Dlaczego niemowlę nie chce jeść?

Trudności z karmieniem niemowląt mają wiele przyczyn. Mogą pojawić się już w pierwszych dniach po narodzinach. 

 

Trudności w karmieniu

Chociaż odruch ssania wykształca się w życiu płodowym, nie każdy noworodek potrafi efektywnie pobierać pokarm. Zaburzenia ssania mogą mieć związek z krótkim wędzidełkiem językowym, albo płaskimi lub wklęsłymi brodawkami sutkowymi. 

 

Karmienia piersią i butelką trzeba się nauczyć. Tę umiejętność musi opanować zarówno maluszek, jak i mama. Jednym przychodzi to łatwiej, innym trudniej. W razie trudności warto skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego, a także nie poddawać się i pamiętać, że ćwiczenie czyni mistrza. 

 

Odparzenia pieluszkowe

Odparzenia pieluszkowe to nieprzyjemna sprawa. Podrażniona, zaogniona skóra piecze i boli, co może wywoływać u dziecka rozdrażnienie, wybudzać ze snu i utrudniać jedzenie. 

 

W takiej sytuacji trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację, która wyciszy dokuczliwe objawy i pozwoli szybciej wygoić skórę. Na odparzenia pieluszkowe dobrze sprawdza się emulsja z tlenkiem cynku Sensi Baby o właściwościach łagodzących, natłuszczających i regeneracyjnych. Ma postać atomizera, więc wystarczy spryskać nią podrażnioną skórę i pozostawić do wyschnięcia. 

 

Alergia pokarmowa

Niechęć do jedzenia może wynikać też z alergii pokarmowej. To częsty problem niemowląt. Najczęściej ujawnia się po 6. miesiącu, gdy zaczyna się rozszerzanie diety maluszka. Dzieci uczula przede wszystkim:

  • mleko krowie, 

  • jaja, 

  • gluten, 

  • soja, 

  • orzeszki ziemne, 

  • ryby i owoce morza. 

To alergeny odpowiedzialne za reakcje IgE-zależne, które u niemowląt wywołują zapalenie jelit. Przynoszą bóle brzucha, biegunkę, wymioty oraz brak apetytu. Częstym objawem alergii pokarmowej u niemowląt są także zmiany na skórze. W takich przypadkach należy zasięgnąć opinii pediatry. 

 

Infekcja

Dzieci w pierwszych miesiącach życia nie potrafią oddychać przez usta. Dlatego każda, nawet najmniejsza niedrożność nosa jest dla nich uciążliwa, a także niebezpieczna. Jeśli niemowlę nie chce jeść, zachowuje się nerwowo, często przerywa karmienie, wybudza się ze snu, dobrze upewnić się, czy jest zdrowe. Infekcje wirusowe układu oddechowego są powszechne i nie omijają maluszków. Z zatkanym noskiem niełatwo się je, nie wspominając już o tym, że przeziębienie odbiera apetyt.

 

Ząbkowanie

Niechęć do jedzenia u dziecka, które na co dzień ma dobry apetyt, może być objawem ząbkowania. Wyrzynanie mleczaków powoduje, że dziąsła są rozpulchnione i tkliwe. Pojawia się dyskomfort, ból, a pokarm może okazać się bodźcem, który go nasila. Do tego dochodzą także inne dolegliwości - rozdrażnienie, biegunka, katar, nawet gorączka. Ząbkowanie to trudny okres, w którym trzeba uzbroić się w cierpliwość. Pomóc mogą specjalne gryzaki lub preparaty przeciwbólowe dla niemowląt, a do menu starszaka warto włączyć chłodne produkty (np. jogurty). 

 

Co robić, gdy niemowlę nie chce jeść stałych pokarmów?

Zacznijmy od tego, że rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią i mlekiem modyfikowanym, powinno się zacząć nie wcześniej niż po ukończonym 17. tygodniu życia, ale też nie później niż po 26. tygodniu życia. W tym czasie dziecko nabiera umiejętności, dzięki którym jest w stanie zacząć przyjmować pokarmy stałe - przestaje wypychać językiem ciała obce, zaczyna stabilnie siedzieć, kontrolować ruchy głowy i szyi, a także operować łyżeczką. 

 

Jeśli 6-miesięczne niemowlę nie chce jeść pokarmów stałych, może się okazać, że po prostu jeszcze nie jest na to gotowe. Potrzebuje czasu, więc najlepiej poczekać, kontynuując dotychczasowy schemat żywienia. Rozszerzając menu, warto obserwować reakcje pociechy na smak, ale też zapach i konsystencję nowych potraw. Należy też zwracać uwagę na to, w jaki sposób dziecko gryzie i przeżuwa pokarmy. 

 

Niechęć do jedzenia określonych produktów może wynikać z zaburzeń przetwarzania sensorycznego lub mieć związek z nieprawidłowym napięciem mięśniowym w obrębie twarzy. U niektórych dzieci jedzenie selektywne jest skutkiem traumatycznych przeżyć, jak np. zachłyśnięcie, zakrztuszenie się. Przyczyny trudności czy też zaburzeń w karmieniu niemowląt mają różne źródła, wynikają z czynników:

  • organicznych (choroba, jak refluks, alergia),

  • motorycznych (brak gotowości dziecka do rozszerzania diety),

  • behawioralnych (fobie, stres)

  • środowiskowych (wpływ otoczenia).

Kiedy niechęć dziecka do jedzenia powinna zaniepokoić?

Niemowlęta mają zmienny apetyt i mogą być wybredne jeśli chodzi o jedzenie, zwłaszcza podczas ząbkowania czy infekcji. Dopóki zwiększają masę ciała, zdrowo rosną i prawidłowo się rozwijają, nie ma powodów do zmartwień. Inaczej jest, gdy niechętnie jedzący maluch słabo przybiera na wadze. Wówczas lepiej skonsultować się z lekarzem, wykonać podstawowe badania i upewnić co do stanu zdrowia dziecka. 

 

Do lekarza dobrze też wybrać się wówczas, gdy:

  • 1.-2. miesięczne niemowlę nie chce jeść, trzeba je wybudzać i zachęcać do karmienia,

  • 4.-6. miesięczny maluch nie potrafi utrzymać pokarmu w ustach, obficie ulewa,

  • 6.-8.-miesięczne dziecko nie osiąga kolejnych umiejętności z zakresu motoryki małej (wkładanie paluszków do buzi, chwytanie przedmiotów i ich przekładanie z ręki do ręki itp.). 

  • 8.-10. miesięczne niemowlę nie pije z kubeczka, nie je palcami,

  • około roczne dziecko ma problemy z gryzieniem i połykaniem pokarmów. 

 

lek. Michał Dąbrowski

 

Źródła:

 

J. Cieślińska, Dlaczego niemowlak nie chce jeść, czyli o trudnościach w karmieniu, 

 

https://epozytywnaopinia.pl/dlaczego-niemowlak-nie-chce-jesc-czyli-o-trudnosciach-w-karmieniu/