Przyczyny zastoju mleka w piersiach

Zastój pokarmu to jedna z częstych przypadłości młodych mam, która wynika z zatkania kanalików mlecznych. Zalegające w piersiach mleko gęstnieje i coraz silniej uciska tkanki, co prowadzi do powstania obrzęku. Ten z kolei ogranicza światło przewodów mlecznych, utrudniając wypływ pokarmu. Tym samym dochodzi do powstania bolesnego problemu.

Kobiety, które zdecydowały się na karmienie naturalne, często popełniają szereg błędów, które mogą spowodować u nich różnorodne dolegliwości. Dotyczy to przede wszystkim tych Pań, które urodziły swoje pierwsze dziecko i jeszcze nie mają zbyt dużego doświadczenia w karmieniu. Nie jest to jednak powód do wstydu, ale zwykły (choć nieprzyjemny) element codzienności w okresie wczesnego macierzyństwa.

Za powstanie zatoru w kanalikach mlecznych odpowiedzialna jest zwykle nieprawidłowa technika przystawiania dziecka do piersi lub wybieranie niewłaściwej pozycji do karmienia. Innymi przyczynami mogą być częste przerwy w opróżnianiu piersi (np. częściowe żywienie malucha mlekiem modyfikowanym) lub przystawianie dziecka głównie z jednej strony. Nagłe zaprzestanie stosowania naturalnej metody karmienia i przejście całkowicie na żywienie butelką również jest niewskazane ze względu na ryzyko powstania zatoru.

Problem może też wynikać z urazów piersi, np. suchej i spękanej skóry na brodawkach. Inną możliwą przyczyną jest niewłaściwe dobranie bielizny lub innych części garderoby. Ucisk na piersiach może spowodować opuchliznę podobną do tej, jaka pojawia się, gdy zalega w nich gęstniejący pokarm.

 

Objawy zastoju mleka w piersiach

Głównymi objawami zastoju pokarmu są ból i obrzęk piersi. Nierzadko pojawia się również podwyższona temperatura ciała. Brodawki sutkowe mogą być tkliwe i „chować się” w otoczkach. Jeżeli zauważysz u siebie takie symptomy, udaj się do lekarza. Specjalista może zalecić Ci stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, zawierających paracetamol lub ibuprofen. Taka terapia często umożliwia uniknięcie dotkliwych powikłań.

Możliwym powikłaniem zastoju pokarmu jest zapalenie piersi. Jego objawami są m.in. wysoka gorączka, dreszcze, bóle głowy i mięśni, a także ogólne zmęczenie. Stan ten wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Nieleczone zapalenie piersi prowadzi do utworzenia się ropnia – w takim przypadku konieczna może okazać się antybiotykoterapia lub nawet interwencja chirurgiczna.

 

Sposoby na zastój pokarmu w piersiach

Właściwa higiena oraz prawidłowa technika przystawiania dziecka do piersi to podstawa zdrowia i komfortu mamy w okresie laktacji. Niestety zdarza się jednak, że dolegliwości związane z karmieniem pojawiają się pomimo wszystko. Jak radzić sobie z zastojem pokarmu? Poniżej przedstawiamy sprawdzone i skuteczne sposoby!

 

Ciepłe okłady

Stosuj je krótko przed karmieniem. Możesz użyć np. ciepłego ręcznika. Przykryj nim obszar piersi i pozostaw na kilka minut. Gdy materiał ostygnie, powtórz procedurę. Ciepło pomoże nieco rozrzedzić pokarm zalegający w przewodach mlekowych. Dzięki temu karmienie będzie łatwiejsze i mniej bolesne.

 

Chłodne okłady

Stosuj je przez ok. 15 minut po zakończeniu karmienia. Pozwoli to nieco zneutralizować opuchliznę, a Tobie przyniesie uczucie ulgi. Doskonałym pomysłem jest stosowanie okładów ze schłodzonych liści kapusty, czyli sprawdzony sposób naszych babć!

 

Odciąganie mleka

Jeżeli Twoje piersi są obolałe z przepełnienia, możesz odciągnąć trochę mleka przy użyciu laktatora. Przyniesie Ci to uczucie ulgi. Pamiętaj tylko, aby nie opróżniać piersi na siłę. Może to prowadzić do uszkodzenia przewodów mlekowych i dalszych komplikacji.

 

Karmienie piersią

Choć zastój pokarmu wiąże się z bólem i nieprzyjemnym obrzmieniem piersi, nie należy rezygnować z naturalnego karmienia dziecka w tym czasie. Staraj się jak najczęściej przystawiać malucha do chorej piersi, aby opróżnić ją i tym samym szybciej pokonać zator. W trakcie karmienia możesz delikatnie masować swoje piersi, aby pobudzić przepływ pokarmu przez przewody mlekowe. Przesuwaj dłoń spod pachy w kierunku brodawki, stymulując wypływanie pokarmu. Zachęcisz też tym swoje dziecko do bardziej efektywnego ssania.

Warto pamiętać, że zastój pokarmu, jego nawał, a także stan zapalny piersi, to efekty, których często da się uniknąć. Poproś doradcę laktacyjnego, aby pokazał Ci właściwą technikę karmienia piersią. Zaopatrz się również w odpowiedni biustonosz, aby zniwelować nadmierny ucisk w obrębie piersi.

lek. Marta Dąbrowska

 

Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/64298,karmienie-piersia-najczestsze-problemy

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/104127,zatkanie-przewodu-mlecznego-lub-wyprowadzajacego

 

https://podyplomie.pl/ginekologia/22713,protokol-leczenia-zapalenia-piersi