Przyjście na świat małego człowieka to piękne, ale też wyczerpujące doświadczenie dla mamy.
Dlatego jeszcze przed porodem warto przygotować wszystko, co przez pierwsze dni życia maluszka przyda się zarówno dziecku, jak i rodzicom.
Spis treści
Kiedy zacząć kompletować wyprawkę dla noworodka:
Nie ma jasno określonego momentu startu gromadzenia rzeczy niezbędnych dla mamy i noworodka, jest za to określona granica, do której należy to zrobić: poród. O ile w przypadku zaplanowanego cesarskiego cięcia termin jest z góry określony, o tyle w przypadku porodu siłami natury termin porodu jest jedynie wstępnymi obliczeniami. Dlatego warto skompletować wyprawkę wcześniej.
Poród w 37 tygodniu ciąży uznawany jest już za poród w terminie, dlatego wyprawkę warto mieć gotową miesiąc wcześniej, w 32 tygodniu, na około 2 miesiące przed określonym przez lekarza terminem. Przyjmuje się, że torba z rzeczami do szpitala powinna być wtedy spakowana i gotowa. Podobnie jest z wyprawką.
Niezbędne dla maluszka w szpitalu:
1. Ubranka (w zależności od pory roku): trzy zestawy body + pajacyk, bawełniane czapeczki, kilka par skarpetek, rękawiczki niedrapki. Zwróć uwagę na to, żeby ubranka były z naturalnych materiałów (najlepiej bawełna) i z takim zapięciem, żeby maluszka można było łatwo przebrać.
2. Pieluchy tetrowe (mają wiele zastosowań i sprawdzą się podczas przewijania, karmienia, czy kiedy dziecku odbija się po jedzeniu)
3. Rożek
4. Kocyk (nawet jeśli jest lato, dziecku w pierwszych dniach życia może być zimno)
5. Pieluszki jednorazowe - rozmiar 1
6. Maść natłuszczająca pod pieluszkę - Linoeparol Intensive
7. Emulsja wspomagająca łagodzenie odparzeń pieluszkowych – Sensi Baby
8. Mokre chusteczki
9. Płyn odkażający do pielęgnacji kikuta pępowinowego
10. Trzy podkłady do przewijania
11. Butelka do karmienia na wypadek problemu z laktacją (i ewentualnie mleko modyfikowane dla noworodków, jeśli nie możesz, lub nie planujesz karmić piersią)
12. Fotelik samochodowy - w wielu szpitalach bez posiadania fotelika samochodowego nie można wypisać dziecka do domu -dlatego warto pamiętać o tym już na etapie przygotowań.
Kąpiel noworodka - co będzie potrzebne:
Kąpiel noworodka - zwłaszcza, jeśli to pierwsze dziecko - może być wyzwaniem. Z czasem jednak jako rodzice nabierzecie wprawy, a wasz maluszek przyzwyczai się i zacznie doceniać tylko kilka chwil w wodzie. Z dnia na dzień kąpiel będzie łatwiejsza, a pewne rzeczy, które z początku wydają się trudne, będziecie wykonywać mechanicznie. Jest jednak kilka rzeczy, w które warto zaopatrzyć się przed pierwszą kąpielą. Dzięki temu zaoszczędzicie sobie niepotrzebnych nerwów.
1. Wanienka - na rynku dostępne są różne warianty. Pamiętaj o tym, że wanienkę warto postawić na takiej wysokości, żeby podczas kąpania nie musieć się schylać. Jeśli nie masz takiego miejsca w domu, warto rozważyć wanienkę ze stojakiem.
2. Ręczniki kąpielowe dla dzieci, 2 sztuki.
3. Termometr kąpielowy - na początku trudno określić idealną temperaturę wody. Z czasem wejdzie Ci to w nawyk, ale aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto zaopatrzyć się też w termometr.
4. Produkty do kąpieli - emulsja lub krochmal, oparte na naturalnych składnikach i niepowodujące podrażnień i dedykowane niemowlętom od pierwszych dni życia - na przykład z serii Atoperal Baby Plus.
