Jak naturalnie przyspieszyć poród? Mechanizmy odpowiadające za rozpoczęcie akcji porodowej

O porodzie terminowym mówimy wówczas, gdy następuje on pomiędzy 38. a 42. tygodniem ciąży. Choć podręcznikowo rozwiązanie powinno mieć miejsce w 40. tygodniu, wahania, które nie przekraczają 14 dni są dopuszczalne i nie powinny zagrażać zdrowiu mamy ani dziecka. Ciąża musi być oczywiście monitorowana, natomiast jej zakończenie zazwyczaj następuje naturalnie wówczas, kiedy ciało kobiety po prostu jest już gotowe na poród.

 

Pierwszym znakiem świadczącym o tym, że rozwiązanie nastąpi niebawem, jest zmiana wyglądu szyjki macicy. Jest ona możliwa do stwierdzenia podczas badania ginekologicznego i polega na rozpulchnieniu, skróceniu i powolnym rozwieraniu. Proces ten rozpoczyna się już kilka tygodni przed porodem, a za jego przebieg odpowiedzialne są hormony: progesteron, estrogeny, oksytocyna oraz prostaglandyny. Oksytocyna jest również substancją, która pozwala wywołać skurcze, a jej wydzielanie można wspomóc np. drażniąc sutki ciężarnej.

 

W okresie przedporodowym obniża się również dno macicy. Jest to spowodowane faktem, że dziecko obniża się nieco w kanale rodnym. Proces ten możesz zaobserwować w lustrze, ponieważ w jego wyniku cały brzuszek ciążowy opada.

 

Sygnałem świadczącym o tym, że rozwiązanie nastąpi niebawem, jest również odejście tzw. czopa (lub korka) śluzowego. Składa się on z gęstej wydzieliny, która przez większą część okresu ciąży zamyka wejście do macicy, chroniąc płód przed groźnymi wirusami i bakteriami z zewnątrz. Czop śluzowy może odejść tuż przed porodem, ale również kilka dni lub tygodni wcześniej. 

 

Wygląd i wrażliwość piersi również zmieniają się w zależności od etapu ciąży. Narządy te powiększają się już krótko po zapłodnieniu, przygotowując się do rozpoczęcia produkcji pokarmu. Krótko przed rozwiązaniem z sutków może zacząć się sączyć płyn o lekko żółtawym zabarwieniu. Jest to jak najbardziej naturalna i prawidłowa reakcja organizmu kobiety. Płynem tym jest bowiem pierwszy, a zarazem najbardziej wartościowy dla noworodka pokarm, który nazywamy siarą.

 

Wystąpienie powyższych objawów świadczy o tym, że niebawem możesz się spodziewać rozwiązania. 

 

Wywoływanie porodu w szpitalu – kiedy jest konieczne?

Poprzez indukcję porodu w szpitalu rozumiemy jego sztuczne wywołanie. Procedura ta powinna być przeprowadzana wyłącznie ze wskazań medycznych. Wykonuje się ją w sytuacji, gdy wyznaczony termin porodu minął co najmniej 7-10 dni wcześniej (ciąża trwa już 41 tygodni). Według wytycznych WHO z 1985 roku, w każdym rejonie geograficznym odsetek takich porodów w danym roku powinien wynosić maksymalnie 10%.

 

Wytyczne Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego z 2009 roku wskazują, że zastosowanie fachowych metod przyspieszania porodu jest również wskazane w następujących sytuacjach (po osiągnięciu odpowiedniego wieku ciąży lub wskazań medycznych): 

  • gdy występuje przedwczesne odpływanie płynu owodniowego ( w zależności od czasu trwania ciąży i sytuacji położniczej),

  • gdy zostaje zdiagnozowane nadciśnienie indukowane ciążą lub stan przedrzucawkowy,

  • gdy kobieta cierpi na nadciśnienie przewlekłe,

  • gdy zostaje zdiagnozowana cukrzyca,

  • gdy u pacjentki występują schorzenia przewlekłe,

  • gdy zostaje stwierdzone zakażenie wewnątrzmaciczne,

  • gdy występuje konflikt serologiczny,

  • gdy występuje hipotrofia płodu (IUGR),

  • gdy wyniki badań mogą sugerować zagrażające niedotlenienie wewnątrzmaciczne,

  • gdy występuje obumarcie wewnątrzmaciczne donoszonego płodu w wywiadzie,

  • gdy zostają stwierdzone wady rozwojowe płodu,

  • gdy następuje przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego,

  • gdy pojawiają się inne wskazania.

