Dlatego jeszcze przed porodem warto przygotować wszystko, co przez pierwsze dni życia maluszka przyda się zarówno dziecku, jak i rodzicom.

 

Kiedy zacząć kompletować wyprawkę dla noworodka:

Nie ma jasno określonego momentu startu gromadzenia rzeczy niezbędnych dla mamy i noworodka, jest za to określona granica, do której należy to zrobić: poród. O ile w przypadku zaplanowanego cesarskiego cięcia termin jest z góry określony, o tyle w przypadku porodu siłami natury termin porodu jest jedynie wstępnymi obliczeniami. Dlatego warto skompletować wyprawkę wcześniej.

Poród w 37 tygodniu ciąży uznawany jest już za poród w terminie, dlatego wyprawkę warto mieć gotową miesiąc wcześniej, w 32 tygodniu, na około 2 miesiące przed określonym przez lekarza terminem. Przyjmuje się, że torba z rzeczami do szpitala powinna być wtedy spakowana i gotowa. Podobnie jest z wyprawką.

Niezbędne dla maluszka w szpitalu:

 

1. Ubranka (w zależności od pory roku): trzy zestawy body + pajacyk, bawełniane czapeczki, kilka par skarpetek, rękawiczki niedrapki. Zwróć uwagę na to, żeby ubranka były z naturalnych materiałów (najlepiej bawełna) i z takim zapięciem, żeby maluszka można było łatwo przebrać.

2. Pieluchy tetrowe (mają wiele zastosowań i sprawdzą się podczas przewijania, karmienia, czy kiedy dziecku odbija się po jedzeniu)

3. Rożek

4. Kocyk (nawet jeśli jest lato, dziecku w pierwszych dniach życia może być zimno)

5. Pieluszki jednorazowe - rozmiar 1

6. Maść natłuszczająca pod pieluszkę - Linoeparol Intensive

7. Emulsja wspomagająca łagodzenie odparzeń pieluszkowych – Sensi Baby

8. Mokre chusteczki

9. Płyn odkażający do pielęgnacji kikuta pępowinowego

10. Trzy podkłady do przewijania

11. Butelka do karmienia na wypadek problemu z laktacją (i ewentualnie mleko modyfikowane dla noworodków, jeśli nie możesz, lub nie planujesz karmić piersią)

12. Fotelik samochodowy - w wielu szpitalach bez posiadania fotelika samochodowego nie można wypisać dziecka do domu -dlatego warto pamiętać o tym już na etapie przygotowań.

Kąpiel noworodka - co będzie potrzebne:

 

Kąpiel noworodka - zwłaszcza, jeśli to pierwsze dziecko - może być wyzwaniem. Z czasem jednak jako rodzice nabierzecie wprawy, a wasz maluszek przyzwyczai się i zacznie doceniać tylko kilka chwil w wodzie. Z dnia na dzień kąpiel będzie łatwiejsza, a pewne rzeczy, które z początku wydają się trudne, będziecie wykonywać mechanicznie. Jest jednak kilka rzeczy, w które warto zaopatrzyć się przed pierwszą kąpielą. Dzięki temu zaoszczędzicie sobie niepotrzebnych nerwów.

 

1. Wanienka - na rynku dostępne są różne warianty. Pamiętaj o tym, że wanienkę warto postawić na takiej wysokości, żeby podczas kąpania nie musieć się schylać. Jeśli nie masz takiego miejsca w domu, warto rozważyć wanienkę ze stojakiem.

2. Ręczniki kąpielowe dla dzieci, 2 sztuki.

3. Termometr kąpielowy - na początku trudno określić idealną temperaturę wody. Z czasem wejdzie Ci to w nawyk, ale aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto zaopatrzyć się też w termometr.

4. Produkty do kąpieli - emulsja lub krochmal, oparte na naturalnych składnikach i niepowodujące podrażnień i dedykowane niemowlętom od pierwszych dni życia - na przykład z serii Atoperal Baby Plus.