Spacer z noworodkiem - co będzie potrzebne:
Pierwszy spacer, podobnie jak pierwsza kąpiel, może wzbudzać wiele pytań u świeżo upieczonych rodziców. Czy dziecko jest wystarczająco ciepło ubrane? Czy wzięliśmy ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy i w wystarczającej ilości? Czy niczego nam nie zabraknie w trakcie spaceru? Aby oswoić siebie i dziecko ze spacerem, zacznij od krótkich wyjść, a torbę na spacer miej zawsze uzupełnioną (najlepiej pamiętać o tym po spacerze). Taka mała organizacja może później zaoszczędzić czas i nerwy przed wyjściem. Aby jednak spacer mógł w ogóle się odbyć, pamiętaj przede wszystkim o:
1. Wózek z gondolą - do 6 miesiąca życia dziecko powinno spać w pozycji na płasko, dlatego gondola jest w tym czasie kluczowym elementem wózka. Warto pamiętać o folii przeciwdeszczowej i parasolce przeciwsłonecznej (zwłaszcza, jeśli rodzimy latem)
2. Śpiworek lub cienki kocyk do przykrycia - tutaj wybór również uzależniony jest od pory roku.
3. Torba dla mamy z matą do przewijania
4. Mokre chusteczki
5. Butelka do karmienia (jeśli nie karmisz naturalnie) - niektóre mamy na spacer biorą ze sobą ciepłą wodę w termosie i odpowiednią ilość mleka modyfikowanego. To znacznie ułatwia logistykę przygotowywania pokarmu poza domem.
6. Dodatkowe pieluszki na zmianę - może być potrzebna w każdej chwili.
Pielęgnacja noworodka - co będzie potrzebne:
1. Emulsja do kąpieli lub krochmal - dedykowany pielęgnacji niemowląt już od 1. dnia życia - (np. z serii Atoperal Baby Plus)
2. Maść do stosowania na okolice podpieluszkowe - Linoeparol Intensive
3. Płatki kosmetyczne (do przemywania twarzy)
4. Gaziki jałowe (do przecierania oczu)
5. Sól fizjologiczna (do przecierania oczu, noska i uszu)
6. Mokre chusteczki
Co potrzebne dla noworodka w domu:
1. Proszek do prania i płyn do płukania odpowiedni dla małych dzieci - to ważne, bo skóra noworodków jest szczególnie narażona na podrażnienia spowodowane środkami chemicznymi używanymi w proszkach dla dorosłych.
2. Termometr - każda mama z doświadczenia wie, że termometr do pomiaru temperatury ciała jest w użyciu częściej, niż by chciała. Najlepsze termometry to takie, które elektronicznie mierzą temperaturę dziecka w uchu, ale ważne jest to, żeby pomiar był szybki. Pamiętaj, że dziecko rzadko jest w bezruchu i nawet tak prosta czynność może być wyzwaniem.
3. Nożyczki do obcinania paznokci/ obcinaczka - noworodek nawet krótkimi paznokciami może zrobić sobie niechcący krzywdę. Jego skóra jest tak cieniutka,że nawet lekkie zadrapanie może spowodować ranę. Na początku warto również zainwestować w rękawiczki niedrapki lub pajacyki z opcją zasłaniania rączek.
4. Kołyska, kosz mojżesza lub dostawka do łóżka rodziców - dziecko (przynajmniej w teorii) śpi dużo, choć nieregularnie. Niemniej jednak powinno mieć komfortowe warunki do spania - także dla rodziców. Wybierz dla siebie taką opcję, która pozwoli Ci maksymalnie wypocząć.
Co potrzebne dla mamy:
Pamiętaj, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko i w przygotowaniach do macierzyństwa nie zapomnij o sobie. Poniżej lista rzeczy, które mogą okazać się niezbędne dla Twojego dobrego samopoczucia. Mamie, jak powietrza, potrzebny jest spokój i wypoczynek. Tego, niestety, nie da się zgromadzić na zapas, ale można zabezpieczyć się przed czynnikami stresującymi w tych kwestiach, w których to możliwe.
1. Poduszka do karmienia - niektóre dzieci jedzą nawet 40 minut - trzymanie dziecka tyle czasu na rękach, nawet w pozycji siedzącej, jest niemożliwe. Poduszka do karmienia uratuje Twoje plecy i komfort.
1. Biustonosz do karmienia - jeśli karmisz naturalnie
2. Wkładki laktacyjne - jeśli karmisz naturalnie, mogą przydać się jako wkładka do biustonosza.
3. Laktator - do odciągania pokarmu, ale także stymulacji laktacji lub pozbywania się nadmiaru pokarmu z piersi (np. kiedy nie ma Cię w domu)
4. Krem do pielęgnacji brodawek sutkowych - to ważna sprawa przy karmieniu naturalnym, zwłaszcza jeśli to Twoje pierwsze dziecko. Ciało mamy też musi przyzwyczaić się do karmienia, dlatego na początku sutki bywają podrażnione. W takich sytuacjach krem przynosi dużą ulgę.
OTC/06519/07/20