Skóra dziecka a skóra dorosłego

Skóra niemowląt jest wrażliwa, delikatna i bardzo różni się od skóry osób dorosłych. W porównaniu do niej ma mniej kwaśne pH, cieńszy naskórek i produkuje mniejszą ilość melaniny. Przez to jest bardziej podatna na szkodliwy wpływ słońca i mniej odporna na przeznaskórkową utratę wody. Łatwo się przesusza i ulega podrażnieniom, tym bardziej, że ma niewiele gruczołów łojowych i potowych oraz niedojrzały ośrodek termoregulacji. To dlatego niemowlęta szybko się pocą i są podatne na przegrzanie, a ich skóra na przemian się wysusza i przetłuszcza. 

 

Różnica w budowie skóry dziecka a skóry dorosłego jest bardzo wyraźna. Niedojrzałość sprzyja powstawaniu uszkodzeń naskórka i licznych problemów dermatologicznych - prosaków, potówek, trądziku niemowlęcego, łojotokowego zapalenia skóry, również odparzeń pieluszkowych. To pokazuje, że mimo iż zwykliśmy idealizować skórę niemowląt, nie zawsze jest ona jędrna, zdrowo zaróżowiona i nieskazitelna. W rzeczywistości często się łuszczy, przesusza, podrażnia. Wymaga odpowiedniej pielęgnacji każdego dnia, o każdej porze roku. Tylko w ten sposób może utrzymać właściwe nawilżenie, jędrność i dobrą kondycję. Jak dbać o jędrną skórę dziecka? Podstawą jest nawilżanie!

 

Nawilżanie to podstawa

Dlaczego nawilżanie skóry dziecka jest tak ważne? Niedojrzała skóra dziecka cechuje się zwiększoną przepuszczalnością przeznaskórkową. Ma cienką warstwę hydrolipidową, która z jednej strony łatwo traci wodę, a z drugiej nie zapewnia dostatecznej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Brak odpowiedniego poziomu nawilżenia prowadzi nie tylko do przesuszenia, lecz również podrażnienia, uszkodzeń i chorób skóry. Zwłaszcza w niesprzyjających warunkach. 

 

Skórze szkodzi suche powietrze, nagłe zmiany temperatur, zwiększona ekspozycja na promienie UV, silny wiatr, mróz, ale także zanieczyszczenia środowiska, przyjmowane leki, nieodpowiednia pielęgnacja i niedostateczna higiena. Część szkodliwych czynników możemy wyeliminować, jednak nie na wszystko mamy wpływ. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o jędrną skórę dziecka w sposób właściwy. Celem codziennej pielęgnacji jest utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia, wspieranie naturalnych mechanizmów ochronnych skóry, a ponadto zapobieganie jej uszkodzeniom i podrażnieniom (również pieluszkowym). 

 

Codzienna pielęgnacja jędrnej skóry dziecka

Ważne miejsce w pielęgnacji skóry dziecka zajmuje kąpiel. To jeden z tych rytuałów, które dzieci uwielbiają. Wieczorna kąpiel pozwala niemowlętom wyciszyć się, zasnąć i spokojnie przespać noc. Dla trochę starszych smyków daje świetną okazję do zabawy i odrobiny szaleństwa przed snem. 

 

W czym kąpać?

Kąpiel przynosi korzyści i dla ducha, i dla ciała, jednak musi spełniać odpowiednie warunki. Woda nie może być za gorąca, a dzieci powinny spędzić w wannie nie więcej niż 15 minut. Ważny jest również rodzaj stosowanych do mycia kosmetyków. Powinny być dobrane odpowiednio do wieku i kondycji skóry dziecka. 

Do codziennego mycia świetnie sprawdzi się Emulsja do kąpieli Atoperal Baby Plus

 

Czym smarować?

Rodzice często zastanawiają się, czym smarować jędrną skórę dziecka po kąpieli, aby utrzymać odpowiednie nawilżenie. W tym celu warto sięgnąć po Emulsję do ciała, np.  Atoperal Baby Plus, zwłaszcza gdy doszło do przesuszenia. 

 

Jak chronić latem?

Codzienną pielęgnację należy dostosować do kondycji skóry dziecka, ale także pogody. W upalne dni trzeba pamiętać o aplikacji kremu z filtrem UV. Skóra małych dzieci jest jasna i produkuje niewielkie ilości barwnika - melatoniny, przez co jest bardzo podatna na szkodliwy wpływ promieni słonecznych. O oparzenia słoneczne nietrudno, wystarczy chwila bez filtrów w pełnym słońcu, a skóra szybko czerwienieje, przesusza się i piecze. Latem potrzebuje dodatkowego nawilżania, szczególnie po powrocie z plaży. Oprócz emulsji nawilżającej i kremów z filtrem ochronnym, w wakacje przyda się również odpowiednie ubranie i nakrycie głowy. 

 

Jak chronić zimą?

Zimą, ale też jesienią i wiosną, gdy na dworze wieje i pada, warto mieć pod ręką odpowiedni krem, np.  Atoperal Baby Plus. Jego cienka i nietłusta (!) warstwa chroni jędrną skórę twarzy dziecka przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a w efekcie przed przesuszeniem i podrażnieniem. W mroźne dni trzeba pamiętać, aby posmarować buzię dziecka kilka minut przed wyjściem z domu, tak aby krem mógł się wchłonąć. 

 

O czym jeszcze pamiętać?

Małe dzieci szybko marzną i się przegrzewają, dlatego najlepiej ubierać je w przewiewne, wykonane z naturalnych tkanin, ubrania, zakładając je “na cebulkę”. W zimne dni maluszki powinny mieć o jedną warstwę odzieży więcej niż rodzice. Natomiast w letnie lepiej zrezygnować kocyka i czapeczki. 

 

Dbając o jędrną skórę dziecka, nie można zapominać, jak duży wpływ na na nią mikroklimat panujący w domu, szczególnie w dziecięcym pokoju. Zbyt wysoka temperatura podobnie jak suche powietrze, szybko dają o sobie znać. Na spoconej skórze mogą pojawić się potówki, prosaki i odparzenia. Z kolei skóra przesuszona wywołuje dyskomfort, swędzi i piecze, a po pewnym czasie łuszczy. To bardzo nieprzyjemne, dlatego należy pilnować, aby temperatura w domu nie przekraczała 22-24 stopni C., a powietrze było odpowiednio nawilżone. 

 

Dbanie o mikroklimat w domu i zapewnienie dziecku najlepszej pielęgnacji to jednak nie wszystko. Duży wpływ na skórę ma codzienna dieta, której ważnym elementem jest nawodnienie organizmu. Zadbaj, by dziecko piło dużo wody, jadło owoce i warzywa oraz zdrowo się odżywiało!

 

Lek. Michał Dąbrowski