Pieluszki dla dzieci - jednorazowe czy wielorazowe?

Od czasu, gdy na polski rynek weszły pierwsze rodzaje pampersów minęło ponad 30 lat. Dziś jednorazowe pieluszki dla dzieci stosuje się powszechnie, a korzystający z nich rodzice nie muszą zaprzątać sobie głowy praniem i suszeniem zabrudzonej tetry. Jednak w miejscu dawnych problemów pojawiły się nowe. Świeżo upieczeni mama i tata chcą, aby pieluchy dla noworodka były nie tylko wygodne w użyciu, przyjazne dla skóry, dobrze chłonne i po prostu ładne, ale również ekologiczne. Producenci artykułów dla dzieci szybko odpowiedzieli na ich potrzeby. Od wielu lat obok „zwykłych pampersów”, dostępne są także jednorazowe pieluchy z materiałów biodegradowalnych, które świetnie sprawdzają się w codziennym użyciu, a przy tym nie przyczyniają do zwiększania, i tak dużej, ilości odpadów komunalnych.

 

Jednorazowe pieluszki z pulpy drzewnej (np. bambusa) to nie jedyne ekologiczne rozwiązanie. Są jeszcze pieluchy wielorazowe, których się tak szybko nie wyrzuca, więc ograniczają produkcję śmieci. Wielorazowe pieluszki dla dzieci mają wiele zalet - są zdrowe dla delikatnej skóry niemowląt, wygodne nawet dla najbardziej żywiołowych brzdąców, nadają się do recyklingu, a w ostatecznym rachunku okazują się tańsze niż wszystkie inne. Choć ich wybór to oszczędność, rodzice przekonują się o tym dopiero po pewnym czasie. 

 

Szykując wyprawkę, trzeba kupić około 20-30 wielorazowych pieluch dla noworodka (np. typu kieszonka), a do tego jeszcze wkłady. To wydatek rzędu 1000 złotych. Mimo że w ostatecznym bilansie pieluchy „eko” okazują się pięć razy tańsze, nie wszystkich rodziców stać na tak duży, jednorazowy wydatek. Zwłaszcza że oprócz pytania, jakie pieluchy dla noworodka wybrać, pojawia się mnóstwo innych - o pozostałe elementy wyprawki do szpitala, ale też wózek, łóżeczko i inne niemowlęce akcesoria. Pewne rozwiązanie niesie stopniowe kompletowanie wyprawki od początku ciąży. Można też poprosić, aby goście zaproszeni na Baby Shower obdarowali przyszłą mamę i jej dziecko odpowiedniego rodzaju pieluszkami wielorazowymi. Jeśli jednak nie ma takich możliwości, pozostaje zakup jednorazowych pieluszek dla noworodka - które z nich wybrać?

 

Zalety i wady poszczególnych rodzajów pieluch dla noworodka

Asortyment artykułów dla dzieci jest ogromny. Sporo miejsca zajmują w nim pieluchy, które różnią się rozmiarem, materiałem i sposobem wykonania, a także designem. Aby wybrać te najlepsze, warto porównać kilka różnych produktów. Poniżej małe zestawienie najpopularniejszych rodzajów pieluszek dla niemowląt.

  

  • „Zwykle” pieluchy jednorazowe - niski koszt, ogromna wygoda użycia, wysoka absorpcja wilgoci.

  • Ekologiczne pieluchy jednorazowe - niewiele droższe od zwykłych pieluch, ale zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku, wygodne w użyciu i bezpieczne dla delikatnej skóry dziecka.

  • Wielorazowe pieluchy dla noworodka - najbardziej prozdrowotne i proekologiczne rozwiązanie, inwestycja, która przynosi spore oszczędności, mniejsza wygoda użycia (pieluszki trzeba prać i suszyć).

 

Jakie pieluszki dla noworodka wybrać?

Pieluszki dla noworodka muszą spełniać kilka ważnych cech. Przede wszystkim powinny być w odpowiednim rozmiarze. Dobrze też, aby były wykonane z ekologicznych materiałów, bezpiecznych dla skóry. Odparzenia i alergie miejsc intymnych u niemowląt niejednokrotnie są skutkiem podrażnienia substancjami chemicznymi zawartymi w pielusze. Jeszcze jedną rzeczą tu istotną jest rodzaj zapięcia pieluchy. Dla noworodków sprawdzają się tradycyjne rzepy, najlepiej takie, które dobrze się przyklejają i są trwałe. Starsze niemowlęta świetnie czują się w pieluchomajtkach. 