 

Spacer z noworodkiem - co będzie potrzebne:

 

Pierwszy spacer, podobnie jak pierwsza kąpiel, może wzbudzać wiele pytań u świeżo upieczonych rodziców. Czy dziecko jest wystarczająco ciepło ubrane? Czy wzięliśmy ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy i w wystarczającej ilości? Czy niczego nam nie zabraknie w trakcie spaceru? Aby oswoić siebie i dziecko ze spacerem, zacznij od krótkich wyjść, a torbę na spacer miej zawsze uzupełnioną (najlepiej pamiętać o tym po spacerze). Taka mała organizacja może później zaoszczędzić czas i nerwy przed wyjściem. Aby jednak spacer mógł w ogóle się odbyć, pamiętaj przede wszystkim o:

 

1. Wózek z gondolą - do 6 miesiąca życia dziecko powinno spać w pozycji na płasko, dlatego gondola jest w tym czasie kluczowym elementem wózka. Warto pamiętać o folii przeciwdeszczowej i parasolce przeciwsłonecznej (zwłaszcza, jeśli rodzimy latem)

2. Śpiworek lub cienki kocyk do przykrycia - tutaj wybór również uzależniony jest od pory roku.

3. Torba dla mamy z matą do przewijania

4. Mokre chusteczki

5. Butelka do karmienia (jeśli nie karmisz naturalnie) - niektóre mamy na spacer biorą ze sobą ciepłą wodę w termosie i odpowiednią ilość mleka modyfikowanego. To znacznie ułatwia logistykę przygotowywania pokarmu poza domem.

6. Dodatkowe pieluszki na zmianę - może być potrzebna w każdej chwili.

 

 

Pielęgnacja noworodka - co będzie potrzebne:

 

1. Emulsja do kąpieli lub krochmal - dedykowany pielęgnacji niemowląt już od 1. dnia życia - (np. z serii Atoperal Baby Plus)

2. Maść do stosowania na okolice podpieluszkowe - Linoeparol Intensive

3. Płatki kosmetyczne (do przemywania twarzy)

4. Gaziki jałowe (do przecierania oczu)

5. Sól fizjologiczna (do przecierania oczu, noska i uszu)

6. Mokre chusteczki

 

Co potrzebne dla noworodka w domu:

 

1. Proszek do prania i płyn do płukania odpowiedni dla małych dzieci - to ważne, bo skóra noworodków jest szczególnie narażona na podrażnienia spowodowane środkami chemicznymi używanymi w proszkach dla dorosłych.

2. Termometr - każda mama z doświadczenia wie, że termometr do pomiaru temperatury ciała jest w użyciu częściej, niż by chciała. Najlepsze termometry to takie, które elektronicznie mierzą temperaturę dziecka w uchu, ale ważne jest to, żeby pomiar był szybki. Pamiętaj, że dziecko rzadko jest w bezruchu i nawet tak prosta czynność może być wyzwaniem.

3. Nożyczki do obcinania paznokci/ obcinaczka - noworodek nawet krótkimi paznokciami może zrobić sobie niechcący krzywdę. Jego skóra jest tak cieniutka,że nawet lekkie zadrapanie może spowodować ranę. Na początku warto również zainwestować w rękawiczki niedrapki lub pajacyki z opcją zasłaniania rączek.

4. Kołyska, kosz mojżesza lub dostawka do łóżka rodziców - dziecko (przynajmniej w teorii) śpi dużo, choć nieregularnie. Niemniej jednak powinno mieć komfortowe warunki do spania - także dla rodziców. Wybierz dla siebie taką opcję, która pozwoli Ci maksymalnie wypocząć.

 

Co potrzebne dla mamy:

 

Pamiętaj, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko i w przygotowaniach do macierzyństwa nie zapomnij o sobie. Poniżej lista rzeczy, które mogą okazać się niezbędne dla Twojego dobrego samopoczucia. Mamie, jak powietrza, potrzebny jest spokój i wypoczynek. Tego, niestety, nie da się zgromadzić na zapas, ale można zabezpieczyć się przed czynnikami stresującymi w tych kwestiach, w których to możliwe.

 

1. Poduszka do karmienia - niektóre dzieci jedzą nawet 40 minut - trzymanie dziecka tyle czasu na rękach, nawet w pozycji siedzącej, jest niemożliwe. Poduszka do karmienia uratuje Twoje plecy i komfort.

1. Biustonosz do karmienia - jeśli karmisz naturalnie

2. Wkładki laktacyjne - jeśli karmisz naturalnie, mogą przydać się jako wkładka do biustonosza.

3. Laktator - do odciągania pokarmu, ale także stymulacji laktacji lub pozbywania się nadmiaru pokarmu z piersi (np. kiedy nie ma Cię w domu)

4. Krem do pielęgnacji brodawek sutkowych - to ważna sprawa przy karmieniu naturalnym, zwłaszcza jeśli to Twoje pierwsze dziecko. Ciało mamy też musi przyzwyczaić się do karmienia, dlatego na początku sutki bywają podrażnione. W takich sytuacjach krem przynosi dużą ulgę.

 

OTC/06519/07/20