby, więc rodzice mają o jeden kłopot mniej. Pozostaje mnóstwo innych, na przykład czy noworodkowi potrzebne są rękawiczki-niedrapki? Jak sama nazwa wskazuje, że są po to, aby maleństwo (które może urodzić się z długimi paznokciami) dotkliwie się nie podrapało po twarzy. Niedrapki mogą się więc przydać, tym bardziej że w szpitalu, gdzie pełno jest zarazków, nie powinno się obcinać dzieciom paznokci. Z drugiej strony, fizjoterapeuci zwracają uwagę, że niedrapki ograniczają możliwości poznawcze dziecka, które właśnie dotykiem poznaje świat.
2. Pieluchy jednorazowe w rozmiarze 0 lub 1
Wybierając pieluchy jednorazowe, warto prześledzić ich skład. Wiele z nich zawiera substancje chemiczne (pochłaniające wilgoć), które mogą być szkodliwe dla delikatnej skóry dziecka i wywołać bolesne odparzenia pieluszkowe. Dobrym rozwiązaniem jest wybór pieluch bambusowych, które są może mniej chłonne, lecz bardzo bezpieczne, a przy tym ekologiczne.
3. Pieluszki tetrowe, bambusowe, muślinowe
Nie może ich zabraknąć w torbie do szpitala. Są bardzo przydatne, zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Przydają się, jako ręcznik, kocyk, podkład do przewijania, wałek stabilizacyjny. Ponadto pieluszki bambusowe i muślinowe są miłe w dotyku i mają przepiękne, dziecięce wzory.
4. Rożek niemowlęcy
W otulone rożkiem maleństwo jest łatwiej podnieść, utulić, rodzice czują się pewnie, a maluszek ciepło i przytulnie.
5. Kosmetyki dla noworodka - Niezbędnik Młodej Mamy
W wyprawce do szpitala dla dziecka powinno znaleźć się kilka podstawowych kosmetyków pielęgnacyjnych i ochronnych. Ważne, aby każdy z nich był przeznaczony dla niemowląt, od pierwszych dni życia. Należą do nich między innymi: maść Linoeparol Intensive, jako codzienna ochrona pod pieluszkę, delikatna emulsja do kąpieli Atoperal® Baby Plus oraz preparat wspomagający łagodzenie odparzeń Sensi Baby - emulsja w wygodnej butelce z atomizerem - spokojnie można dołączyć je do wyprawki dla noworodka do szpitala, a po szczęśliwym wypisie, dalej korzystać z nich w domu.
Lek. Marta Dąbrowska
OTC/06643/08/20