 

Współcześnie praktykowane są różne sposoby na wszczęcie akcji porodowej w szpitalu. Indukcja może być farmakologiczna lub mechaniczna.

 

Do metod mechanicznych należą:

  • masaż szyjki macicy,

  • amniotomia, czyli przebicie pęcherza płodowego i zainicjowanie odejścia wód płodowych,

  • użycie cewnika Foleya (zwanego również balonikiem) – wprowadzenie go do kanału rodnego.

 

Jeżeli wyznaczony przez lekarza termin porodu minął, ale ciąża nie jest zagrożona, przyszła mama może spędzić jeszcze kilka dni w domu, oczekując naturalnego rozwiązania. W tym czasie może próbować różnorodnych sposobów na wywołanie porodu.

 

Jak przyspieszyć poród domowymi sposobami? Sprawdzone i bezpieczne porady

Po osiągnięciu 40. tygodnia ciąży dziecko jest w 100% gotowe do funkcjonowania poza organizmem mamy.  Jeżeli jednak nie spieszy mu się na ten świat, możesz spróbować delikatnie pobudzić swój organizm do podjęcia odpowiedniego działania. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby wywołania porodu w domu.

 

1. Aktywność fizyczna


Umiarkowany wysiłek fizyczny jest zalecany na każdym etapie ciąży. Pozwala dotlenić organizm oraz poprawić krążenie matki i dziecka. Wzmacnia również mięśnie macicy, a także wyzwala endorfiny, które są odpowiedzialne za dobry nastrój i rozluźnienie całego ciała.

 

Dodatkowo poruszająca się miednica ułatwia maluszkowi ułożenie się w odpowiedniej pozycji do przyjścia na świat (zwrócenie się główką w stronę kanału rodnego). Jeżeli więc jesteś w ciąży, wykonując łagodne ćwiczenia doskonale przygotujesz do porodu siebie i dziecko oraz poprawisz swoje samopoczucie.


Aktywność fizyczna jest również jedną z naturalnych metod na pobudzenie skurczów jelit i macicy, a zatem może się przyczynić do rozpoczęcia pierwszej fazy porodu. Doskonałymi ćwiczeniami  są tu m.in. kołysanie się i delikatne podskakiwanie na piłce gimnastycznej, a także chodzenie po schodach. Pozwalają one wykorzystać siłę grawitacji do wyzwolenia pierwszych skurczów porodowych. 


2. Relaks

Jednym ze sposobów na uwolnienie się od napięcia i uzyskanie uczucia relaksu jest akupresura. Innym sposobem, który pomaga rozluźnić mięśnie przed porodem, jest ciepła kąpiel w wannie. 


3. Seks

 

W trakcie stosunku warto zadbać o stymulację brodawek sutkowych ciężarnej. Delikatny masaż tej części ciała pobudza organizm do produkcji oksytocyny, czyli hormonu, który wywołuje skurcze. Przeżycie orgazmu dodatkowo wzmacnia ten efekt, natomiast stosunek zakończony wytryskiem w pochwie dostarcza do organizmu kobiety obecne w spermie prostaglandyny. Są to hormony, które wspomagają dojrzewanie szyjki macicy do porodu. 

 

Czego nie robić w celu wywołania porodu w domu?

Istnieją również domowe metody, które nie są zalecane przez lekarzy, a wręcz mogą być groźne dla matki i dziecka. Należą do nich np. dźwiganie ciężkich przedmiotów oraz celowe jeżdżenie samochodem po wyboistych drogach. Warto zrezygnować z takich pomysłów i skupić się na spokojnych przygotowaniach do rozwiązania. 

 

lek. Marta Dąbrowska