Podstawowe zalety karmienia piersią 

Dobroczynny wpływ karmienia piersią noworodka na jego rozwój jest faktem potwierdzonym. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby naturalne kamienie było wyłącznym sposobem żywienia niemowlęcia przez pierwsze sześć miesięcy jego życia. W późniejszym czasie wprowadza się inne pokarmy, ale wciąż warto karmić maluszka, nawet do czasu ukończenia przez niego drugiego roku życia. 

Pokarm matki jest dla dziecka najodpowiedniejszy. Jego skład jest idealny pod względem proporcji składników odżywczych. Doskonała temperatura, konsystencja i możliwość odczuwania bicia serca mamy, to dodatkowe benefity, które dziecko otrzymuje od Ciebie w trakcie naturalnego karmienia. 

Dlaczego prawidłowa technika jest ważna? 

Świetnie, jeśli karmienie przebiega prawidłowo, czyli wówczas, gdy dziecko w pełni opróżnia pierś, najlepiej w regularnych odstępach czasowych. Musisz jednak wiedzieć, że techniki karmienia piersią mają w tym przypadku ogromne znaczenie. 

Nieodpowiednie przystawianie dziecka do piersi, czy niewygodna pozycja skutkują niepokojem zarówno mamy, jak i jej maluszka. 

Dziecko, które się nie najada, staje się niespokojne, płaczliwe, a to pogłębia niepokój jego mamy. Odpowiednie ułożenie dziecka zaowocuje prawidłowym ssaniem piersi. Maluszek będzie jadł swobodnie i bezproblemowo. Wpłynie to również korzystnie na stymulację laktacji. 

Od sposobu karmienia zależy także Twój fizyczny komfort. Niedostatecznie opróżniana pierś może być tkliwa i obrzmiała. Ponadto dziecko może ssać pierś zbyt intensywnie, co z kolei może skutkować podrażnieniami brodawki, a nawet ranami i mocnym bólem. W takich sytuacjach karmienie, które powinno budować więź między mamą a niemowlęciem, staje się przykrym obowiązkiem. Pamiętaj, że maluszek z pewnością wyczuje Twój niepokój. Odpowiednie techniki karmienia piersią pozwalają na redukcję bólu, a także zmniejszają ryzyko podrażnień brodawki i zapewnią wygodę dla kręgosłupa. 

Jeśli chcesz uniknąć dyskomfortu i utrzymać prawidłową laktację, poznaj techniki karmienia, które ułatwią okres laktacji. Pamiętaj też, że aby przystawić dziecko do piersi, musisz objąć całą otoczkę brodawki palcami i skierować ją do buzi maluszka. W przeciwnym razie maluch w trakcie łapczywego ssania może podrażnić brodawki. Jeśli dziecko jest przystawiane do piersi regularnie, szybko uczy się prawidłowego ssania. Różne pozycje mogą w tym pomóc lub utrudnić karmienie. Prawidłowe przystawianie do piersi to umiejętność, którą z pewnością szybko nabędziesz, ale daj sobie czas. 

Na czym polega pozycja klasyczna? 

Naturalna pozycja, określana również jako klasyczna, polega na podparciu główki dziecka na zgięciu łokciowym, szyi i pleców o przedramię mamy, a pupy dłonią. Jego ciało natomiast powinno być oparte głównie na brzuchu i skierowane do ciała mamy. Wówczas układa się jego brzuszek do brzucha mamy - świetnie, jeśli maluszek ma założoną tylko pieluszkę, co pozwala na bezpośredni kontakt skóry i ma wiele właściwości pozytywnie wpływających na jego rozwój emocjonalny. 

W pozycji klasycznej jedna ręka pozostaje wolna. Dzięki temu możesz z łatwością podać dziecku pierś. Nie będzie Ci również potrzebna poduszka czy inne gadżety. Warto jednak zadbać o odpowiednie podparcie kręgosłupa. Klasyczna pozycja przeznaczona jest do karmienia w trakcie siedzenia. Można z niej wygodnie korzystać także poza domem, jeśli oczywiście masz gdzie wygodnie usiąść. Jeśli będziesz musiała podtrzymywać dziecko tylko ręką, pozycja ta nie będzie już tak komfortowa. 

Inne, popularne pozycje do karmienia piersią 

Dziecko możesz karmić naprawdę na wiele sposobów. Każda pozycja karmienia piersią ma swoje zalety. Zastanawiasz się, jaka pozycja do karmienia jest najlepsza? Przede wszystkim wypróbuj te najpopularniejsze. 

Pozycja spod pachy, inaczej uchwyt Rugby i podwójny uchwyt Rugby

Pozycja ta bardzo przypomina klasyczną, jednak odwróconą. Ciało dziecka ułożone jest wzdłuż przedramienia i przylega do Twojego boku. Jest to bardzo wygodna pozycja, zalecana także w przypadku wcześniaków, czy problemów w postaci płaskich brodawek lub bardzo dużych piersi. Wystarczy, że usiądziesz wygodnie i przyłożysz bioderko dziecka do własnego. Wygląda to tak, jakbyś włożyła niemowlę pod pachę. Nóżki dziecka powinny wystawać w kierunku Twoich pleców. Główkę dziecka musisz przytrzymywać dłonią. Możesz też pomóc sobie korzystając z poduszki w kształcie rogala. 

Podwójny uchwyt Rugby zwykle doskonale sprawdza się przy karmieniu bliźniąt. Tego rodzaju techniki karmienia piersią umożliwiają jednoczesne karmienie dwojga niemowląt. 

