Imprezę organizują przeważnie kobiety z bliskiego otoczenia ciężarnej - siostry, przyjaciółki - chcąc okazać jej wsparcie i dodać otuchy przez zbliżającym się porodem. Oczywiście baby shower, upływający na rozmowach o macierzyństwie i radosnych zabawach, nie może minąć bez deszczu prezentów. Wśród podarków powinny znaleźć się przydatne gadżety, akcesoria do wyprawki, jak również pieluszkowy tort pełen niespodzianek.

 

Co to jest baby shower?

 

Baby shower to anglosaski zwyczaj celebrowania w ostatnich tygodniach oczekiwania na dziecko. Przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych i od kilku lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Boom na baby shower to nie tylko wynik fascynacji kulturą zachodu. To także potrzeba współczesnych Polek, które tak jak wiele kobiet na całym świecie w narodzinach dziecka widzą więcej nadziei i radości niż strachu. Dziś, kiedy większość ciąż ma szczęśliwe rozwiązanie, o porodzie można mówić otwarcie, a zbliżające się narodziny dziecka traktować, jako powód do świętowania.

 

Baby shower w wolnym tłumaczeniu oznacza „prysznic, deszcz prezentów”, którymi przyszła mama i jej dziecko mają zostać obdarowani. Chociaż podarki są nieodłącznym elementem tej imprezy, nie ma ona wyłącznie charakteru konsumpcjonistycznego. Głównym powodem, dla którego organizuje się baby shower jest okazanie wsparcia kobiecie, której życie lada chwila diametralnie się zmieni - stanie się matką. Ciąża, poród, wejście w nową rolę to piękne, lecz i trudne doświadczenia. Baby shower jest sposobem, by choć trochę je oswoić.

 

Na przyjęciu z okazji nadchodzących narodzin dziecka zbierają się kobiety z najbliższego otoczenia ciężarnej - przyjaciółki, siostry, również babcia i mama (w imprezie mogą też wziąć udział mężczyźni). Goście wspominają, przestrzegają i rozbawiają anegdotami z życia rodzinnego głównie po to, aby wesprzeć na duchu przyszłą mamę i utwierdzić ją w przekonaniu, że wszystko będzie dobrze. Baby shower to wyjątkowy zwyczaj, pełen pozytywnych emocji i niesamowitej kobiecej energii.

 

Jak zorganizować baby shower?

 

Baby shower to przyjęcie organizowane na część ciężarnej i dziecka, które wkrótce pojawi się na świecie. Dlatego powinna przygotować je osoba z najbliższego otoczenia - siostra lub przyjaciółka. Baby shower może być imprezą-niespodzianką lub uroczystością zaplanowaną wspólnie z główną bohaterką. Wszystko zależy od jej samopoczucia i możliwości logistycznych.

Baby shower najlepiej zorganizować dla kobiety w 7.-8. miesiącu ciąży. Nietrafionym pomysłem jest wyprawianie takiego przyjęcia w trakcie pierwszych trzech miesięcy oczekiwania na dziecko. Dla niejednej ciężarnej jest to czas przykrych dolegliwości, nudności, niestrawności, zmęczenia, więc bardzo prawdopodobne, że zamiast uczestniczyć w hucznym przyjęciu, wolałaby po prostu odpocząć. Poza tym, do 13. tygodnia ciąży kobieta powinna szczególnie na siebie uważać, ze względu na ryzyko poronienia. Z wyprawianiem baby shower nie należy też zwlekać do ostatniej chwili. Końcówka ciąży może być tak samo uciążliwa, jak jej początek.

 

 

Co przygotować na baby shower?

 

Nawet, jeśli baby shower jest kameralnym spotkaniem wśród kilku najbliższych, wymaga specjalnej oprawy. Kolorystykę dekoracji można dobrać zgodnie z płcią dziecka - niebieską dla chłopca, różową dla dziewczynki, lub w ogóle nie przejmować się konwenansami i przystroić wnętrze według własnego pomysłu. Tak czy inaczej, przydadzą się balony wypełnione helem, piękne girlandy i konfetti. Trzeba też pomyśleć o jedzeniu na baby shower. Menu powinno zawierać ulubione dania ciężarnej, słodkie i słone przekąski oraz napoje. Stół warto udekorować tematycznymi dodatkami - serwetkami, pikietami do babeczek i winietkami. Najpiękniejszą jego ozdobą będą żywe kwiaty. Okazały bukiet z pewnością ucieszy przyszłą mamę, a dodatkowo podkreśli uroczysty charakter imprezy. Co jeszcze może się przydać? Zamiast zwykłej zastawy, można użyć papierowej, tak aby nie musieć martwić się o sprzątanie. Poza dekoracją i jedzeniem dobrze też zorganizować wcześniej zabawy na baby shower. Jakie atrakcje zaproponować przyszłej mamie i jej gościom?

 

●   „Zdjęcie z dzieciństwa” - zaproszenie na baby shower powinno zawierać prośbę o zabranie na przyjęcie swojego zdjęcia z wczesnego dzieciństwa. W trakcie imprezy goście zgadują, kto znajduje się na danej fotografii.

●   „Z tego morał taki mamy, trzeba zawsze słuchać mamy” - zabawa w dzielenie się rodzicielskimi radami z własnego dzieciństwa. Goście na kartkach zapisują te zdania, które słyszeli, jako dzieci wyjątkowo często i dzielą się nimi z pozostałymi uczestnikami baby shower.

●   „Kto zna Cię najlepiej?” - baby shower to impreza spędzona wśród najbliższych osób, które znają główną bohaterkę przyjęcia, jak własną kieszeń, ale czy na pewno? Przed przyjęciem można przygotować karteczki z serią pytań o życie ciężarnej z ostatnich kilku miesięcy - czy zna płeć dziecka, kiedy wykonała pierwsze USG, czym zajadała się w pierwszym trymestrze? Zwycięzcy należy się nagroda - słodki upominek lub drobna pamiątka z przyjęcia.

Co kupić na baby shower dla mamy i dla dziecka?

 

Zasada jest jedna - prezenty na baby shower mają być przydatne. Świetnym rozwiązaniem jest stworzenie wspólnie z przyszłą mamą listy najpotrzebniejszych rzeczy i udostępnienie jej wszystkim gościom. Jeśli ciężarna lubi niespodzianki, można zdać się na doświadczenie i własną inwencję zaproszonych osób, z których każdy kupi coś od siebie. Co to może być?

Kultowym prezentem, który przygotowuje się na baby shower jest pieluszkowy tort. Znajdują się w nim nie tylko pieluchy (jednorazowe, tetrowe czy bambusowe), lecz również kocyki i ubranka. Body, pajacyki, czapeczki i buciki w rozmiarze newborn, jak i większym, z pewnością się przydadzą i ucieszą przyszłą mamę. Podobnie, jak akcesoria do wózka (torba, śpiworek, mufka, kubek termiczny) oraz gadżety do dziecięcego pokoju (miś szumiś, lampka z projektorem, komplet pościeli, otulacz).

Wybierając prezenty na baby shower, warto brać pod uwagę takie rzeczy, które ułatwią świeżo upieczonej mamie codzienne zadania (po porodzie będzie ich co niemiara). Poduszka do karmienia, podgrzewacz do butelek, dobry laktator, niania elektroniczna, leżaczek-bujaczek, chusta do noszenia niemowląt i ergonomiczne nosidło zmienione- to tylko kilka wybranych przykładów.

Niezawodnym prezentem będzie zestaw kosmetyków do pielęgnacji noworodka. Na pewno przydadzą się produkty do kąpieli takie jak emulsja do kąpieli, krochmal do kąpieli czy też nawilżania np. z gamy Atoperal® Baby Plus.  Niezbędna, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka będzie także maść natłuszczająca do pielęgnacji okolic podpieluszkowych, do stosowania od 1.go dnia życia dziecka  (np. Linoeparol Intensive).

 

Jeszcze jednym, świetnym pomysłem jest sprezentowanie ciężarnej czegoś typowo kobiecego - biżuterii, perfum, eleganckiej torebki. Sprawdzone prezenty to również karta podarunkowa na zakupy w ulubionym sklepie lub voucher do fryzjera, masażysty czy SPA. Taki prezent na baby shower z pewnością będzie trafiony i przyjęty z szerokim uśmiechem - i o to właśnie chodzi!

 

 

OTC/06641/08/20