Czy można odczuć zapłodnienie?

Termin owulacji oblicza się szacunkowo, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Przy regularnych okresach i cyklu trwającym 28 dni owulacja ma miejsce w ok. 14 dniu. Jest to jednak sprawa bardzo indywidualna, a na układ hormonalny regulujący uwalnianie komórki jajowej wpływa wiele czynników, w tym stres, dieta, czy ewentualne schorzenia.

 

Trzeba jednak pamiętać, że pomimo, iż dojrzała komórka jajowa jest gotowa na zapłodnienie tylko przez kilka, maksymalnie kilkanaście godzin w trakcie każdego cyklu, za dni płodne uznaje się również czas na ok. 3-7 dni przed i ok. 3 dni po owulacji. Ma to związek z możliwymi odstępstwami od szacunkowego momentu owulacji, a także żywotnością plemników.

 

Niektóre kobiety podczas owulacji odczuwają ból brzucha i jajnika. Sam moment zapłodnienia, czyli połączenia się komórki jajowej z plemnikiem i utworzenie zygoty w jajowodzie nie jest odczuwany. Dopiero w kolejnych dniach (zwykle po ok. 4-9) maluszek może zagnieździć się w błonie śluzowej macicy i rozpoczynają się zmiany w organizmie przyszłej mamy.

 

Zagnieżdżenie niekiedy daje objawy, które u każdej kobiety mogą być inne. Możesz lekko plamić, co niekiedy bywa mylone z miesiączką. Jednak krwawienie implantacyjne różni się obfitością i czasem trwania - począwszy od jednorazowego plamienia po maksymalnie 2 dni. Krwawienie po zagnieżdżeniu się blastocysty w macicy wynika nie ze złuszczania się endometrium (jak podczas normalnego okresu), a z uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych. Ponadto mogą pojawić się również:

  • ból podbrzusza,

  • ból piersi,

  • częstsza potrzeba oddawania moczu,

  • wrażliwość na zapachy.

Od kiedy liczy się pierwszy tydzień ciąży?

Jeśli doszło do zapłodnienia i prawidłowego zagnieżdżenia płodu, najprawdopodobniej zorientujesz się, że jesteś w ciąży w momencie braku okresu. 

 

W większości przypadków prawidłowo rozwijającej się ciąży kobiety odczuwają objawy po kilku tygodniach od zapłodnienia. Pamiętaj, że wiek ciąży i termin porodu liczone są od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Gdy lekarz ginekolog mówi, że jest to 4. tydzień ciąży, tak naprawdę do zapłodnienia doszło ok. 2 tygodnie wcześniej, a Twój maluszek przebywa w macicy zaledwie od kilku dni. Jednak już wtedy ma On ok. 4 mm i zaczynają tworzyć się u Niego m.in. zawiązki kończyn, narządów wewnętrznych, oczu i ust.

 

Kiedy mogą wystąpić pierwsze objawy ciąży?

Pamiętaj, że każda ciąża przebiega inaczej. Niektóre mamy początkowo nie zauważają pierwszych symptomów ciąży. Inne, zwłaszcza te, które od dawna starają się o dziecko, są bardziej wrażliwe, baczniej obserwują swoje ciało, a przez to już w pierwszych dniach od zapłodnienia obserwują pierwsze oznaki ciąży. Jeśli od dawna planujesz ciążę i mierzysz temperaturę ciała, już w pierwszym tygodniu jej trwania możesz zaobserwować niewielki wzrost. Lekko podwyższona temperatura wynika z zachodzących zmian hormonalnych, przyspieszonego metabolizmu i zwiększonego przepływu krwi.

 

Jeśli podejrzewasz, że mogło dojść do zapłodnienia, ale nie odczuwasz żadnych zmian, nie denerwuj się. Mogą one nie wystąpić zaraz po zapłodnieniu, a nawet w pierwszym trymestrze ciąży. To zupełnie normalne. Możesz być w ciąży i obserwować jedynie powiększający się brzuszek. Brak jakichkolwiek symptomów w późniejszym etapie ciąży nie jest możliwy, ale wbrew pozorom nie zawsze są one uciążliwe i tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Objawy różnią się także w zależności od miesiąca ciąży. Jeśli nie rozpoznasz tych początkowych, z pewnością zauważysz późniejsze powiększenie piersi, wzrost masy ciała, czy najprzyjemniejsze dla przyszłej mamy ruchy dziecka.

 

Jak rozpoznać wczesne objawy ciąży?

Możesz zaobserwować wzmożoną produkcję wydzieliny z pochwy. Twoje ciało wkracza w intensywny tryb przemian, których celem jest utrzymanie ciąży i przygotowanie do przyjęcia dziecka na świat.

 

Pod wpływem zmian hormonalnych, głównie zwiększonego stężenia progesteronu w początkowym okresie ciąży, Twoje piersi mogą być nabrzmiałe a sutki tkliwe. Zanim zorientujesz się, że jesteś w ciąży, mogą dokuczać Ci m.in.:

  • senność,

  • wahania nastroju,

  • zawroty głowy.

 

Wbrew pozorom również nudności i wymioty mogą występować niedługo po zajściu w ciążę. Mają na nie wpływ zmiany hormonalne. Zdarza się, że gdy pojawiają się pierwsze objawy ciąży, kobieta myli je z przeziębieniem lub zatruciem pokarmowym.

 

W jakim czasie najlepiej wykonać test ciążowy?

Aby sprawdzić, czy jesteś w ciąży, wykonaj test ciążowy. Wykrywa on hormon o nazwie gonadotropina kosmówkowa (B-HCG. Jest on wydzielany po zapłodnieniu i zagnieżdżeniu się w macicy komórki jajowej. Podstawową funkcją tego hormonu jest pobudzanie wydzielania progesteronu, który odpowiada za prawidłowy rozwój ciąży. Najwyższe stężenie HCG obserwuje się w pierwszym trymestrze ciąży. W późniejszym czasie jego poziom spada. Test można wykonać w dniu spodziewanej miesiączki, ale niekiedy stężenie hormonu jest wówczas zbyt niskie i nie daje pewnego wyniku.

 

Aby potwierdzić ciążę, najlepiej udaj się do ginekologa. Więcej na temat przebiegu ciąży i pielęgnacji noworodka możesz przeczytać na naszej stronie.

 

lek. Marta Dąbrowska