Przyczyny zawrotów głowy w ciąży

Zawroty głowy w ciąży to nagłe wrażenie, że świat wokół wiruje. Towarzyszy temu uczucie osłabienia i niepewności. Przyczyny zawrotów głowy mogą być różne w zależności od trymestru.

Na zawroty głowy w pierwszym trymestrze wpływa obniżenie ciśnienia krwi. Pod wpływem progesteronu zwiększa się przepływ krwi w organizmie, aby zapewnić prawidłowy rozwój płodu. Zwiększony przepływ krwi może spowodować niskie ciśnienie krwi, a nawet niedociśnienie, którego rezultatem są zawroty głowy w ciąży zwłaszcza podczas zmiany pozycji z leżącej na siedzącą lub stojącą. Niskie ciśnienie krwi nie jest powodem do niepokoju. Po ciąży powróci do normalnego poziomu. Podobny wpływ na samopoczucie przyszłej mamy ma również zbyt niski poziom cukru we krwi. Częste stany hipoglikemiczne mogą być objawem cukrzycy ciążowej, dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Inną przyczyną zawrotów głowy na początku ciąży jest osłabienie organizmu spowodowane częstymi wymiotami, które mogą występować do końca trzeciego miesiąca, a nawet dłużej. Stan ten może doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia organizmu. Jeśli towarzyszą Ci intensywne wymioty i osłabienie, koniecznie musisz zgłosić się do lekarza, który wdroży odpowiednie postępowanie, zapobiegające odwodnieniu.

W późniejszym okresie ciąży zawroty głowy w ciąży mogą wynikać z nacisku powiększającej się macicy na naczynia krwionośne. W drugim i trzecim trymestrze zawroty głowy pojawiają się przy nieodpowiedniej pozycji ciała podczas leżenia. Zawroty głowy w ciąży podczas leżenia na plecach spowodowane są tym, że w tej pozycji rosnąca macica blokuje przepływ krwi z kończyn dolnych do serca. Może to również powodować omdlenia. Śpij i odpoczywaj na boku, aby temu zapobiec.

Przyczyny zawrotów głowy w 9. miesiącu ciąży są zazwyczaj takie same jak w początkowym okresie ciąży. W tym czasie szczególnie ważne jest, żeby nie doprowadzić do omdlenia, które może być niebezpieczne dla matki i dziecka.

 

Kiedy potrzebna jest pomoc lekarza?

Zawsze informuj swojego ginekologa o wszelkich objawach, których doświadczasz w czasie ciąży. Mimo że zawroty głowy w ciąży należą do częstych symptomów, nie można ich lekceważyć. Nie zawsze wynikają bowiem z fizjologii ciąży, ale mogą być spowodowane poważniejszymi problemami zdrowotnymi, np. ciążą pozamaciczną, cukrzycą ciążową, stanem przedrzucawkowym, niedokrwistością (anemią). Jeśli zawroty głowy są nagłe i ciężkie lub jeśli występują z innymi, niepokojącymi objawami (np. ból brzucha, bladość, duszność, omdlenia, ból głowy), należy natychmiast zwrócić się o pomoc do lekarza. Ginekolog musi Cię zbadać, aby znaleźć przyczynę zawrotów głowy w ciąży i wdrożyć odpowiednie środki zaradcze.

 

Zawroty głowy w ciąży – jak sobie radzić?

  • Ogranicz długie przebywanie w pozycji stojącej. Kiedy stoisz, poruszaj się choć trochę, aby zwiększyć krążenie krwi.

  • Unikaj gwałtownych ruchów. Wstawaj powoli, najlepiej podpierając się o coś, aby uniknąć upadku.

  • W drugim i trzecim trymestrze unikaj leżenia na plecach. Odpoczywając, połóż się na lewym boku – pozycja ta zapewni odpowiednią pracę układu krążenia i lepsze dotlenienie mózgu.

  • Noś wygodną odzież z „oddychających” materiałów.

  • Unikaj dusznych i gorących pomieszczeń. Często wietrz mieszkanie, zawłaszcza przed snem.

  • Trzymaj nerwy na wodzy, unikaj stresujących sytuacji. Pomocne są w tym celu ćwiczenia głębokiego oddychania.

  • Przyjmuj suplementy i leki zgodnie z zaleceniami lekarza, aby zapobiegać niedoborom witamin i minerałów, które mogą powodować zawroty głowy.

  • Odżywiaj się zdrowo i regularnie, zadbaj o odpowiednią ilość błonnika w diecie, aby uniknąć nagłych spadków poziomu cukru we krwi. Warto mieć zawsze przy sobie jakąś przekąskę (owoc, warzywo, bakalie), która podniesie poziom glukozy w razie osłabienia.

  • Pij co najmniej 8–10 szklanek wody dziennie we wczesnej ciąży i zwiększaj tę ilość wraz z rosnącą kalorycznością diety w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

  • Regularnie spaceruj na świeżym powietrzu i zapewnij sobie dostosowaną do Twojego stanu aktywność fizyczną – wpłynie to na rozszerzenie naczyń krwionośnych i wyrównanie ciśnienia.

 

Lek. Michał Dąbrowski

 

Źródła:

D. Urbaniak, Zawroty głowy w ciąży. Czy powinny cię niepokoić?, ”medme.pl” [dostęp: 22.02.2022], https://www.medme.pl/artykuly/zawroty-glowy-w-ciazy-czy-powinny-cie-niepokoic,67166.html 

 

N. Silver, What Causes Dizziness in Pregnancy?, “healthline.com” [dostęp: 22.02.2022], https://www.healthline.com/health/pregnancy/dizziness-in-pregnancy 

 

Z. Villines, What is the link between dizziness and pregnancy?, “Medical News Today” [dostęp: 22.02.2022], https://www.medicalnewstoday.com/articles/dizziness-in-pregnancy