Pozycja na leżąco

Z tej pozycji będzie Ci wygodnie korzystać szczególnie w nocy. Po prostu połóż się swobodnie na boku, a ciało dziecka ułóż wzdłuż swojego. Ręką przeciwną do piersi możesz podtrzymywać plecki maluszka, ale wygodniej będzie je ustabilizować za pomocą poduszki lub kocyka. Można podtrzymywać dziecko na ramieniu lub bezpośrednio na podłożu. 

Karmienie w zwisie

Technika ta polega na ułożeniu dziecka na plecach. Ty natomiast musisz pochylić się nad maluszkiem. To, czy będziesz siedzieć, klęczeć, czy leżeć zależy tylko od Ciebie. Metoda ta może ułatwić karmienie mamom, u których wypływ pokarmu jest niedostateczny. Wsparcie grawitacji często okazuje się bardzo pomocne. 

Pozycja pod górkę

Z tej pozycji możesz korzystać, gdy u Twojego maluszka dobrze rozwinie się odruch ssania. Technika ta polega na ułożeniu własnego ciała z uniesieniem pleców dzięki dodatkowej poduszce. Z kolei maluszka należy położyć na brzuchu tak, aby buzia dziecka znajdowała się na wysokości piersi. To, czy ciało dziecka będzie ułożone pionowo, ukośnie, czy w poprzek zależy wyłącznie od Waszej wspólnej wygody. 

Pozycja krzyżowa 

W tym przypadku ciało dziecka powinno być ułożone na przedramieniu przeciwnej ręki do piersi, z której jest ono karmione. Jest to pozycja bardzo zbliżona do klasycznej. Dziecko przytulone jest brzuszkiem do brzucha mamy. W tym czasie drugą ręką możesz przytrzymywać pierś, ułatwiając maluszkowi ssanie. Pozycja ta jest szczególnie polecana w pierwszych tygodniach życia dziecka, kiedy oboje testujecie techniki karmienia piersią i szukacie sposobów ułatwiających naukę karmienia. 

Uchwyt koala 

W tej pozycji podstawą jest pionowe ułożenie dziecka. Ty musisz usiąść wygodnie, a maluszka ułożyć wzdłuż swojego ciała, opierając go na biodrze i udzie. Jeśli zapewnisz dziecku odpowiednie podparcie ciała, możesz w ten sposób karmić także noworodka. Uchwyt koala, określany inaczej jako pozycja wyprostowana, okazuje się szczególnie pomocny w przypadku karmienia dzieci, które cierpią na refluks żołądkowy lub infekcje ucha. Często karmi się w ten sposób starsze dzieci, jak i maluszki z zaburzeniami napięcia mięśniowego. 

Jaka technika będzie najlepsza po cesarskim cięciu? 

Jeśli Ty i Twój maluszek macie się stosunkowo dobrze po porodzie, zwykle nic nie stoi na przeszkodzie, aby próbować różnych technik karmienia. Sama będziesz natomiast potrzebowała większego komfortu w przypadku dolegliwości związanych z ranami poporodowymi krocza, czy też raną po cesarskim cięciu

Aby uniknąć nacisku na brzuch, warto wypróbować pozycji półleżącej. Polega ona na ułożeniu swojego ciała na plecach, lekkim podparciu głowy i przystawieniu maluszka do piersi w poprzek ramienia. Wówczas noworodek będzie swobodnie opierał się na Twoim ciele. Gdy dziecko leży nieco z boku, może być mu trudno uchwycić pierś, ale często pozycja taka okazuje się idealna. Dobrą pozycją po cesarskim cięciu jest też ta ,,leżąca na boku".

 

Jak rozpoznać, czy technika karmienia jest prawidłowa i czy noworodek się najada? 

Istnieją różne techniki karmienia. Nie można wymienić tej, która jest najlepsza. Wszystko zależy do potrzeb Twoich i maluszka. Musisz więc wypróbować różne metody, zanim wybierzesz odpowiednią pozycję do karmienia piersią. Nic nie stoi również na przeszkodzie, abyś korzystała z kilku technik naprzemiennie! Pamiętaj, że liczy się przede wszystkim efektywność karmienia oraz radość, jaką daje ten sposób żywienia Tobie i Twojemu dziecku! 

Testując techniki karmienia piersią, tę idealną rozpoznasz po następujących sygnałach:

  • dziecko po karmieniu będzie spokojne;

  • w trakcie ssania nosek i broda maluszka będą swobodnie przystawione do piersi;

  • dziecko będzie wykonywało regularne ruchy żuchwą;

  • usłyszysz odgłos połykania pokarmu;

  • dziecko nie będzie nieefektywnie cmokało;

  • masa ciała maluszka będzie prawidłowo rosła;

  • pieluszki dziecka będą mokre odpowiednio do jego wieku i ilości zjadanego pokarmu;

  • po karmieniu pierś będzie ,,pusta", a Ty poczujesz ulgę.

Każda mama najlepiej rozpoznaje potrzeby swojego dziecka. Nie denerwuj się jednak, jeśli karmienie okaże się dla Ciebie problematyczne. To bardzo ważne i wymagające zadanie, dlatego jak to w życiu bywa, nie wszystko przebiega prawidłowo. Tak naprawdę nie istnieje idealna, prawidłowa pozycja karmienia. Musisz przede wszystkim poznać swoje dziecko, a to wymaga czasu i praktyki. Prawidłowego karmienia trzeba się nauczyć, mając na uwadze indywidualny temperament maluszka. Daj sobie czas, a w razie potrzeby nie bój się prosić o pomoc.

 

lek. Marta Dąbrowska