Jelitówka u niemowląt (inna nazwa to grypa jelitowa lub nieżyt żołądkowo-jelitowy) zwykle objawia się wodnistą i obfitą biegunką, wymiotami, bólem brzucha, niekiedy również gorączką. Choroba może rozwinąć się już od pierwszych tygodni życia malucha. Jakie są najczęstsze przyczyny nieżytu żołądkowo-jelitowego u małych dzieci? Co podawać osłabionemu dziecku, aby zapobiec groźnemu odwodnieniu?

 

Jelitówka u niemowląt – przyczyny nieżytu żołądkowo-jelitowego

Jelitówkę u niemowląt mogą wywołać wirusy przenoszone drogą pokarmową, drogą kropelkową, poprzez bezpośredni kontakt z innym chorym lub styczność z zanieczyszczonymi przedmiotami. Mowa tutaj o patogenach z rodzaju:

  • rotawirusów,
  • adenowirusów,
  • norowirusów. 

Zdarza się, że za rozwój ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego odpowiadają bakterie takie jak np.:

  • Salmonella,
  • Clostridium difficile,
  • Campylobacter. 

Co jeszcze przyczynia się do zakażenia? Jelitówkę u niemowląt i nieprzyjemne objawy ze strony przewodu pokarmowego mogą wywołać także pasożyty i grzyby.

Objawy jelitówki u dzieci – biegunka, ból brzucha, wymioty

Jelitówka nie daje żadnych sygnałów ostrzegawczych, to choroba, która daje nagłe objawy u niemowlęcia (rozwijają się one w ciągu 12-72 godzin od momentu zakażenia). Typowym symptomem choroby jest wodnista, często obfita biegunka i wymioty, które mogą doprowadzić do utraty elektrolitów i w konsekwencji do odwodnienia malucha. Warto mieć świadomość, że dzieci odwadniają się znacznie szybciej, niż osoby dorosłe. W początkowej fazie infekcji dziecko może mieć gorączkę (nawet do 40 stopni Celsjusza) lub stan gorączkowy. Innymi objawami tego schorzenia popularnego wśród dzieci i niemowląt są:

  • bóle brzucha o charakterze kolkowym,
  • ogólne osłabienie,
  • utrata łaknienia,
  • zapadnięte ciemiączko,
  • przyspieszony oddech.

Zastanawiasz się, jak długo utrzymują się typowe objawy jelitówki u niemowląt? Ostra biegunka i wymioty trwają około trzech dni. Natomiast  brak apetytu, ogólne osłabienie, dolegliwości bólowe brzucha i luźniejsze stolce utrzymują się nawet do dziesięciu dni.

Grypa jelitowa – leczenie. Jak zapobiec odwodnieniu? Kiedy skontaktować się z lekarzem?

Wielu rodziców zastanawia się, jak leczyć jelitówkę u niemowląt? Nie należy działać na własną rękę, warto niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który przebada dziecko, postawi diagnozę i dobierze optymalny plan leczenia grypy żołądkowej. Ze względu na gwałtowny przebieg tej przypadłości, należy wezwać pediatrę od razu po zauważeniu pierwszych objawów choroby. Bardzo ważnym elementem kuracji jest podawanie niemowlęciu odpowiedniej ilości płynów, które powinny być chłodne, aby nie prowokować odruchu wymiotnego. Poza preparatami nawadniającymi zwykle dziecko otrzymuje również probiotyki, które skracają czas trwania biegunki i leki przeciwgorączkowe. Wsparciem w leczeniu są także elektrolity z glukozą i jonami, które wzmacniają organizm malucha osłabiony biegunkami i wymiotami. Jako że dzieci często nie mają apetytu w trakcie trwania choroby, możesz przygotować dla nich kleik ryżowy lub podawać maluchowi rozdrobnioną marchewkę. Aby nie obciążać osłabionego układu pokarmowego, lepiej karmić niemowlę częściej, ale mniejszymi porcjami. Jeśli karmisz naturalnie, staraj się jak najczęściej przystawiać pociechę do piersi. W mleku matki znajdują się cenne przeciwciała, składniki odżywcze, które wspierają układ pokarmowy i immunologiczny niemowlęcia.

 

Biegunka może doprowadzić do odparzeń na skórze niemowlęcia. Aby przeciwdziałać podrażnieniom skóry, warto często przewijać malucha. Pamiętaj, aby przy każdej zmianie pieluszki starannie oczyścić i wysuszyć delikatną skórę, a następnie użyć maści ochronnej. Dobrym wyborem będzie Linoeparol intensive. To maść kosmetyczna przeznaczona do pielęgnacji okolic podpieluszkowych, która może być stosowana już od 1. dnia życia dziecka. Dzięki zawartości olejku z wiesiołka w składzie produkt wzmacnia barierę naskórkową skóry niemowlęcia, co sprawia, że staje się ona odporniejsza na różne czynniki i przyspiesza proces gojenia.

Czy jelitówka jest niebezpieczna dla małego dziecka?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, rozwój jelitówki u niemowląt może doprowadzić do silnego odwodnienia, które w przypadku najmłodszych jest stanem zagrażającym życiu i często wymaga hospitalizacji (nawadniania dożylnego w warunkach szpitalnych). Jelitówka jest chorobą, która nie może być lekceważona przez rodziców, wymaga natychmiastowego wdrożenia leczenia. Jak rozpoznać odwodnienie u niemowlęcia? Jednym z charakterystycznych objawów jest zapadnięte ciemiączko oraz płacz bez łez. Odwodnione dziecko zwykle ma zapadnięte oczy, bladą skórę, jest senne i apatyczne. Niepokojącym symptomem jest również sucha pieluszka przez wiele godzin (jest to typowa oznaka zmniejszonego wydzielania moczu).

Jak zapobiec jelitówce u niemowląt i małych dzieci?

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę żołądkową, warto przestrzegać podstawowych zasad higieny i często myć ręce (wodą z mydłem przez około 30 sekund). Tego typu nawyk może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów odpowiedzialnych za rozwój choroby. W ramach działań profilaktycznych warto też wykonać szczepienia ochronne przeciw rotawirusom. Warto podkreślić, że tego typu szczepionka chroni przede wszystkim przed wystąpieniem ciężkiej biegunki u małego dziecka, minimalizując ryzyko hospitalizacji. Tak więc nawet jeśli dojdzie do infekcji wirusowej, zaszczepione niemowlę przejdzie chorobę znacznie łagodniej, niż w przypadku braku szczepienia. Warto wspomnieć, że pierwszą dawkę szczepionki można podać dziecku już po ukończeniu 6. tygodnia życia, a drugą przed ukończeniem 24. miesiąca życia.

 

lek. Marta Dąbrowska