Ból żołądka w ciąży po jedzeniu i nie tylko – przyczyny dolegliwości

Jak wiadomo, wiele przyszłym mam będących w upragnionej ciąży ma wzmożony apetyt. Co więcej, niektóre kobiety nie ograniczają się w jedzeniu, delektując się np. słodkimi lub ciężkostrawnymi potrawami, co może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Odczuwasz dokuczliwy ból żołądka w ciąży po jedzeniu? Bardzo możliwe, że to skutek nieodpowiedniego odżywiania. Ból żołądka mogą wywołać potrawy wzdymające i tłuste, a także nadmierne ilości kawy. 

 

Ból żołądka na początku ciąży może być spowodowany nagłymi zmianami hormonalnymi, do jakich dochodzi w organizmie kobiety. Zdarza się, że ból żołądka w ciąży ma podłoże psychiczne, może wywoływać go stres, jaki odczuwa przyszła mama. Niekiedy sygnalizuje zatrucie pokarmowe, szczególnie jeśli towarzyszą mu inne objawy, takie jak:

  • biegunka,

  • gorączka,

  • wymioty,

  • ogólne osłabienie organizmu.

Oczywiście to nie koniec możliwych przyczyn bólu żołądka w ciąży. Jeśli dolegliwości są bardzo silne, mogą być oznaką zapalenia wyrostka robaczkowego lub choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. W nielicznych przypadkach pojawienie się dolegliwości bólowych jest objawem ostrego zapalenia trzustki. Warto wspomnieć, że problemy z żołądkiem mogą też wynikać z alergii pokarmowej. Jak więc radzić sobie z dolegliwościami bólowymi w ciąży?

 

Co na ból żołądka w ciąży? Domowe metody

Jeśli cierpisz z powodu bólu żołądka w ciąży po jedzeniu, zmień swoje nawyki: staraj się nie kłaść od razu po posiłku i zawsze jedz pokarmy w pozycji siedzącej. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnego cofania się treści pokarmowej. Kontroluj jakość i ilość jedzenia, umiar to podstawa. Zamiast 2-3 obfitych posiłków, spożywaj 4-5 mniejszych porcji. Dbaj o nawodnienie organizmu. Zbawienny wpływ na ból żołądka w ciąży mają napary ziołowe z mięty, pokrzywy, rumianku. Sięgaj po siemię lniane, które działa osłonowo na błonę śluzową żołądka i usprawnia trawienie. Może mieć formę ziarenek lub być przyjmowane w postaci zmielonej. Innym, polecanym produktem na ból żołądka w ciąży jest imbir, który zmniejsza mdłości, wzdęcia i pobudza produkcję soków trawiennych. Możesz dodać kilka plasterków imbiru do ulubionej herbaty lub wody. 

 

Jak zminimalizować ryzyko bólu żołądka w ciąży po jedzeniu?

Jeśli chcesz uniknąć bólu żołądka w ciąży po posiłku, pamiętaj, że powinno się jeść dla dwojga, a nie za dwoje. Zadbaj o to, aby w Twojej codziennej diecie nie zabrakło warzyw i owoców, komponuj zdrowe, lekkostrawne posiłki. Staraj się nie przejadać, gdyż w czasie ciąży macica stale się powiększa i naciska narządy wewnętrzne, w tym żołądek (szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży). Pij każdego dnia co najmniej 2 l niegazowanej wody mineralnej. Ogranicz kawę i ostre przyprawy (np. pieprz, paprykę chili). Niewskazane jest picie słodzonych napojów gazowanych. W trosce o zdrowie swoje i malucha uprawiaj umiarkowaną aktywność fizyczną. Polecaną formą ruchu dla kobiet w ciąży są np. spacery. Staraj się unikać sytuacji stresowych i dużo odpoczywaj. 

 

Ból żołądka w ciąży – kiedy należy zgłosić się do lekarza? 

Jak widać, ból żołądka w ciąży wcale nie musi oznaczać poważnego schorzenia. Jednak jeśli dolegliwościom bólowym towarzyszą objawy takie jak np. plamienie z dróg rodnych, skurcze ból w trakcie ruchu, biegunka, wysoka gorączka, należy niezwłocznie udać się do lekarza internisty lub ginekologa prowadzącego ciążę. 

 

lek. Michał Dąbrowski

 

Źródło:

 

Katarzyna Czyżyńska, Ból żołądka w ciąży - jakie są przyczyny i jak go wyleczyć?, „medme.pl” [dostęp: 23.02.2022]

https://www.medme.pl/artykuly/bol-zoladka-w-ciazy-przyczyny-co-pomaga-na-bol-zoladka,69719.html