Na co może wskazywać ropiejące oczko u niemowlaka?

 

Czy ropiejące oczko u niemowlaka jest powodem do niepokoju? To zależy od koloru, konsystencji i ilości wydzieliny nagromadzonej w okolicy oczu. 

 

Spokojnie, to zwykłe śpiochy!

Jeśli podczas porannej pielęgnacji noworodka zauważysz niewielką ilość białej wydzieliny w kącikach oczu, to najprawdopodobniej zwykłe śpiochy. Tworzą się podczas mrugania i spełniają funkcję ochronną narządu wzroku, oczyszczają go z zanieczyszczeń. Początkowo śpiochy mają postać wodnistego, klejącego śluzu. Z czasem wyparowuje z nich woda, dlatego twardnieją, przypominając drobne strupki. To nic groźnego!

 

Obficie ropiejące oczko jest objawem zakażenia

Inaczej jest, gdy śpiochów jest dużo, mają żółte lub żółtozielone zabarwienie i zlepiają powieki. Taka wydzielina może wskazywać na rozwijający się stan zapalny, wywołany infekcją bakteryjną, wirusową lub grzybiczą. 

 

Ponadto niemowląt nie omijają zakażenia szpitalne. Na ogół dają o sobie znać w ciągu 48 godzin, czyli w czasie, gdy jeszcze mama z dzidziusiem przebywają na oddziale noworodkowym. Czasem jednak jest inaczej. Jedne z zakażeń szpitalnych wywołują bakterie gronkowca złocistego, odpowiedzialne za zapalenie spojówek. Przekrwione, obficie ropiejące oczko u niemowlaka, może wskazywać na tę chorobę. Jeśli na powierzchni spojówki pojawiają się siateczkowate błony, można podejrzewać zakażenie paciorkowcowe. 

 

Sposobem, by uniknąć zakażeń, jest wzmożona higiena. Szykując torbę do szpitala, nie zapomnij spakować środka antyseptycznego np. leku Septisse. Stosuj go do odkażania rąk. Przyda Ci się również podczas pielęgnacji pępka noworodka. Profilaktyka przede wszystkim.

 

Zatkane kanaliki łzowe

Obficie ropiejące oczko u noworodka to także objaw zablokowania kanalików łzowych, do czego dochodzi np. w wyniku niedrożności przewodu nosowo-łzowego. U małych dzieci kanaliki łzowe są wąskie i podatne na zatkanie. Ten problem dotyczy niewielkiego odsetka niemowląt. Często jednak prowadzi do nawracających stanów zapalnych i zakażeń. To dla Maluszka nieprzyjemna i uciążliwa przypadłość.

 

Uwaga, ciało obce

Oczy ropieją i łzawią z wielu powodów, w wyniku przesuszenia lub podrażnienia spojówek albo zalegania ciała obcego. To się zdarza. Nawet podczas codziennej pielęgnacji do oczka może wpaść mały paproch, ziarnko piasku, rzęsa. Zdarza się nawet, że coś większego. Jeśli ciało obce zalega głęboko w tkankach, narząd próbuje się bronić, oczyszczając oko i produkując duże ilości wydzieliny, także zapalnej. W takich sytuacjach należy pilnie zgłosić się do okulisty. 

 

Co robić gdy oczy dziecka łzawią i ropieją?

Ropiejące oczko u niemowlaka zawsze warto pokazać lekarzowi, zwłaszcza gdy obfita wydzielina utrzymuje się dłużej niż 2-3 dni. Pediatra najlepiej oceni problem i zaproponuje właściwe rozwiązanie. Ropa może wskazywać na zapalenie spojówek wywołane infekcją miejscową lub ogólną, w tym zapalenie płuc. 

 

Jeśli infekcja ma podłoże bakteryjne, niezbędna będzie antybiotykoterapia - czasem wystarczą leki podawane miejscowo. Jeśli natomiast dojdzie do alergicznego zapalenia spojówek, ulgę przyniosą krople przeciwhistaminowe. W przypadku zatkania kanalików łzowych pomóc może masaż worka łzowego. Systematycznie wykonywany szybko zwalcza dokuczliwe objawy. A czy warto stosować domowe sposoby? 

 

Na pewno wskazane jest oczyszczanie oczu czystą przegotowaną wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Pomocne mogą okazać się okłady z rumianku, który ma działanie przeciwzapalne. Odradza się natomiast, aby ropiejące oczko u niemowlaka zakraplać mlekiem matki. Pokarm kobiecy ma wiele cudownych właściwości, ale to pokarm, nie lek! Stosowanie go do leczenia chorób oczu, czy nieżytu nosa, może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego - zamiast wyleczyć, zaostrzyć infekcję i stan zapalny. W mleku matki są węglowodany proste, stanowiące pożywkę dla bakterii i grzybów, odpowiadających za zapalenie spojówek. 

 

Lek. Michał Dąbrowski

 

Źródła:

 

M. Prost, Bakteryjne zapalenie spojówek, “mp.pl”, [dostęp 14.08.2021], https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/82507,bakteryjne-zapalenie-spojowek 


H. Murkoff, S. Hazel, Pierwszy rok życia dziecka, Rebis, Poznań 2015, s. 184-185