 

Rozmiary pampersów dla noworodka

Zastanawiając się, jakie pieluszki dla noworodka wybrać, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na rozmiar pampersów, który określa się na podstawie wagi dziecka. Dla maluszków urodzonych w terminie, ważących od 2,5 do 5 kg, odpowiednie pieluchy, to te w rozmiarze 1. Natomiast dla dzieci z mniejszą masą urodzeniową, z hipotrofią bądź urodzonych przedwcześnie, bardziej dopasowane są pampersy w rozmiarze 0 (czyli do 2,5 kg). 

 

Rodzaje jednorazowych pieluch dla dzieci

Założona pieluszka powinna dobrze przylegać do ciała, a jednocześnie zapewniać pełną swobodę ruchów. Nie może być za ciasna ani za luźna. W odpowiednim rozmiarze nie będzie przeciekać, pozostawiać na skórze zaczerwienienia, otarcia czy jakichkolwiek innych śladów. Ponadto zapewnia odpowiedni dostęp powietrza. Trzeba wiedzieć, że skóra noworodka jest wyjątkowo delikatna. Zabezpieczający ją naskórek, nawet pięć razy cieńszy niż u dorosłych, niedostatecznie chroni ją przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Do tego niewykształcone jeszcze gruczoły łojowe i potowe oraz niedojrzały proces termoregulacji sprawiają, że niemowlę częściej i obficiej się poci. Wilgoć z kolei, która wyjątkowo łatwo gromadzi się pod pieluszką, może macerować skórę, w końcu ją podrażniając. 

 

Odparzenia pieluszkowe są jednym z najczęstszych problemów okresu noworodkowego. Aby im zapobiec, warto dowiedzieć się, jaką pieluszkę dla noworodka wybrać, jakimi kryteriami się kierować? Jednorazowe pieluchy dla dzieci powinny:

  • dobrze absorbować wilgoć, 

  • przepuszczać powietrze,

  • składać się z odpowiednich materiałów, bez dodatków potencjalnie uczulających składników - aromatów, barwników, dioksyn.

 

Jeśli u mamy lub taty występuje atopowe zapalenie skóry, jeśli któryś z rodziców jest alergikiem, najlepszym rodzajem pampersów dla ich dziecka będą te z najkrótszym składem. Zamiast chłonącego wilgoć żelu z poliakrylanu sodu, powinny zawierać pulpę drzewną lub skrobię ziemniaczaną. Dzieciom z wrażliwą skórą nie posłużą pieluchy nasączone aromatami czy ekstraktami ani bielone chlorem. Lepiej sprawdzą się naturalne pieluszki, które są wprawdzie nieco mniej chłonne, jednak z pewnością nie uczulają i nie podrażniają skóry. Poza tym, zwykle nie różnią się od zwykłych jednorazówek - tak jak one mają ładny, dziecięcy design, wygodne zapięcie na rzepy i wskaźnik wilgoci, informujący o konieczności zmiany pieluszki. 

 

Jak widać, wybór pieluch dla noworodka to nie taka prosta sprawa. Dlatego na początek warto kupić jedno, dwa opakowania „testowe” i sprawdzić, jak skóra dziecka na nie reaguje. Należy przy tym pamiętać, że żadne, nawet najdroższe i najbardziej chłonne pieluszki dla dzieci nie zastąpią odpowiedniej pielęgnacji. Częste przewijanie, dokładne mycie, suszenie i wietrzenie pupy noworodka to podstawa. Bardzo ważne jest także smarowanie skóry pod pieluszką maścią ochronna, która jak np. Linoeparol Intensive z olejem z wiesiołka, natłuszcza i nawilża skórę, zabezpieczając ją przed drażniącym działaniem fekaliów oraz przeznaskórkową utratą wody. W trosce o delikatną skórę noworodka dobrze też sięgnąć po pozostałe kosmetyki z Niezbędnika Młodej Mamy - krochmal do kąpieli i emulsję do ciała, np. Atoperal Baby Plus, zapewniające profesjonalną pielęgnację.

 

Lek. Michał Dąbrowski

 

 

Źródła:

 

Krótka historia pieluchy jednorazowej, “dziecisawazne.pl”, [dostęp 30.10.2020], https://dziecisawazne.pl/krotka-historia-pieluchy-jednorazowej/


P. Stępień, Koszty pieluszek jednorazowych i wielorazowych - porównanie, “domowa.tv”, https://domowa.tv/koszty-pieluszek-jednorazowych-i-wielorazowych-porownanie/