Podwyższone leukocyty w moczu w ciąży- co mogą oznaczać?

Leukocyty pełnią ważną funkcję w organizmie,  wspomagają układ odpornościowy w walce z wirusami, dlatego występowanie leukocytów w moczu w niewielkiej ilości jest zupełnie normalna. Jednak jeśli podczas rutynowego badania moczu w okresie ciąży okaże się, że liczba leukocytów przekracza normę, czyli jest wyższa niż 5 leukocytów w polu widzenia, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Dlaczego? Podwyższona ilość leukocytów może świadczyć o rozwijającej się w organizmie kobiety infekcji. Najczęściej zwiększona liczba leukocytów w moczu w ciąży wskazuje na:

  • zakażenie układu moczowego,

  • zapalenie pęcherza,

  • grzybicę pochwy,

  • białkomocz,

  • ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. 

 

Jakie są przyczyny podwyższonej liczby leukocytów w moczu w ciąży? Infekcje układu moczowego w okresie ciąży spowodowane są brakiem możliwości całkowitego opróżnienia pęcherza, na które wpływa powiększająca się macica. 

W przypadku niepokojących wyników badania moczu w ciąży konsultacja lekarska jest konieczna, ponieważ każda infekcja  może stanowić poważne zagrożenie dla dziecka.

 

Jakie są objawy podwyższonych leukocytów w moczu w ciąży?

Podwyższona liczba leukocytów zazwyczaj świadczy o rozwijającym się stanie zapalnym, dlatego należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który wdroży odpowiednie leczenie. Jakie są objawy podwyższonych leukocytów? W zależności od rodzaju schorzenia, objawy zwiększonej liczby białych krwinek w moczu mogą się znacznie od siebie różnić, a w niektórych przypadkach jak białkomocz, nie występują żadne objawy.  Podwyższona liczba leukocytów w zależności od rodzaju infekcji objawia się:

  1. grzybica pochwy-najczęściej objawia się pieczeniem i świądem pochwy, upławami oraz bólem podczas stosunku,

  2. zapalenie dróg moczowych- zwykle charakteryzuje się bólem podczas oddawania moczu, także nieprzyjemnym zapachem moczu,

  3. zakażenie nerek- do najczęstszych objawów należy ból w okolicach nerek, 

  4. ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek- objawia się bólem w okolicy nerek, a także nudnościami, wymiotami i gorączką. 

 

Leukocyty w moczu w ciąży- jak leczyć?

Badanie moczu w ciąży pozwala wykryć  nieprawidłowości, które mogą mieć wpływ na przebieg ciąży, a także prawidłowy rozwój dziecka. Podwyższone leukocyty w moczu w ciąży wskazują na rozwijający się w organizmie stan zapalny, dlatego należy jak najszybciej umówić wizytę lekarską.  Warto pamiętać, że wysoka liczba leukocytów w moczu w ciąży może świadczyć o tak groźnych infekcjach jak odmiedniczkowe zapalenie nerek,  które może przyczynić się do przedwczesnego porodu.  Badania moczu należy mieć ze sobą podczas wizyty lekarskiej, ponieważ na ich podstawie lekarz może wdrożyć odpowiedni sposób leczenia.  Infekcje bakteryjne, które przebiegają  wywołane zwiększoną liczbą leukocytów leczy się antybiotykami.  Odpowiednio dobrane antybiotyki przynoszą szybkie efekty. Należy powiedzieć lekarzowi o ciąży aby mógł dobrać odpowiedni, bezpieczny antybiotyk. 

Podwyższone leukocyty w moczu w ciąży mogą oznaczać stan zapalny oraz wiele chorób, które mogą stanowić zagrożenie dla dziecka, dlatego należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Szybka diagnoza i wdrożenie leczenia pozwolą skutecznie pozbyć się infekcji i ograniczyć niekorzystny wpływ na zdrowie rozwijającego się dziecka.

 

Lek. Michał Dąbrowski

 

 

Zobacz również: