Czym jest i jak działa laktator?

Zasada działania wszystkich laktatorów jest bardzo prosta. Odsysają one mleko z piersi dzięki wytworzonemu podciśnieniu i sile ssącej. Podstawowy podział takich urządzeń uwzględnia laktatory ręczne (manualne) i elektryczne. Aby odciągnąć pokarm za pomocą laktatora ręcznego konieczne jest wykonywanie ruchów dłonią. Z kolei laktator elektryczny wykonuje ruchy automatycznie, bez zaangażowania dłoni. Niektóre urządzenia tego typu naśladują naturalny rytm ssania dziecka, a stymulacja piersi oddziałuje na wypływ mleka. Zanim zdecydujesz, jaki laktator wybrać, poznaj ich podstawowe rodzaje. 

 

Podstawowe rodzaje laktatorów ręcznych

  • Gruszkowe - nakładka umieszczana jest na piersi, a do niej przyczepiony jest lejek do butelki na spływający pokarm. Odsysanie mleka następuje w trakcie naciskania gruszki połączonej z pozostałymi częściami za pomocą rurki. 

  • Tłokowe - podciśnienie generowane jest po naciśnięciu tłoka. Jego użycie wymaga wykonywania posuwistych ruchów.

  • Z pompką - zarówno pompka, jak i nakładka znajdują się na pojemniku na mleko, dzięki czemu do odciągania pokarmu potrzebna jest tylko jedna ręka.

 

Podstawowe rodzaje laktatorów elektrycznych

Poza szczegółami dotyczącymi każdego modelu laktatora elektrycznego dzieli się je głównie w zależności od sposobu zasilania:

  • Zasilacz sieciowy - trzeba podpinać je do kontaktu, co wiąże się z ograniczeniem przestrzeni, w której będziesz mogła odsysać pokarm.

  • Zasilane bateriami - niektóre modele wymagają użycia zwykłych baterii, inne są zasilane akumulatorem, tym samym mogą być używane niezależnie od miejsca i dostępu do sieci elektrycznej, a w razie rozładowania musisz uzupełniać baterie. 

  • Hybrydowe - są zasilane zarówno za pomocą akumulatora, jak i sieci elektrycznej, co jest najpraktyczniejszym rozwiązaniem. 

Najczęściej stosowane są laktatory pojedyncze, które posiadają jedną nakładkę. Za pomocą pojedynczego laktatora możesz opróżnić jedną pierś, a w razie potrzeby czynność musisz powtórzyć przy każdej piersi. Podwójny laktator umożliwia odciąganie pokarmu z obu piersi jednocześnie. To z kolei pozwala na odciągnięcie większej ilości pokarmu w krótszym czasie. 

 

W jakich sytuacjach warto odciągać pokarm?

Najczęściej odciąganie pokarmu przy użyciu laktatora kojarzy się z okresem odstawiania niemowlęcia od piersi, czy pozostawiania malca pod opieką innej osoby. Faktycznie, sporadyczne odciąganie pokarmu może być niezbędne, jeśli mama musi wyjść z domu. Przechowywanie pokarmu sprawdza się także w momencie, kiedy karmiąca mama chce wrócić do pracy. Jednak wbrew pozorom w większości przypadków laktator potrzebny jest już w pierwszych dniach po porodzie. 

Musisz wiedzieć, że okres laktacyjny nie zawsze przebiega książkowo. Zanim nauczysz się prawidłowej techniki karmienia może minąć sporo czasu. Również naturalny rytm ssania dziecka nie od razu jest uregulowany. W kolejnych tygodniach, a nawet miesiącach proces ten może wielokrotnie ulegać zmianom. Głównie ssanie dziecka jest czynnikiem stymulującym produkcję pokarmu, ale niektóre maluszki mają z tym problem. Zwykle dotyczy to wcześniaków, ale też leniuszków. Niektóre dzieci bywają senne i osłabione po porodzie, przez co zbyt słabo ssą pierś. W takich przypadkach można pobudzić laktację za pomocą ściągania pokarmu. 

Twój organizm może zareagować z opóźnieniem także po cesarskim cięciu. Wynika to z faktu, że produkcja pokarmu jest stymulowana przez hormony wydzielane w trackie porodu naturalnego. Ponadto po cesarskim cięciu nie będziesz mogła od razu przystawić malca do piersi, co zwykle opóźnia napływ mleka. Zdarza się też, że dziecko i matka zostają na pewien rozdzieleni ze względów medycznych. Odciąganie mleka z piersi za pomocą laktatora pozwala na podtrzymanie laktacji i przygotowanie pokarmu dla dziecka po powrocie do mamy. 

Również zbyt intensywne, łapczywe ssanie piersi i niewłaściwa technika karmienia mogą okazać się kłopotliwe. Częstym problemem młodych mam są poranione brodawki. Silny ból i niejednokrotnie krwawiące rany uniemożliwiają karmienie. Za pomocą odpowiednio dopasowanego laktatora możesz odciągać pokarm do momentu, aż brodawki się zagoją. Malcowi może być trudno ssać także zbyt małą, wklęsłą brodawkę. Laktator natomiast może pomóc w jej wyciągnięciu. 

Zwykle w 3-5 dniu po porodzie następuje nawał pokarmu. W tym czasie maluszek może jeszcze nie potrzebować dużej ilości mleka. Dzięki laktatorowi możesz odciągnąć odrobinę pokarmu przed przystawieniem dziecka, co przyniesie Ci ulgę i ułatwi karmienie. Pamiętaj, że wypływ pokarmu jest zupełnie naturalny. Nie odciągaj jednak zbyt dużej ilości pokarmu, bo to dodatkowo stymuluje jego wytwarzanie. 

 

Laktator ręczny czy elektryczny? Czym jeszcze kierować wybór laktatora?  

Zdecydowaną zaletą laktatora ręcznego jest stosunkowo niska cena. Warto wybrać takie urządzenie, jeśli zamierzasz odciągać mleko sporadycznie. Dobry laktator manualny w wielu przypadkach okazuje się wystarczający. Jednak przy częstym użytkowaniu laktatory elektryczne są zdecydowanie wygodniejsze. Umożliwiają komfortowe odciąganie pokarmu bez zaangażowania dłoni. Urządzenia takie są jednak droższe, dlatego wybór zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. 

Zwykle cena laktatorów elektrycznych wzrasta w zależności od dodatkowych funkcji i technologii. Niektóre modele posiadają miękkie nakładki masujące, które stymulują piersi do produkcji mleka. Ważna jest też regulacja mocy (do wyboru masz nawet 9 poziomów mocy). Ustawienia odciągania pokarmu znacznie ułatwiają kontrolę siły i czasu odciągania zgodnie z własnymi potrzebami. Panel sterowania prosty w obsłudze, czy możliwość dokupienia dodatkowych akcesoriów, np. butelek o różnej pojemności, to też spora zaleta. Jeśli potrzebujesz używać laktatora często, rozważ zakup funkcjonalnego urządzenia. 

 

Kiedy wybrać laktator? Czy jest niezbędny? 

Każda mama inaczej przechodzi okres laktacji, co w dużej mierze zależy także od chęci dziecka do ssania. Nawet jeśli nie masz problemów z karmieniem piersią, laktator może się przydać w późniejszym okresie. Niektóre kobiety używają go systematycznie, innym nie przydaje się wcale. 

Jaki laktator wybrać? Wybór laktatora warto kierować swoimi potrzebami, ale zwykle nie można określić ich w trakcie ciąży. Warto natomiast pomyśleć o zakupie laktatora wcześniej. Znając dostępne modele oraz ich ceny możesz wstępnie wybrać ten, który Ci odpowiada i w razie potrzeby dokonać zakupu. Tuż po porodzie, zanim kupisz swój model, możesz natomiast wypożyczyć sprzęt szpitalny. 

 

 

lek. Marta Dąbrowska